Светослав Пинтев
Иманярите и особено техните покровители са страшен бич за България. Те изнасят богатствата й със скоростта на светлината вече десетилетия… И няма кой да ги спре…
Иманяри са изкопали от земята истинско съкровище в развалините на древната римска крепост Рациария, до видинското село Арчар, твърдят наши източници ” след търсачите на антики.
Те у нас са цяла армия
Според мълвата сред „любителите на древността” става въпрос за мраморна глава от статуя на римския император Октавиан Автуст, както и за цял куп от ценните сребърни монети на наследника му Тиберий.
Говори се дори, че сред находките имало и няколко екземпляра от редкия златен ауреус на император Веспасиан, същият, който е измислил крилатата фраза, че парите не миришат по повод въведената от него такса за градските тоалетни в древния Рим. В нашия случай не се оказа напълно прав. За находката се „размириса” сред иманярите, защото древното злато е изключително рядка плячка по нашите земи, а само един от ауреусите струва към 8 000 долара. Императорската глава пък може да достигне зашеметява цена сред колекционерите в Западна Европа, където тези находки се пласират.
В руините на древната Рациария от над три десетилетия се копае яростно,
дори с трактори и фадроми
Полицаи са намирали там изоставен при пристигането им булдодозер в 12-метров трап. Там иманярите са най-усърдни, именно защото излиза и злато. Римският град е бил известен в античността с изключителните си ювелири. Тук е и едно от двете места в света, където е открита златна мина в частен дом. Другото е в консервирания от лавата град Помпей в Италия.
В иманярските среди се знае, че преди няколко години група техни „колеги” открива в развалините на Рациария
гърне, натъпкано с 360 жълтици.
Случаят е без прецедент у нас, поне за друга такава находка не се е чуло. Алчността си казала думата при откривателите на гърнето. Въпреки, че му се полагали доста монети, един от „щастливците” скрил в ботушите си още 4 жълтици. Другите от групата усетили номера и го пребили от бой. Иманярите споделят под сурдинка, че над 90 процента от античните монети, продавани по аукционите в света, са от България, а почти половината от тях са изровени от руините на Рациария.
В града през римската епоха започвал стратегическия път през Найсос (Ниш) за Адриатика. По времето на император Аврелиан Рациария става главен град на римската провинция Дакия Рипензис -крайбрежна Дакия.
Смята се, че в околността е намирана най-скъпата монета в света, пусната в обръщение от
император Антонин Пий
по времето, когато обявява за свой съвладетел и Цезар бъдещия владетел-философ Марк Аврелий през 140 г. Златната монета- медальон с ликовете на двамата от двете си страни и е оценявана на около 400 000 долара.
Един от най-печените иманяри в тоизи край на име Антон се похвалил преди години, че я е намерил и изчезнал безследно. След около две седмици открили тялото му в Дунава, където „скочил” с колата си..
„В Дунава, баце. Господ знае какво се е случило, заради монетата е било“, казват наши източници.
Ромите от Арчар копаят ударно
Те са разровили като термити древния град и го изтърбушват безжалостно. „Не ги спират нито студ, нито сняг. Единствено приижданията на Дунав забавят временно работата им, после продължават с още по-голям ентусиазъм. „Цели семейства от малцинствата копаят денонощно, като им се плаща на акорд от софийски и пловдивски дилъри на антики. Ромите получават направо смешни пари, а какви съкровища вадят…. Тези от престъпните структури за незаконни продажби са перфектно организирани, разполагат и с огромно количество информация за всичко извадено”, обясняват полицаи, занимаващи се с проблема.
Околността около древната Рациария е абсолютен шампион по ровенето за антики, но навсякъде у нас иманярите, които според археолозите са над 35 000, копаят като луди. Близкото видинско село Гиген също е „златна мина”. Най големи количества монети у нас са намирани близо до Казанлък – повече от 15 000 сребърни денария на император Траян Деций. Куриозен е случаят при който иманяри пълнят багажник на жигули с 35 000 антични монети, открити край село Мусина, Великотърновско.
Няма тракийска могила от над 50 000 в България, която да не е разопавана поне веднъж, нито древна крепост. Смята се, че средствата, които се въртят в нелегалната търговия с антични находки, са трети след тези от наркотиците и проституцията.