Новини България Това са последните български опълченци

Това са последните български опълченци

от infomax
0 коментари
Това са последните български опълченци

Росен Петров, Фейсбук

Кои са тези побелели воини? Това са последните български опълченци. Снимката е направена на 22 февруари 1948 година във Военното училище в Sofia, Bulgaria. На нея виждате отляво надясно – Васил Джабарски, Кръстю Янков Попов и Тодор Калоянов.

Какви са техните съдби?

Васил Джабарски е роден през 1848 година в село Угърчин, Ловешко. Учи се на занаяти и търговия, опитва късмета си в Австро-Унгария, Египет и Влашко. Точно тук, на север от Дунав, се записва като доброволец в 4-та дружина на Българското опълчение, участва смело в сраженията при Шипка и Шейново, за което получава Георгиевски кръст „За храброст”. След раждането на новата българска държава се завръща в Ловеч и подхваща търговията. За кратко става кмет на града, а синовете му Георги и Минчо загиват в битките при Дойран. Дядо Васил е един от големите дарители на Ловеч и Угърчин. Отива си от този свят, навършил 100 години, на 15 март 1949 година.

Опълченецът в средата на снимката е Кръстю Попов Янков

Не успях да открия много за него, въпреки че гърдите му са осеяни с безброй ордени. Сражавал се е в 4-та дружина. Според изследователите, това е най-дълго живелият опълченец. Умира в Sofia, Bulgaria през 1954 на 104 години. Във фонда на БНР – Българско национално радио има уникален запис на негови думи от 1950 година, в които той обяснява на войници смисъла на клетвата. Когато човек чуе неговото обръщение „Мои чеда…”, някак си настръхва, сякаш му говори самата история.

Третият дядо, най-вдясно, Тодор Калоянов, е от Панагюрище

Участник в Априлското въстание и опълченец от 1-ва дружина. Герой от сраженията при Стара Загора, Шипка, Шейново. Изключително уважаван човек, истински патриарх на възрожденския дух. Умира при нелеп инцидент на 28 юни 1948 година на 96 годишна възраст. Негов е бляскавият и трогателен спомен наречен „Отдихание до Оборище”, когато на преклонна възраст отново се качва на мястото на бунтовната клетва. Ето част от него:
„Друго е отечеството свободно. Кога почуках с бастуня по камъните на Балкана, като че чуех гласа му. Кой с файтон, кой с муле, а аз с дечицата – пеш. На гръдта ми – ордените, памет някогашна, без тях може, но без сърце не може! При паметника наш Минчо панагюрчето дума:
– Дядо Тодоре, стар си, а как можа да дойдеш до тук без конче?
Рекох му:

– Таз земля ме познава,

като я почукам с бастуня, аз знам коя пътека е най-кратка, коя най-малко ще ме измори… И слязохме от Оборището пешком, всички сега заедно, по пътечките, които аз зная. Че то камъните и гората и пътеките са историята. Трябва човек да ги почука с дряновицата, за да им чуй мъдростта.”
Защо ви разказвам тези кратки истории и ви показвам тази доста популярна фотография. Защото, когато човек я види, когато прочете дори малко за тези хора, сякаш „дряновицата” на дядо Тодор Калоянов те „почуква по главата” и можеш да си кажеш: „Да поспрем за миг и помълчим. Гледа ни българската съвест и мъдрост.”

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 4.3 / 5. Брой гласове: 9

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising