Новини Свят Марк Солонин: Ето кой победи Хитлер

Марк Солонин: Ето кой победи Хитлер

от infomax
0 коментари
Марк Солонин

Даниела Горчева,журналист, Фейсбук

Моля, вижте, чуйте или прочетете това интервю на Дмитрий Гордон с Марк Солонин. Дотук с баснята за съветската победа над хитлеристка Германия.
Eто превода на интервюто, направен от Йордан Йорданов (благодаря му от все сърце) :

-По чудо защитилa Москва, Червената армия преобърна хода на войната и я доведе до победен край. Кажете защо въпреки това страшно начало Сталин победи Хитлер?
-Победата над Хитлер беше спечелена от антихитлеристката коалиция в състав: Британската империя, Съединените щати и Съветския съюз, а също и много други страни, които им помагаха. В частност Полша понесе големи загуби, поляците много воюваха. Ето кой победи Хитлер. Разбирате ли какво представлява Америка? През 30-те години Америка по обем на промишлено производство вече превъзхожда всички останали страни по света взети заедно. Ето каква огромна тежест смаза Германия. Да, безусловно, ако Съветския съюз беше сам срещу Германия, щеше да бъде разгромен.
– Просто така?
-Точно така и безусловно така. Да отбележим само няколко неща. Общият тонаж на произведените от Германия подводници превъзхожда общото тегло на произведените от Германия танкове. Тоест само за подводната война Германия изразходва повече ресурси, отколкото за танковете на всички фронтове, не само на Източния. А кой водеше тази подводна война? Западът. Къде беше през 1943-1944 г. три четвърти от изтребителната авиация? На запад. Опитваше се да защити Германия от бомбардировките.
– Не Германия, Англия може би?
-Не, не греша. Немските изтребители се опитваха да спасят Германия от тотално унищожение. През втората половина на 1944-а година върху Германия на месец са хвърляни 100 килотона бомби. Колко са 100 килотона бомби? Обяснявам: След бомбардировката на Хирошима американските военни инженери проучили място и съставили отчет – колко конвенционални боеприпаси са необходими, за да доведат Хирошима до това състояние. Сметнали с точност до килограм – 2,5 килотона конвенционални боеприпаси. Тоест всеки месец над Германия са падали 50 бомби като тази над Хирошима. Още веднъж: всеки месец – 50 Хирошими. Направо са я изтрили от лицето на Земята. Как мислите, дали това е оказало влияние на развитието на войната на Източния фронт? Кое е било по-важно за немците през лятото на 1943-тагодина? Някаква Курска дъга? Къде е този Курск, къде е този Белгород? Воюват там някъде войниците, воюват, но в същите тези дни е изтрит от лицето на Земята Хамбург. Там живи са изгорели 20 000 човека. Там са унищожени 200 хиляди сгради. Аз не мога да си го представя – 200 хиляди сгради. За три нощи англичаните изгориха Хамбург до основи. И така нататък, и така нататък. Съюзниците отнеха от Германия по минимални сметки половината ресурси – икономически, материални и човешки. Превърнаха я в развалина. Поеха цялата морска война и по-голямата част от въздушната война. И между другото кога една трета, кога една четвърт от немските дивизии бяха на Западния фронт от Норвегия до Северна Африка. Затова приносът на съюзниците е огромен.
И още не сме казали нищо за лендлиза. Не сме казали… отива в атака танк Т-34, на който пише „За Родину! За Сталина!“.

Танк Т-34 – двигателят му е от американски алуминий,

бронята му е от легирана стомана с американски молибден и волфрам. Танкът има купол, който се върти. Защо се върти? Защото подвижната основа на купола е върху американски огромен въртящ механизъм. Свои сме нямали. Стреля с 85-милиметрово оръдие, което може да пробие бронята на немска „Пантера“. Откъде се взе оръдието? Американците са изпратили оборудване, което може да пробие такъв дълъг ствол. Разбира се командирът комуникира с екипажа по американска радиостанция, това е ясно. Оръдието стреля със снаряди с американски барут, експлозивът е американски. Месинговата гилза е направена от американски месинг. И ако вземем всичко заедно, а да, да, да, там има плъзгачи, вижте в парка на който и да е Т-34, на тези плъзгачи има гумени уплътнения. От американски каучук. Пробвали да ги правят без уплътнения -цялото окачване се разбивало.
– Но танкът е „наш“!
– Всичко това взето заедно наричаме „наш танк“. И до него върви американски Шърман, за който никой не си спомня. Когато в ръцете ми попаднаха документи, погледнах материалните части на танковите бригади, завзели Вилнюс. Всеки трети танк – американски. Удивих се. И всичко това, взето заедно, се нарича съветски танк. И така нататък и така нататък. – Без да споменаваме и огромното количество машини, изпратени от американците и англичаните. – За малко да забравя най-главното – авиационния бензин. Съветската армия изразходва тримилиона тона авиобензин, от които един милион е просто американски бензин. Просто. Вторият милион, съветски 76-октанов с американски високооктанови добавки. И още един милион съветски бензин направен с помощта на американското тетраетилолово.
– И също продуктовия лендлийз.
– И непрекъснато забравяме за медицинския лендлийз. 40 милиона грама стрептоцид. Нарочно винаги така го пиша – милиона грама, защото на един ранен при едно превързване му трябва един грам стрептоцид. 40 милиона превръзки, това колко спасени човека са! С крака, които не се е наложило да се отрежат. – Ние сме нямали никакви антибиотици, -Какви антибиотици – бинтове сме нямали! Прали са се бинтовете.
– След всичко, което ни разказахте, можем ли да твърдим това, което ни разказваше съветската пропаганда, че войната я спечели Сталин?
-Ако някой е спечелил нещо в тази война от съветска страна, то това е Сталин.
– Добре го казахте.
-Мисля, че така е точно. Той е единственият, който е спечелил. Къде точно, в какъв смисъл, в какъв аспект животът на съветския народ е станал по-добър след победата? Те и преди войната са живеели лошо, но така лошо, както са живели след войната, никога преди това не е било.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 1 / 5. Брой гласове: 1

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising