Новини България За първи път в България регистрираха гнездо на малък креслив орел с две малки

За първи път в България регистрираха гнездо на малък креслив орел с две малки

от infomax
0 коментари
За първи път в България регистрираха гнездо на малък креслив орел с две малки

За първи път в България екип на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) регистрира гнездо на малък креслив орел с две малки в него. Успешното отглеждане на две малки е изключително рядко явление за този вид – обикновено двойката отглежда само едно. Това е първият документиран случай у нас, съобщиха от дружеството.

Двете млади птици са наблюдавани по време на редовния мониторинг на гнезда на малък креслив орел, изпълняван в рамките на LIFE проект „Земите и горите на орела“. Гнездото се намира в Натура 2000 защитена зона „Батова“ в Североизточна България.

Снимка: Михаил Илиев/ Българско дружество за защита на птиците

Снимка: Михаил Илиев/ Българско дружество за защита на птиците

Научни изследвания в Централна и Северна Европа показват, че едва 1,5-3,5% от гнездовите опити на вида завършват с две успешно излетели малки. Всъщност две малки се излюпват нерядко, но обикновено по-малкото от двете загива до 10-15 дни след излюпването.

„В момента младите птици са на едномесечна възраст, което ни дава увереност да мислим, че критичният период е преминал и двете успешно ще полетят в небето над долината на река Батова. Ще продължим с мониторинга на гнездото и през следващите седмици“, споделя експертът по вида от БДЗП Михаил Илиев, който открива гнездото през 2021 година. През последните две години двойката е отглеждала само по едно малко.

Опазването на малкия креслив орел много зависи от правилното стопанисване на горите. Този вид е наричан още горски, защото това е орелът, който е най-тясно свързан с горите, подчертаха от БДЗП. Неправителствената организация си партнира с Изпълнителна агенция по горите (ИАГ), Югоизточното и Североизточното горски предприятия, така че стопанисването на горите в България да гарантира опазването на биоразнообразието. Опазването на местообитанията на малкия креслив орел и осигуряването на гори, в които той може да гнезди, дава възможност там да оцеляват различни видове – от синигера през дърволазката до прилепите.

Както БТА информира, експерти от Североизточно държавно предприятие, на Изпълнителната агенция по горите и Югоизточно държавно предприятие представиха през юни дейността по проекта „Земите и горите на орела“ към програмата „LIFE“ на Европейския съюз и на Международна конференция по повод Световния ден на околната среда в Рим. През миналата година България е на първо място сред държавите на Балканския полуостров по брой гнездещи двойки от вида малък креслив орел – между 800 и 1000. В рамките на проекта „Земите и горите на орела“ беше организиран и национален конкурс за рисунка, а предавател следи за пътешествията на новоизлюпеното орле Илия и други птици от вида, родени в България, чийто полет може да се следи в реално време.

В България, но и в световен мащаб, най-застрашени от изчезване са птиците от вида „Царски орел“, за който има данни, че към момента има около 40 гнездящи двойки в Югоизточна България, както и от вида „Морски орел“. През 90-те години на миналия век е имало информация, че от този вид в България е имало едва 15-20 двойки, но популацията му през следващите години е започнала постепенно да се увеличава и към днешна дата се наблюдават близо 100 двойки от този вид орли у нас, допълни за БТА Михаил Илиев от БДЗП.

Източник: БТА

 

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising