От зората на времето по нашите земи властва култът към Великата майка. По-късно той влиза в Елада. През V в. преди Христа светилището й е вече в центъра на атинската Агора, в сградата, в която се съхраняват архивите, т.е. паметта на полиса.
Прочутият ваятел Фидий и ученикът му Агоракрит са натоварени да направят от мрамор статуя на Великата богиня, Майката на боговете. Те я изобразяват като красива и властна жена с драпирана дреха, седнала на трон. На главата й има висока шапка. В едната си ръка държи съд за възлияния, в другата тимпан. До нея лежат два лъва.
Култът към Великата майка се ражда още от палеолита.
Най-старият скелет, откриван у нас, край врачанското село Оходен, е на 7800 години. Той е на жена, която журналистите със странното си чувство за хумор нарекоха Джулия Робъртс от Оходен, защото зъбите й били като на холивудската актриса. Археолозите откриха, че е имало ритуално погребение и пиршество. С това древно полагане в земята са почетени два култа.
Т.нар. Джулия Робъртс е поставена в овална дупка, която символизира майчината утроба и култа към майката, към женското начало. Главата й обаче е обърната на изток, към изгрева, знак на култа към слънцето, мъжкото начало. В мистериите си по-късно траките разиграват символичната смърт на царя-жрец, разкъсан като Дионис от титаните, но и зачатието на Богинята майка, даващо началото на живота. Чества се с масова сексуална оргия на мъже и жени. Затова Херодот ги обвинява в разпуснатост.
Богинята е създателката на Космоса за древните шумери, фриги, критяни, елини, римляни, британци, скити, гали, германи, какви ли не. Тя е щит на плодородието и благополучието, меч на отмъщението, страшен страж на дома, повелителка на хората, дивеча и растенията, господарка на моретата и на душите на мъртвите.
Има множество имена. Най-старото е Ана. От нейните аспекти се раждат култовете към шумерската Ин-Ана, елинските Ат-Ана или Атина, Афродита с прозвището Ур-Ана, римската Ди-Ана. Тя се казва Анахита при персите, траките я наричат Великата майка или Ма, като Ану и Кибела я знаят фригите, като Анахид арменците, Бендида, Котито, Зеринтия, Брауро.