04 / 29 / 2024
Новини Свят The Telegraph: Иран демонстрира военната си импотентност, но има ядрено оръжие

The Telegraph: Иран демонстрира военната си импотентност, но има ядрено оръжие

от infomax
0 коментари
The Telegraph: Иран демонстрира военната си импотентност, но има ядрено оръжие

Неотдавнашната атака на Иран срещу Израел прави по-широка война в Близкия изток по-вероятна и последиците от нея могат да бъдат още по-тежки. По-специално, един ден Техеран може да обяви, че се е сдобил с ядрено оръжие.

Това пише The Telegraph, коментирайки последните събития в Близкия Изток.  Изданието прави

анализ на ситуацията в региона

и стига до тревожни изводи.   То твърди, че от много години има промени в отношенията в Близкия изток. По-специално, връзките между Израел и няколко сунитски мюсюлмански държави – Бахрейн, Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия – станаха много по-тесни. Освен това страната вече имаше стабилни отношения с Египет и Йордания, които този уикенд свалиха ирански дронове и позволиха на Израел да използва тяхното въздушно пространство.

Подобно сближаване между страните беше голяма победа за израелската дипломация – заклетите врагове сега са на път към съюз. Преговарящите предполагат, че Индонезия, най-населената мюсюлманска страна в света, може да нормализира отношенията с Израел като част от кандидатурата си за присъединяване към ОИСР.

В същото време Иран се опитва да се превърне в

доминираща регионална сила,

способна да налага волята си на другите, и прави всичко възможно да разруши съюза на враждебните към него страни.

Аятолах Хаменей и неговият режим видяха редица сигнали от Запада и заключиха, че сега е моментът да се увеличи натискът.

Първо, след избирането на Барак Обама за президент на САЩ стана ясно, че Западът се интересува повече от Китай и Тихия океан, отколкото от Близкия изток. Отстраняването на Саддам Хюсеин доведе до ирански контрол над Ирак, а капитулацията в Афганистан само затвърди идеята, че нито Америка, нито Европа имат интерес в региона.

Второ, Западът не успя да отговори на политиката на Иран, насочена към избягване на международни санкции. Производството на петрол в Иран се е удвоило през последните пет години, а сенчест флот от петролни танкери изнася основно за Китай.

Трето, западната реакция на

ядрените амбиции на Иран

допълнително насърчи Техеран. Съвместният всеобхватен план за действие (JCPOA) между Иран, петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН и Германия не беше нищо повече от умиротворяване. Обама знаеше, че Иран търси ядрени оръжия и му позволи да обогатява уран за енергийни цели, с ограничения върху използването на ядрени съоръжения в замяна на освобождаване от международни санкции. Когато Тръмп изтегли Америка от JCPOA, европейците останаха, а аятолах Хаменей ръководи екипа.

Иран наблюдаваше Запада и не без основание заключи, че враговете му са твърде разсеяни, за да действат. Миналата година Техеран увеличи производството си на високообогатен уран до 60% чистота, много повече от максималните 3,67%, определени в JCPOA, много повече от необходимото за гражданска енергия и близо до нивото, необходимо за ядрени оръжия. Световната реакция на това беше слаба и на практика нямаше никакви последствия за Техеран.

Атаката на Иран срещу Израел

В нощта на 14 април Иран атакува Израел с ракети и дронове камикадзе. IDF съобщи, че са изстреляни повече от 185 дрона, повече от 36 крилати ракети и 110 балистични ракети. Почти 99% от тях са прихванати.

Струва си да се добави, че The Telegraph по-рано твърди, че Иран демонстрира военната си импотентност, като удари Израел. Само един от около триста безпилотни самолета и ракети, изстреляни от иранците срещу Израел, успя да достигне целта си, като повечето от тях бяха унищожени много преди да наближат израелска територия.

И както пише изданието, изобщо не трябва да се учудваме, че първият опит на Иран да влезе в пряка конфронтация с Израел претърпя съкрушителен поражение.

„Неуспехът на Русия да постигне военните си цели в Украйна се обяснява отчасти с неефективността на иранските дронове, които Техеран достави на Москва в значителни количества, но които се оказаха несъвместими с превъзходната система за противовъздушна отбрана на Украйна, голяма част от която се осигурява от Запада“, пише вестникът.

 

#Иран

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising