05 / 15 / 2024
Новини България Това е един от най-големите градове на Втората българска империя

Това е един от най-големите градове на Втората българска империя

от infomax
0 коментари
Това е един от най-големите градове на Втората българска империя

Росен Петров, Фейсбук

Може ли да се „изгуби” цял един голям средновековен град, който имал 10 000 жители, 16 църкви, болярски замък и непристъпна цитадела с бойни кули? Добре дошли в „Изгубения град на българската слава” – Средновековна крепост Червен (Medieval town Cherven), разположен на 34 км. южно от Русе, до малкото село Червен (204 жители).
Това е един от най-големите градове на Втората българска империя.

Построен на скалисто плато, обграден от три страни от река Черни Лом, градът се превръща във втория по важност български център през 12-14 век. Това не е била просто голяма крепост, а истински шумен и кипящ град, с развити занаяти, търговия и земеделие. Ако на някой 10 000 души население му се струва малко, то е добре да знаем, че например в началото на 12 век, населението на днешния мегаполис Лондон е било 18 000 души, т.е. Червен е бил абсолютно съизмерим с големите западноевропейски градове от периода. Това не важи само за него. Средновековна България е била много урбанизирана държава за онези времена. Със своите 16 църкви, градът е бил и важен религиозен и духовен център. Не случайно е имало Червенска митрополия, която в списъка на Търновската патриаршия е била втора по значение след Преславската.

Какво се е случило с това средновековно „бижу”?

Защо днес вместо хорска глъч, ни гледат безмълвните каменни останки от древно величие? Как може да „изчезне” цял един град? Може, защото Червен следва българската орисия, а в нея са ни нанесени много удари. През 1230 година го удря страшно земетресение, но е възстановен бързо. 12 години по-късно го удря нещо по-страшно и от земетръс. Той е превзет и полуразрушен от войските на могъщата Монголска империя, ширнала се от Китай до Унгария. Отново е издигнат от нашите предци, за да бъде окончателно унищожен като важен център от османското нашествие през 1388 година.

След толкова много удари на съдбата, градът буквално умира, а хората от него се преселват на по-безопасни места. Той е почти забравен, но

една твърдина от него продължавала да стърчи в небето

и да вдъхновява хора като Георги Стойков Раковски. Неговата знаменита бойна кула, абсолютно автентична, устоява на времето. Тя сякаш нашепвала на възрожденците за миналото българско величие и ги зовяла на борба. Точно в селцето Червен, под взора на каменните бойници, ще се роди баба Тонка Обретенова. Кулата ще е и един от поводите там, в началото на 20 век, да започнат разкопки и то водени от учен като проф. Васил Златарски. През десетилетията археолозите ще открият безброй ценни находки и до днешен ден основно на техния труд се дължи това, че червенските бастиони и църкви започнаха да изплуват от мъглите на времето.
Според учени от Русенския исторически музей, бойната кула на Червен е използвана за модел в прочутия сериал „Игра на тронове”, при пресъздаването на фентъзи града Мийрин. Защо ви разказвам тази история? Първо, защото Мийрин е измислица от фентъзи сериал, по който полудя света, а Червен си го има съвсем реален. Не е зле, ако не светът, то поне ние българите да сме поне малко „луди” по него. Второ, защото да знаем за съдбата на Червен е като да си вържем червен конец против уроки, който да пази паметта ни. И трето – яката му бойна кула е символ на силата ни да оцеляваме и да се въздигаме отново.
(Снимките са благодарение на Регионален исторически музей – Русе / Rousse Regional Museum of History и фейсбук групата Средновековен град Червен / Medieval town of Cherven)

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising