Новини Свят Спадът в популацията на един от най-редките китове в света изглежда се забавя

Спадът в популацията на един от най-редките китове в света изглежда се забавя

от infomax
0 коментари
китове

БТА, Христо Кьосев

Ню Йорк

Спадът в популацията на един от най-редките китове в света изглежда се забавя, но учените предупреждават, че гигантските бозайници все още са изправени пред заплахи от затоплянето на океаните, сблъсъците с кораби и заплитането в риболовни съоръжения, съобщава АП.

Популацията на

северноатлантическите десни китове,

които живеят край източното крайбрежие на САЩ, е намаляла с около 25% от 2010 г. до 2020 г. През 2021 г. те са наброявали едва около 364 кита. Днес китовете са общо около 356 според група учени, представители на индустрията и държавни служители, които ги изучават.

Това предполага, че популацията потенциално се балансира, тъй като е възможно в нея да навлизат толкова китове, колкото и са загиналите, заяви в понеделник Консорциумът на северноатлантическите десни китове.

Точното преброяване на водните обитатели обаче е свързано с определени граници на грешка, поради което оценките за 2021 г. и 2022 г. са приблизително еднакви.

Според консорциума китовете са били подкрепени от повишената раждаемост през 2021 г., когато в популацията са се появили 18 малки. Членовете на консорциума обаче предупредиха, че високата смъртност на китовете от сблъсъци и заплитане продължава да бъде тежко бреме.

„Новините все пак са по-малко лоши, отколкото бяха преди. Олекна ми на сърцето, но със сигурност перспективата не е обнадеждаваща“, каза Филип Хамилтън, член на борда на консорциума и старши учен в Центъра за океански живот „Андерсън Кабот“ към Аквариума на Нова Англия. „Не бива да зависи от китовете да родят достатъчно малки, за да обърнат това, което им причиняваме“, добави той.

Оплетени в мрежи и тежки въжета,

нежните гиганти могат да се удавят, когато не успеят да изплуват на повърхността, или да получат тежки, животозастрашаващи наранявания. Някога многобройни, популациите им са били унищожени по време на търговския китолов. От десетилетия те са защитени от федералните власти.

Според учените една от причините за намаляването на броя на китовете е свързана със затоплянето на океаните и изменението на климата. Китовете, които тежат над 45 тона, се хранят с малки океански организми, наречени копеподи. Всяка година те пътуват от местата за размножаване край Флорида и Джорджия до местата за хранене край Нова Англия и Канада.

Със затоплянето на водите се налага китовете да напускат защитените зони на океана в търсене на храна. Това ги прави уязвими за сблъсъци с големи кораби и попадане в капани на риболовни съоръжения, които са най-големите причини за ранната им смъртност.

Множество рибари на омари се противопоставиха на предложените ограничения за риболов, за които се опасяват, че ще ги лишат от бизнес, вместо да помогнат на китовете. Дейв Кусенс, бивш президент на Асоциацията на омарите в Мейн, нарече предложените правила „безсмислени“.

Природозащитниците искат

нови правила за защита на китовете

Федералните власти заявиха, че очакват окончателни действия по предложеното правило за скоростта на плавателните съдове през тази година. Предложени са и нови закони за риболова, но те доведоха до продължителна съдебна битка.

Консорциумът за десния кит заяви, че смъртните наранявания на китовете от сблъсъци и риболовни съоръжения също са основна грижа за останалата популация. Силно ранените или болни китове са по-малко склонни да се възпроизвеждат.

„Все още има надежда за вида. Нещата са ужасни, това е вярно. Но с подходящи мерки, като например корекциите на правилото за скоростта на корабите, все още има надежда за бъдещето“, каза Кейти Мур от Международния фонд за защита на животните.

 

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising