Новини Свят Украйна предизвиква САЩ с атаките срещу руски петролни рафинерии

Украйна предизвиква САЩ с атаките срещу руски петролни рафинерии

от infomax
0 коментари
Украйна предизвиква САЩ с атаките срещу руски петролни рафинерии

Украйна продължи атаките срещу руски петролни рафинерии, след като одобри помощта на САЩ, въпреки факта, че Вашингтон поиска да не го прави, пише Business Insider.

Отбелязва се, че Украйна реши да атакува руската енергийна инфраструктура в отговор на отслабването на влиянието на западните санкции, както и забавянето на предоставянето на западна помощ. Според авторите, докато Съединените щати се колебаеха да предоставят помощ, Киев имаше убедителни аргументи да води войната както иска.

Но сега, когато законопроектът за облекчението е приет, „САЩ имат малко повече политически лостове“, каза Рафаел Лос, сътрудник в Европейския съвет за външни отношения BI.
Медиите съобщиха, че администрацията на президента Джо Байдън се е опитала да разубеди Украйна от атаки срещу енергийната инфраструктура. Украйна обаче отрича това, а Белият дом не коментира директно.

Притесненията на САЩ

включват въздействието върху световните цени на петрола и риска от ескалация на война от страна на Русия, пише The Washington Post. Дебатът за атаките също разкри разломите в отношенията между Украйна и нейния най-мощен съюзник.
Предизвикайте мощен съюзник

Авторите посочват, че Украйна рискува да отблъсне най-мощния си съюзник, като се обърне срещу Съединените щати само дни след като Конгресът одобри значителен пакет от военна помощ. Но както много анализатори отбелязват, пакетът от помощи сам по себе си няма да спечели войната. Украйна се нуждае от начини да отслаби Русия и това включва насочване към нейната енергийна инфраструктура.

Олга Токарюк, научен сътрудник в лондонския Кралски институт по международни отношения Chatham House, смята, че като игнорира Белия дом по ключови въпроси на военната стратегия, Владимир Зеленски може да демонстрира, че украинците „имат собствена агенция, имат функциониращи демократични институции, дори във война и те са способни да приемат собствени решения.“

Подкопаване на военната икономика на Русия

Атаките на Украйна се извършват на стотици километри зад вражеските линии, далеч от територията, която се опитва да защити. Част от безпокойството на САЩ, каза говорителката на Пентагона Селесте Уоландър пред панел на Камарата по-рано този месец, се основава на факта, че енергийната инфраструктура е цивилна, а не военна цел. Министърът на отбраната Лойд Остин по-рано каза, че Съединените щати биха предпочели Украйна да нанесе удари по руски летища.

Но има и въпросът колко ефективни са тези атаки от военна гледна точка. Както наскоро написа ученият от Карнеги Сергей Вакуленко, дори ако Украйна унищожи всяко петролно и газово съоръжение в обсега си, Русия вероятно ще има достатъчно петрол за собствените си нужди. Но продължаващият натиск върху руския петролен сектор ще окаже значително влияние върху способността за водене на война.

В дългосрочен план по-ниското производство на петрол ще ограничи достъпа на Русия до приходите от износ – жизненоважната чуждестранна валута, която Руската федерация използва за закупуване на материали, необходими за създаването на съвременни оръжия.

Първи резултати

В статията се посочва, че през февруари Русия обяви шестмесечна забрана за износ на бензин. По-късно Украйна заяви, че нейните атаки са намалили руското производство на петрол и рафинирането с 12%. Атаките имат и други непреки военни ползи. Те вероятно ще представляват проблеми за руската противовъздушна отбрана предвид размера на страната и размера на въздушното пространство.

Има и политическо влияние. Една от причините руснаците да подкрепят войната е усещането, че това е далечен конфликт. Но атаките, идващи на тяхна територия, създават усещането, че войната е близо.
Няма признаци на пауза

Има всички признаци, че подобни атаки ще се увеличават дори след пристигането на военна помощ, каза британският министър на отбраната адмирал сър Тони Радакин. Някои експерти са съгласни.

„Бих очаквал поне някои атаки дълбоко зад руските линии“ да продължат след пристигането на пакета с помощ, каза Лос, добавяйки, че при все още действащите санкции срещу Русия „спешността на ситуацията“ означава, че Украйна е права да се опитва да навреди руската икономика по други начини, според експерта, въпреки опасенията на администрацията на Байдън, няма причина да се смята, че Съединените щати са скрили разузнаване или по друг начин са се опитали да предотвратят атаките.

Рафинерията стачкува

По-рано УНИАН писа, че в нощта на 27 април Службата за сигурност на Украйна е нанесла нови удари дълбоко в територията на Руската федерация. Безпилотни самолети на СБУ са ударили дестилационните и атмосферните колони на Илските и Славянските рафинерии. Това са основните технологични съоръжения на заводите.
Може да се интересувате и от новини:

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising