05 / 17 / 2024
Новини АРТ Древните мистични ритуали се завръщат в Долината на тракийските царе?

Древните мистични ритуали се завръщат в Долината на тракийските царе?

0 коментари
Древните мистични ритуали се завръщат в Долината на тракийските царе?

Светослав Пинтев

Древнотракийските мистични ритуали се завръщат в Долината на тракийските царе. Такава новина долетя с един бял гълъб от града на розите.  Дали ще са наистина като тези от древността, дали учените са помогнали да наредим още една малка частица от огромния пъзел на тази загадъчна цивилизация? Предстои да видим.

Официалното откриване на тазгодишните Празници в Долината на тракийските царе ще се състои на 25 август до Тракийската гробница в парк „Тюлбе“ в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на Общината.

В програмата е включен и спектакъл с възстановки на древнотракийски мистични ритуали. Жалко, че не ни казват какви ще са те.

И доколо ще са древнотракийски?

Помним думите от 2018 г. на директора на Казанлъшкия театър Димитър Кабаков пред Радио София:

„Държа да подчертая много дебело, че това е театрален спектакъл. Ако някой очаква да види на сцената на Ларгото историческа възстановка на тракийски ритуали, няма да получи това. През цялото време ние настояваме, че това, което правим, е опит за съвременна интерпретация на достигналото до нас.“

Затова и линията на спектакъла се опитвала хем да бъде тракийска, хем да бъде универсална.

Иначе е хубаво, ако постановката наистина позволи „да се докоснем до езотеричните орфически мистерии, пренасяйки ни в космологията на траките в „израстването на едно момче“, от неговото посвещаване, до

свещения брак – хиерогамията“

На откриването ще връчат наградата на името на основателя на тракологията професор Александър Фол, която се дава „за изключителен принос в изучаването на бита и културата на древните траки“.

Именно! Победителят можеше да помогне за възстановяването на едни по-истински мистерии, максимално близки до някогашните си същност, нали идеята е да усетим духа на тракийските царе, на техните, жреци, войни, на мистичния танц на красивите тракийки, на орфическите стихии..

А това не е никак лесна работа, да си го кажем.

За съжаление, информацията за точната космогония на траките е много ограничена, тъй като те не оставят писмени свидетелства, а митологичните им вярвания се предавали устно и са си отишли с тях.

Според някои източници и археологически находки, траките имали богата космогония, която била свързана с култа към природните явления, животните и анимистични вярвания. Те се вярвали в множество божества, свързани със силите на природата и космоса. Може би най-известният тракийски бог е Залмоксис, който се смята за бог на вечността и загробния живот.

Според Херодот, Залмоксис бил бог, на когото се покланяли както роби, така и свободни хора. Той описва, че в тракийското племе гети съществувал обред, при който хората

събирали пари и ги предоставяли на Залмоксис,

вярвайки, че след смъртта си ще живеят в следващ живот.

Платон също споменава Залмоксис в своите диалози, описвайки го като учител и мъдрец, който проповядвал вяра в безсмъртието на душата и живот след смъртта

Траките също така са известни с култа към богинята на земята и родовете – Бендида. Тя била свързана с плодородието, женската същност и цикличните процеси в природата. В митологичните разкази се споменава, че Бендида е донесла на траките мъдростта и земеделието.

Бендида се свързва с култа на луната и нощта

В древната Атина,Гърция, тя била особено популярна сред тракийските жени, които пребивавали там. Била идентифицирана с Артемида, древногръцката богиня на лова и луната, поради подобието на функциите им.

Като богиня на нощта и луната, Бендида играела роля в религиозни обреди и празненства, свързани с циклите на луната и сезоните. Култът към нея демонстрира влиянието на тракийската религиозна традиция в Гърция.

Поради липсата на писмени свидетелства обаче детайлите за космогоничните вярвания на траките са силно размити и недостатъчни.

Днес дори подробностите за прочутите мистериите от Самотраки са неясни, тъй като те били изключително тайни и никога не са били напълно разкрити в историческите източници. Това създава много въпроси и тълкувания за смисъла и характера на обредите и обучението, което се предоставяло на учениците, но това е тема за друг разговор.

Орфическата традиция е  имала значително влияние върху по-късни философски и религиозни системи, включително платонизма и неоплатонизма. Това движение също така е повлияло на мистериозни култове и ритуали в римския свят, та от там можем да намерим някоя сламчица, само желание да има..

 

До Тракийската гробница ценителите на виното ще имат възможност…

да посетят изложение със селекция на вина от лауреатите от Националния винен конкурс „Златен киликс“, съобщават още от общинския пресцентър.

Сега е 18-ото издание на Празниците в Долината на тракийските царе, за което Община Казанлък подготвя шарена програма от събития.

Всяка година  празниците обединяват традиционни и съвременни форми на различни видове изкуства – музика, изобразително и театрално изкуство, фотография и нови технологии, а стремежът на местната администрация е по разнообразен и съвременен начин да се популяризира богатото културно наследство на древните траки. Но е добре двете неща ясно да се разграничават, нали?

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 5 / 5. Брой гласове: 1

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising