Интервю на Светослав Пинтев
Кофе Бабоне е артист и шоумен от Гана, който живее и работи в България повече от три десетилетия, както знаете.. Кариерата му тръгна от сътрудничеството с Влади Въргала. Във филма „Шменти капели“ дори се пробва да е самият дявол, после стана рапър, захвана се и с бизнес..
Сега той е решил да продава натурални стоки от родната си Гана. Попаднахме на него случайно, разхождайки се по столичната улица „Княз Борис“ и изведнъж се оказахме в… Африка. Научихме много интересни неща, разгледахме всичко, все едно наистина прескочихме до Черния континент.
– Кофе намираме те в африкански магазин разкажи за него, твой ли е? Къде се изгуби, апропо?
– Здравейте моето приятели българите и чуждестранните. Аз никъде не съм бягал. Аз съм си тук, аз съм българинче, както пее в моето песен. А сега отвори и африкански магазин… Питат ме и други: „Къде си, какво става, къде се изгуби?“ Не съм се изгубил никъде. Аз съм си тука. Аз съм българинче, пак казвам, обичам нашите планина зелената и страната ни. Цялото живот ми мина в тази държава Обичам ви. Имам 34 години тук вече. Това не е малко…
– Как ще е малко… Това си е един живот.. Чудни африкански работи си приготвил, че и стока за шамани май има. От родната ти Гана ли ги доставяш? Как ще го представиш на българската и световна прогресивна общественост?
– Това е афромагазинът на Кофе Бабоне в София, на улица „Княз Борис I“, „№ 82. Тука значи предлагаме крем от какаово масло, крем от кокос, комбинирани с чия, много комбинации. Истински, каквито другаде в България няма. Стават и за крем срещу слънце, по-добри са много от всякакви козметики и кремове. Всичко е естествено и натурално, идва направо от Гана. Всичко тук е съвсем африканско, 100% африканско. И кокосово масло има, и какаово, че и африкански чай.
Тук е единствената държава в цяла Източна Европа където някой успя да отгледа какаово дърво. Това е България, аз го отгледах. В Ботаническата градина има вече 60 дръвчета. Моят син Давид, който живее в Англия, много ми помогнал. Аз съм роден под мангово дърво, в какаовата плантация на мой баща … Какаото по някакъв начин е съдба и за татко, и за мен, а и за мои деца.
– Разказвал си ми че баба ти е била шаманка?
– Тя беше много опасно баба. Мъгьоьосваше, лекуваше, помагаше на много хора. Жената си живя 121 години, защото ядеше много какао . Това си е рекорд, ама там има много такива. Спокоен живот, няма стрес, няма да бързаш за работа, всичко е натурално. Бабо, обичам те, ама ти вече не си тука…
– Разкажи тази история за момчето, което е донесло какаото в Гана…
– Това е много интересно – как Гана стана на първо място в света по производство на какао, а преди нямаше никакво. Товабеше едно време, когато имаше роби, когато продаваха африканците.
В Гана, до морето, има една дупка в скалата. Когато са те хвърляли в тази дупка, това вече значи, че няма връщане назад. Ти си си продаден като роб. Един такъв роб, казвал се Тете Куаши, изпратен бил в Южна Америка, за да работи на плантациите за какао, но успява да открадне няколко зърна какао и да намери кораб, който пътува към Африка. Какво прави? Гълта какаови зърна и отплава с кораба към Западна Африка. Не ходи много дълго до тоалетна, докато не пристига в Гана. Изаква се чак в Гана и така посажда първите какаови дървета . Така лека-полека в Гана се появява много дървета какао. Дълго време страна беше първа по производство на какао в Африка. Сега е втора. Интересното е, че цените на какао в цяла Африка са еднакви, няма значение кой е първи , кой втори. Ако купува в Кот д’Ивоар един чувал за 100 долара, и в Гана един чувал е 100 долара. Да няма конфликти…
Тук всичко са уникално продукти. Искам всеки човек да ги опита.
––––
Тете Куаши е историческа личност,
която наистина играе ключова роля в развитието на какаовата индустрия в Гана. Той е признатза първия човек, който донася какаови зърна в страната и засажда какаови дървета. Смята се, че първо ги занася във Фернандо По (сега известен като Биоко), остров в съвременна Екваториална Гвинея. Някои дори твърдят, че ги взема от там а не директно от Южна Америка, но легендата казва друго.
Така или иначе, Тете Куаши поставя началото на едно производство, което ще храни с векове неговата страна. Той засажда тези семена в своята родна област в Източна Гана и след време те дават плод. Докато това стане основен поминък на голяма част от хората.
Така Тете Куаши полага
основите на какаовата индустрия в Гана,
която по-късно се развива до степен, че Гана става един от водещите производители и износители на какао в света.
И днес Тете Куаши е уважаван и почитан за своя принос и неговото име остава свързано с този важен момент в историята на Гана.
Гана в момента е вторият по големина производител на какао в света след Кот д’Ивоар.
Ето някои ключови аспекти на
съвременното производство на какао в Гана:
Какаото е основен източник на доходи за страната и осигурява препитание на милиони фермери и техните семейства. Какаовата индустрия представлява значителна част от БВП на страната.
Гана е известна с висококачественото си какао, което е предпочитано от много международни производители на шоколад. Страната има строги стандарти за качество и контрол, които гарантират чистотата и аромата на какаовите зърна.
Правителството на Гана, чрез агенцията COCOBOD, играе важна роля в управлението и регулирането на какаовата индустрия. COCOBOD предоставя техническа помощ, субсидии за фермерите и гарантира справедливи цени на пазара.
Въпреки успеха си, какаовата индустрия в Гана се изправя пред редица предизвикателства, включително използването на детски труд, ниските доходи на фермерите и екологичните въпроси, свързани с обезлесяването и устойчивото земеделие.
През последните години Гана и международните организации полагат усилия за устойчиво развитие на какаовата индустрия. Това включва програми за сертифициране, насърчаване на агролесовъдството и образование на фермерите относно устойчивите практики.
Производството на какао в Гана продължава да бъде ключов двигател за икономическото развитие на страната, като същевременно се стреми да адресира съвременните социални и екологични предизвикателства.
Ето и видео от африканския магазин:
И едно видео отпреди 10 години: