Кацаме на огнения остров Сицилия, една древна и величествена земя, по която са скитали Одисей, Еней, Архимед, Цицерон, Гай Юлий Цезар и кой ли още не. Даже и древните българи, но това е друга история, която ще разказваме по-нататък.
Най красивото и екзотично лице на Италия. Островът,който от хилядолетя живее по собствени закони, дори в своя собствена реалност. Житницата и най –ценен бисер в короната на древния Рим. Както днес в тази на Италия.
В римско време се е знаело-загубиш ли Сицилия, губиш и метрополията. Защото няма как да я изхраниш.
Земята, за която италианците казват “Sicilia e un altro mondo” . Ще рече „Сицилия е един друг свят“. Различен от реалния, ярък, красив, понякога страшен, но неустоимо привлекателен.
Багрите и аромата на цветята опияняват при първото съприкосновение с острова, ако идваш с влак или автомобил. Тръпката е еротична, възбудата е мощна и влудяваща-като пред невероятно красива жена.
И изведнъж огладняваш….
Средиземноморските морски дарове местните хора абсолютно винги съчетават с разнообразие от зеленчуци, които дори предпочитат. Повечето ще се нахвърлят първо на зеления фасул по стара сицилианска рецепта , отколкото на най-изтънчения морски деликатес. Всъщност , когато морето те обгражда отвсякъде… Което не значи, че тези морски дарове не ги бива, напротив, невероятно вкусни са.
Всеки сицилианец обожава и поставя на пиадестал прочутите местни сладкиши. Спомнете си канолите, с които дон Корлеоне черпи приятелите си. Традиционен десерт, приготвян навсякъде из острова.
В Сицилия сладкарството е издигнато в култ и няма смисъл да се мъчиш да запомниш имената на всички сладкиши. Те са безброй.
Да не забравя да ви предупредя-не можеш да не си изядеш десерта, който домакинята собственоръчно е направила. Не си го и помисляй, за да не ти се наложи да усетиш на гърба си сицилианската отмъстителност. Въобще, внимавайте, на този остров е добре да си изяждаш всичко, с което те черпят, така профилктично. Това в рамките на шегата, но го имайте предвид.
Ето ни в Катания. Централният град на източна Сицилия, център на едноименната област.
Разхождаме се в прекрасния център на Катания по настилка от лава, тротоари от лава, покрай сгради от лава.
Дори сградата на университета е изградена от материал който е бил в гърлото на вулкана Етна. Така е от римско време. Още древните са съграждали от лава сградите, които същата тази лава е помела- практично по римски, та и до днес е така.
Въпреки многобройните изригвания на Етна и сега се говори за едно,което е станало в далечния 11 март 1669 година. Експлозията от лава била грандиозна. Градът е разрушен до основи. За 120 дни етна избълва 1 милирд кубически метра. облаците вулканична пепел и последвалите дъждове белязват завинаги душата накатанците.
Изграден е от лава.Същата тази лава на няколко пъти е поглъщала града. За да израснат още по-красиви сгради. Пак от лава.
Вулканът Етна е тукашната Витоша,но огнедишащата му паст периодично напомня за себе си.
Повечето от нас ще свържат града с инспектор Корадо Катани от сериала Октопод, този чутовен борец с мафията. По легенда той е от тези места. Всъщност този град е люлката на мафията, но не се надявайте да се сблъскате на улицата с капо ди тути капи, нито с някой от хората му.
Едно е сигурно-няма да срещнете и следа от мафията тук. “Тя се премести в Рим”, шегуват се местните.
Който и от тези хора да попитатате ще ви каже, че не е виждал жив мафиот. Освен на кино. И няма да ви излъже. Сицилианците не лъжат. Тук никога няма да срещнеш джипове с квадратни момчета като у нас.