04 / 26 / 2024
Новини Свят КРАЛЯТ Е МЪРТЪВ! Ако футболът не се казваше футбол, трябваше да се казва Пеле

КРАЛЯТ Е МЪРТЪВ! Ако футболът не се казваше футбол, трябваше да се казва Пеле

0 коментари
КРАЛЯТ Е МЪРТЪВ! Ако футболът не се казваше футбол, трябваше да се казва Пеле

Ако футболът не се казваше футбол, трябваше да се казва Пеле.

Тази мисъл на Жоржи Амаду, сега, когато легендарният бразилски футболист почина на 82-годишна възраст, е не само  за онези над 200 милиона бразилци,  които го боготворят,  но и за целия свят на футбола, който загуби своя крал.
Бившият футболист беше хоспитализиран от 29 ноември за преоценка на лечението с химиотерапия след откриването на рак на дебелото черво през септември 2021 г. Бъбречната и сърдечната недостатъчност бяха фатални за него, което отслаби физиката, вече изтощена от болестта, припомня италианския в. „Ла Стампа“.

Изданието публикува емоционална статия за краля на футбола.

Edson Arantes Do Nascimiento , както го наричаха, преди да стане Пеле,  е роден в Tres Coracoes на 23 октомври 1940 г.

Той е единственият футболист, който печели три световни първенства, с 1279 отбелязани гола в кариерата му.
Поколения деца са изпробвали шампионския удар, вдъхновен от Пеле, на поляна в предградията, двора или на игрището в града си.

Никой друг спортист не е имал повече зрители от него, а лицето му, много години след оттеглянето му, все още е сред най-популярните на планетата.

„Познат съм повече от Исус Христос“, каза той преди години в интервю за АНСА

Фраза, която му донесе яростни критики: но като се замисли, допълни…

«Дори и да е богохулство – обясни той – има логика. Аз съм католик и знам какво има предвид Исус със своите ценности. Но светът е пълен с хора, които вярват в нещо друго: в Азия например има стотици милиони будисти. Може би не знаят кой е Христос, но са чували за Пеле…».

В света има хора, които смятат, че Марадона го е превъзхождал

„Невярно – отговори той в това интервю – просто погледнете фактите. Знаете ли колко голове с глава отбеляза Диего? Ще ви кажа, николко: Пеле-сто. А с десния крак?…Общо вкарах 1281 гола, тази цифра говори ли ви нещо? Проблемът е, че аржентинците не се предават, те ме противопоставиха първо на Ди Стефано, после на Сивори, след това на Марадона. Обърнете внимание на факта, че във всеки случай аз струвам повече от тримата ».

Той е интервюиран и сниман повече от всеки друг човек: държавници, филмови звезди и различни магнати. Той беше посрещнат в 88 страни и приет от 70 премиери, 40 държавни глави и трима папи. По време на войната с Биафра в Нигерия е обявено 48-часово примирие, така че всички от двете страни да могат да го видят как играе.
Шахът на Иран го чака на летището три часа само за да може да се снима с него, китайските граничари напуснаха постовете си и се преместиха в Хонконг, навличайки гнева на режима, само защото бяха научили, че Черната перла е в града-колония този ден.
В Колумбия Пеле беше изгонен по време на мач и публиката изпълни терена, принуждавайки рефера да избяга. Срещата се поднови едва със завръщането на страхотния бразилец на терена, след което публиката дисциплинирано се върна по трибуните.

Когато беше на 20 години в Бразилия, той беше обявен за „национално богатство“ и поради това трансферът му в чужбина беше забранен: президентът на Интер Анджело Морати беше разочарован, мечтаеше да го вземе при „нерадзурите“ и му беше правил много сериозни предложения. Италия беше и първата чужда страна, посетена от Пеле през 1958 г., когато Бразилия спря за два приятелски мача на път за Световното първенство в Швеция, но много срамежливото 17-годишно момче, вече звезда на Сантос (град , който той направи известен навсякъде ) не успя да играе срещу Интер и Фиорентина поради контузия.

Пеле беше увековечен от Анди Уорхол в неговата портретна галерия. Бауру, бразилският град, където той започва да свири, му е посветил статуя, която ще произведе чудеса (има хора, които твърдят, че са излекувани, като я докоснат): сто песни (две от които той сам записва през 1969 г. заедно с великата Елис Регина) разказва своята легенда. Хипербола след хипербола, толкова много, колкото целите му. Но ако помислите за всичко това заедно, те не го разказват като пластичния жест на ритника с велосипед във филма „Бягство към победата“.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising