Новини Свят Мистерията с образуването на кристалите от доломит е разгадана

Мистерията с образуването на кристалите от доломит е разгадана

0 коментари
доломит

Френският архитект Льо Корбюзие ги определя като „най-красивото архитектурно произведение в света“. За ЮНЕСКО те са обект на световното културно наследство.

За геолозите доломитите винаги са представлявали научна енигма, чието решение едва днес започва да се проявява. След почти два века изследвания всъщност мистерията на образуването на кристалите от доломит, минералът, от който са изградени, е разгадана, пише УНИАН.

Техният растеж е възпроизведен за първи път в лабораторията чрез

сложен механизъм,

който подкопава настоящите теории за образуването на кристали и който може да отвори неочакван прозорец към геоложката история на нашата планета. Резултатът, на който списание Science посвещава корицата си, е получен от изследователи от университета в Мичиган в сътрудничество с университета Хокайдо в Япония.

„Доломитът често се определя като минерал, който не трябва да съществува, просто защото никой досега не е успял наистина да разбере как се образува при ниски температури: това обаче е изцяло човешки парадокс, защото природата знае точно как да кристализира това минерал, който съставлява 30% от карбонатните седиментни скали на планетата, а доломитите са там, за да ни го докажат“, казва Андреа Дини, изследовател в Института по геонауки и георесурси към Националния изследователски съвет (Cnr-Igg).

Доломитът, съставен от калциев и магнезиев карбонат, е много изобилен в по-стари геоложки образувания, докато в момента се образува само в естествена среда с колебания в pH или соленост.

„Както в Персийския залив

– припомня експертът – и в други региони, където има силно изпарение“.

Обикновено минералните кристали се образуват чрез утаяване в свръхнаситени разтвори (т.е. съдържащи излишък от соли). „Това е малко като когато сложим твърде много сол във вряща вода: ако свалим тигана от котлона и го оставим да изстине, виждаме, че неразтворената сол се отлага и кристализира. Доломитът – обяснява Дини – е единственият минерал, който не спазвайте това правило.“ През десетилетията са правени различни опити за възпроизвеждане на неговите кристали в лабораторията при температури под 60 градуса, но се получава само намек за утаяване, без реален растеж на кристали.

За да преодолеят задънената улица, изследователите, ръководени от Joonsoo Kim, промениха стратегията си, опитвайки се да променят нивото на насищане на разтвора. Чрез числови симулации и експерименти с трансмисионен електронен микроскоп те демонстрираха, че повтарящите се колебания в стойностите на насищане на разтвора, от който се образуват, са необходими за

насърчаване на растежа на доломитовите кристали

На практика, при многократно преминаване от пренаситен разтвор към ненаситен, се определя цикличен механизъм на кристализация и разтваряне, който кара кристалите да се уголемяват.

Това откритие отваря нови въпроси за това как тези колебания възникват в естествения свят в геоложки времеви мащаби и какви фактори влияят на процеса, който може да доведе до грандиозни образувания като тези на доломитите. „Ако можем да разберем по-добре времето на кристализацията на доломита – заключава Дини – бихме могли дори да го използваме като хронометър за измерване на геоложкото време и да разберем по-добре историята на Земята“.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising