06 / 28 / 2024
Новини България Вила „Армира“ вече е световен туристически обект

Вила „Армира“ вече е световен туристически обект

от infomax
0 коментари
Снимки Археологически мизей- Ивайловград

Кореспондент на БТА в Хасково Николай Грудев

Снимки Археологически мизей- Ивайловград

Снимки Археологически мизей- Ивайловград

Смятам, че след всичко направено вила „Армира“ вече е световен туристически обект. Това каза кметът на Ивайловград Диана Овчарова за БТА при откриването на реставрираната и обновена антична вила край града, паметник на културата с национално значение.

Обектът бе консервиран, реновиран, достроен и цялостно социализиран по проект за близо осем милиона лева, като по-голямата част от финансирането е със средства от Европейския фонд за регионално развитие – почти шест милиона лева.

Още в следващите няколко дни имаме заявка за посещение на седем автобуса с гръцки и турски туристи, съобщи Овчарова. По нейни думи погледът оттук насетне ще бъде обърнат както към популяризирането на дестинацията, така и към поддържането, което изисква много грижи.

При изпълнението на проекта минахме през много трудности – COVID-19, войната, инфлацията, отговори на въпрос на БТА Овчарова. Тя уточни, че е имало актуализиране на договора, но за сметка на общинските средства. Вече сме на финала и смятам, че този

ювелирен обект на туризма

може да бъде определен като един от най-успешно реализираните проекти, обобщи Овчарова.

По думите на ръководителя на проекта Виолета Недялкова са изпълнени шест основни дейности, от които главните са консервационни и реставрационни. Изцяло нови са интерактивен посетителски център и работилница за антични занаяти, а стара водонапорна кула е превърната в наблюдателница с външен асансьор.

Програмата по откриването продължи с възстановка на антична битка между

римски легион и тракийска военна част

Орел на Дунава

част, стрелба с лък и демонстрации на антични ритуали. Официалната церемония по откриването води актьорът и двукратен носител на наградата „Икар“ – „Златен глас“ Симеон Владов.

Читалище „Пробуда 1924“ – Ивайловград ще изнесе откъс от спектакъла “Съзвездие, наречено „Любов“ по стихове на Ивайло Балабанов, а сопраното Марта Кукуларова ще представи оперетни изпълнения. Археологът доц. д-р Гергана Кабакчиева ще води беседа с официалните гости, а Снежана Йовева – Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи ще открие изложбата „България и мозайките“.

Следва концерт на DEEP ZONE PROJECT. Програмата ще бъде закрита със светлинно шоу от възстановената наблюдателна кула.

Вила „Армира” се намира на 4 км югозападно от Ивайловград и е един от най-интересните паметници

от епохата на Римската империя

по нашите земи.

През 1964 г. при строеж на язовир по поречието на река Армира са открити останки от римско селище от II-IV век. В очертанията на селището влиза жилищна сграда и много стопански помещения на площ от 40 декара, mf информация от отдел „Справочна“ в БТА.

Археолозите наричат имението вила „Армира“ – по името на реката. Най-голям интерес представлява жилищната сграда в комплекса, застроена на площ от 1300 кв.метра. Тя е добре запазена и се приема за образец на римското строително изкуство по българските земи.

За нейния блясък и разкош говорят колонадите, подовите мозайки, вътрешният басейн, подподовото отопление, мраморните облицовки, цветните мазилки и хермите – глави и бюстове върху постамент, символизиращи култа към древногръцкия бог Хермес.

Вилата е паметник на културата с национално значение. От 2014 г. е част е част от движението „100 национални туристически обекта” на Българския туристически съюз и е в индикативната листа на паметниците на културното наследство на ЮНЕСКО.

Първата копка по реставрацията на обекта бе извършена на 13 декември 2021 година.

 

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising