От книгата
СИМВОЛЪТ ,
ДРЕВНИТЕ ЗАГАДКИ НА ОРДЕНА НА РОЗАТА
и
ТАЙНИТЕ ГОСПОДАРИ НА БЪЛГАРИЯ
– Името на планината Родопа означава „Пееща роза”, според някои. Това цвете е символ на какво ли не – започва тя. – В древните Тракия, Гърция, Рим, даже и в Китай, я свързват със задгробното царство. За траките там е по-доброто, божествено битие на човека, затова за тях тя е божествено огледало на красотата и хармонията във Вечността.
Свързана е и с възкресението за древните народи, една идея, която християнството поема с голяма охота и я превръща в едино от символите си,универсален и днес
Според древните елини розата почервенява, когато богинята на любовта и красотата Афродита си убожда крака и потича кръв, в Рим тяе атрибут на същата богиня, превърнала се там във Венера.
Според една легенда се ражда от сълзите й. Охранява тайните срещи и начинания. Римляните слагали роза над вратата си, когато правят нещо тайно и не искат никой да ги безпокои. От там е изразът Sub rosa, като знак за тайна.
При арабите розата е мъжки символ, а в Кабала тя означава единството.
– Има много специално място в католицизма – правя се на спец и аз.
– Определено – усмихва се розата срещу мен, чиито тръни не е трудно да се усетят. – Петолистната символизира петте радостни, петте скръбни и петте славни тайнства в живота на Дева Мария. В католицизма е атрибут на Иисус, на Свети Георги, на Света София, а от един момент нататък и на цялата църква. Червената Роза е и знак за пролятата кръв на Христос. Според раннохристиянската традиция до грехопадението тя не е имала бодли.
– Свързана е и с огъня, с изгорените на клада мъченици? – вметва Великият магистър.
– Това вече кореспондира с иранската легенда за Заратустра, който е положен на горящо ложе, за да бъде изгорен, но то се превръща в ложе от рози – във вихъра си е синеоката амазонка. – В „Божествена комедия” на Данте е мистичен пламтящ знак, който обединява душите на праведните, събрани при Мадоната. Не без посредничеството на нашия Орден става символ на избраничество, съвършенство и творчески полет в неоплатонизма, масонството и розенкройцерството. Възприема се като пазител на тайната на Мария Магдалина, а също на чувствеността на рицарските балади, чийто извор е при катарите. Мога да говоря още час и няма да съм изредила и половината символични значения на розата.
– Съществува представа, че розите са донесени по днешните български земи през турско? – питам.
– Може би маслодайната – да, от Сирия, но Долината на розите си е долина на розите още когато в нея властват траките.
Наскоро бяха открити медни монети,сечени от тракийския владетел Аматок. На едната страна е изобразена цъфнала роза, а на другата е изсечена двойната тракийска брадва – лабрис.
Още Херодот пише за чудните рози на Тракия: „всяка от които има по шестдесет листа и по ухание превъзхожда всички други видове”.
Култът към Розата в Родопа планина, където са и най-прочутите в древността храмове на Великата Богиня майка не е случаен. Вече казах, че за траките планината е пееща Роза, която я възхвалява. В светилищата Богинята самозачева и ражда своя първороден син, който през деня е Слънце, а нощем – огън, съответно той е Загрей или Сабазий, а вярващите го почитат със специален ритуал.