05 / 15 / 2024
Новини Свят Турция забива нож в газовия гръб на Путин!

Турция забива нож в газовия гръб на Путин!

от infomax
0 коментари
Путин

Турция преговаря с американската енергийна компания ExxonMobil за многомилиардна сделка за втечнен природен газ.

Анкара се стреми да ограничи зависимостта си от руската енергия. А това си е нож в газовия гръб на Путин, който разчита на парите от износа за Анкара. На Ердоган не му пука особено от това, както се досещате.

Турският министър на енергетиката

Алпарслан Байрактар ​​каза в интервю за Financial Times, че преговорите се провеждат на фона на подобряване на отношенията между Турция и Съединените щати, след като Анкара отмени ветото си върху влизането на Швеция в НАТО и Вашингтон разреши продажбата на бойни самолети F -16  за Турция. Сега всички са доволни.

Освен това Турция се стреми да се позиционира като регионален енергиен център.

Според Алпарслан Байрактар Анкара ще получава до

2,5 милиона тона газ годишно

като част от споразумението с Exxon. Той каза също, че търговските условия на сделката все още се обсъждат, но Argus изчислява, че 2,5 милиона тона LNG, изпратени до Турция, в момента ще струват около 1,1 милиарда долара.

Обсъжданите 2,5 милиона тона газ биха били достатъчни, за да покрият около 7% от потреблението на природен газ в Турция миналата година, според изчисления на FT. По това време Турция внесе 5 милиона тона LNG от Съединените щати на спот пазара.

Отбелязва се, че Exxon има много амбициозни планове да разшири портфолиото си от LNG до 40 милиона тона годишно до 2030 г., което е приблизително два пъти повече, отколкото през 2020 г.

Exxon заяви, че е провела първоначални дискусии с турското правителство относно потенциални възможности за внос.

Русия сега е най-големият доставчик на природен газ за Турция, като формира

повече от 40%

от нейното потребление миналата година, предимно чрез тръбопроводи. В момента Анкара има дългосрочни споразумения за доставка на LNG с Алжир и Оман.

Москва е и най-големият доставчик на петрол за Турция и ще притежава и управлява първата атомна електроцентрала в страната, която в момента се строи на брега на Средиземно море.

Според Байрактар Русия, заедно с Южна Корея, имат

„сериозен интерес“ към подобен ядрен проект в Черно море

„За да осигурим надеждни доставки, трябва да получим газ отнякъде. Това може да е Русия, може да е Азербайджан, може да е Иран или други варианти“, отбеляза турският министър на енергетиката.

Турция е положила усилия да разшири своята инфраструктура за приемане и съхранение на LNG. Около 30% от вноса на природен газ в Турция миналата година е LNG, спрямо 15% през 2014 г.

Турция също така има свои собствени проучвателни и производствени дейности, включително голямо газово съоръжение в Черно море и петролни сондажи в югоизточната част на страната. Според Байрактарr тази година страната може също да започне проучване на нефт в Черно море.

Санкции срещу втечнения газ в Русия – последни новини

Politico писа, че Европейската комисия обмисля въвеждането на ограничения срещу руския втечнен природен газ. Така това ще бъде първата стъпка, която Брюксел може да реши да предприеме по отношение на газовия сектор на Москва.

Дипломатите отбелязват, че новите санкции може да засягат три руски проекта в тези газови сектори на Руската федерация, както и реекспорта на руски втечнен природен газ от пристанища на ЕС.
Може да се интересувате и от новини:

Индия започна да приема руски петролни танкери след кратко спиране.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising