06 / 26 / 2024
Новини България Легендата за Рустем паша и горнооряховския суджук разказва…

Легендата за Рустем паша и горнооряховския суджук разказва…

от infomax
0 коментари
Легендата за Рустем паша и горнооряховския суджук разказва...

За 17-ти път Празникът на горнооряховския суджук привлече хиляди посетители в Горна Оряховица в края на май и началото на юни.
Хиляди са били посетителите и гостите на празника, по информация на пресцентъра на Общината. Кметът на Горна Оряховица Николай Рашков благодари на всички майстори, опазили вековната традиция, с която горнооряховският суджук запази място в историята завинаги, като първия български кулинарен продукт, вписан в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитени географски указания.
Три фирми имат право да го произвеждат, каза за БТА директорът на Историческия музей в Горна Оряховица Пламен Мадемов. Характерното за деликатеса е, че се произвежда само от говеждо месо, като зрее в характерните климатични особености на региона и придобива характерна бяла плесен, точно затова е получил и своето място в Европейския съюз, посочи Мадемов.
Според горнооряховчани една от причините над града да се стели мъгла е именно пушекът от скарите, върху които суджукът се пече, а те закусвали с него. Тази история първо била разказана от банкера Атанас Буров, роден в Горна Оряховица, когато преди повече от век, водил чешки инвеститори, които искали да строят захарна фабрика в региона, припомни Пламен Мадемов.

……..

Ако си в Горна Оряховица нещата са суджук и вино, в Лясковец било вино и суджук 🙂
Празникът на горнооряховския суджук и тази година премина  с веселие, руйно вино и тънки мезета, така, както е характерно за този регион. В местния исторически музей логично си имат специална експозиция, посветена на деликатеса, историята му, начините на производство от векове. Че даже има и търговски тефтери, показващи, че суджукът е бил продаван не само из Турската империя, но и извън пределите й.
Всъщност много важен човек за местните месни деликатеси се оказва

Рустем паша

Според легендата през 1538 г. в Ряховица от коня си слиза този турски висш военен. На важната особа хич не му е много до лаф моабет, защото в Истанбул го вика лично Сюлейман Великолепни. Само дето не му е казал защо. Домакините наливат в чашата на пашата искрящо вино, сервират за мезе горнооряховски суджук. Гостът се дръпва: „Ей, да не е домус“ (свинско). „Спокойно, паша ефенди – отвръщат домакините, – няма да нарушиш корана, не е свинско, говеждо е“.
Рустем опитва суджука и много му харесало. Накрая се отпуснал и споделил с домакините големия си кахър. Когато султанът вика така човек като него – най-висш военен, или ще го възнагради,

или ще му отреже главата

Ряховчани знаят, че е по-добре да създадат настроение у госта си. Сервират му и кафе, за да повиши Рустам паша тонуса си. Гостът за втори път е изненадан – напитката по онова време е привилегия само за правоверните, и то преди всичко в Цариград. Един от домакините, който гледа по утайката от кафето в чашата, се обръща към пашата:

„Пари, паша ефенди, много пари, жена, неслучайна, и само добро, голям късмет, паша, ви чака“. Настроението на Рустам паша се оправя. По народност той е хърватин, името му е Христо и е потурчен християнин. Отпуска душата си, дори се развеселява, дават му от суджука и за из път, и за дарове в Цариград. На другия ден, на прощаване, пашата обещава: „Ако така излезе и всичко е на хаир, ще направя добро на този край!“.

Оказва се, че султанът е много доволен от Рустем паша, военните му победи и приноса му към империята. Освен че го прави везир, Сюлейман му дава за жена и дъщеря си Айше, като му предлага и дарове. Но Рустем паша ги отказва, като вместо това

иска да му дадат земите около днешната Горна Оряховица

През споменатата 1538 г. Сюлейман I Великолепни издава ферман, с който дава на Рустем паша земите и данъците от производство на суджуци в Ряховица. Към това добавя и земите около днешните Долна Оряховица и Арбанаси. Затова и земите били защитени, хората имали голяма свобода, търговците тръгнали из империята чак до 1861 г. Според документа се забранявало на чужди хора да навлизат в тези земи, а на военните да нахлуват в тях.

Кога точно и кой е измислил суджука, не се знае. Според разказа на директора на РИМ – Горна Оряховица, Пламен Мадемов, местните започнали да правят колбаси заради

проблем с добитъка

А именно, че през зимата няма паша и не можели да изхранват животните. Затова започнали да сушат и опушват месото, та да го запазя до следващото лято. Някой се сетил и да накълцва месото, да го тъпче в черва и така да го изсушава. Подковидната форма се създава след пресоване на продукта. А тя се оказала и най-подходяща за носене при пътуване, както и ценен подарък за ортаци в търговията из чужди земи и за приятели.
Изведнъж местните животни вече не били достатъчно и започнали, вместо да ги продават, да търсят да купуват. Покрай суджука се оформили и специфични занаяти. Едни били „червари“, пастирите били наричани „суватчии“, имало джамбази – те купували добитък. И понеже в Ряховец е един от най-големите пазари за добитък, джамбазите били големи специалисти, с един поглед познавали всяко животно за какво става, за месо ли, за друго ли.

Заради голямото производство на суджук се наложило и бъдат създадени

правила за касапниците,

за хигиената, за работата, местата за търговия и т.н. Някога технологията е била сезонна. По Голяма Богородица започвали да определят животните за клане. До Петковден колели, когато вече „се измива ножът“. После пълнели червата на специални места в източните покрайнини на града, където има сухи, но студени течения, които бавно изсушават суджука. В тези условия се развива и характерната бяла плесен, с която се покрива суджукът и която е естествен консервант, а мазнините не могат да гранясват.
Днес вече технологиите са се развили, месото не се кълца на ръка, има машини, суши се в сушилни, където се създават по изкуствен начин нужните условия. Но как е било преди 150 години, човек може да усети чрез музейната експозиция.
И накрая, но не по важност, идва и въпросът след като има такъв чуден суджук, откъде взимат виното. Ами от съседния Лясковец, с който Горна Оряховица е свързана с тротоар.
„Бохемски регион сме. Теферич, ядене, пиене и хубава музика. Жените тук са серт, та мъжете трябва да отпускат и това е начинът“, смее се директорът на музея Пламен Мадемов.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising