Ситовският надпис е „българската“ загадка, която занимава умовете на изследователите по света и у нас от доста десетилетия. Той е една от големите неразгадани тайни на човечеството.
Мистерия е на какъв древен език е написан този чуден надпис, кой древен народ го е изсякъл така прецизно в скалите, които се извисяват над село Ситово в Родопа планина. Има разнообразни теории, че е оставен от кимерийци, византийски съюзници от различни племена, фриги, алани, пеласги, перси, скити, сармати, траки, келти, кумани, българи, славяни – всички, които са живели или минавали по нашите земи, без изключение.
Някои изследователи твърдят, че го е създала някаква велика тайнствена култура
или тази, разцъфтяла вземите ни от началото на V хилядолетие преди Христа, съградила Варненския некропол. Там са намерени повече от 5,5 кг. изящно изработени златни предмети, както знаете. Нейни следи и артефактиима в различни точки на Балканите – България (Караново и Градешница), Югославия (Старчево и Винча), Румъния (Криш и Тартария).
Според част от изследователите има много голяма вероятност писмената да са изсечени в скалата чрез уникална за времето си техника от „божествените пеласги“, както ги нарича самият Омир. Едно племе почти от приказките, което обаче е оставило ярки следи.
Според данните, които дава самият Херодот, те са населявали по онова време големи части от Мала Азия, Тесалия,и остров Крит, а самата Елада първоначално се наричала Пеласгия. Езикът им никак не приличал на този на елините, които възприели от тях много от своите умения – писмеността, строенето на храмове и палати, добиването на метали, най-вече злато и мед, строенето на кораби.
Според някои легенди, предадени от летописеца Пазваний, родоначалник на пеласгите е онзи герой, който им е дал и името си – Пеласг. Той и неговите потомци са положили основите на цивилизацията им, те са и първите, които добивали мед. Смятани са за най-древното население на днешна Гърция. Според преданията те са поставили началото на градовете държави, измислили са най-ранните оръдия на труда. На местата, където са живели в Аркадия и Арголида, има руини от огромни градежи на дворци.
Очаквайте:
Открива го съветски разузнавач