03 / 29 / 2024
Новини Свят Путин, Байдън и Си – какво (не) казаха на света…

Путин, Байдън и Си – какво (не) казаха на света…

Двамата лидери отправиха в един ден своите послания Urbi et Orbi, китайският вожд още мълчи

от infomax
0 коментари
Путин, Байдън и Си - какво (не) казаха на света...

Румен Димитров, специално за infomax.bg

Владимир Путин и Джоузеф Байдън сякаш тайно се бяха уговорили да говорят Urbi et Orbi в навечерието на годишнината от нахлуването на Русия в Украйна. Всеки от своята камбанария.

Всеки искаше да представи своята визия за войната и света, да разтръби своите истини, полуистини и откровени лъжи.
Двамата лидери отправиха в един ден своите послания Urbi et Orbi“, Към „света и града“, както гласи обръщението на Наместника на Свети Петър на Земята и римски първосвещеник, който също е държавен глава, както знаем.
Сталин веднъж, за да подчертае, че изобщо не го интересува мнението на Ватикана по някакъв важен геополитически въпрос, невинно попитал:

“ А колко дивизии има папата?“

Но за тези двамата случаят изобщо не е такъв, те държат огромен дял от дивизиите и оръжията на този грешен свят, че и ядрени такива в несметни количества.

Те са два от трите кита, които, като в стародавната легенда, крепят света, но и много лесно могат   да го потопят. Завинаги.
Путин започна мащабна война, от която очакваше много ползи, включително парад в Киев на третия ден и вечна слава, а тя му донесе основно страшни проблеми и риск да остане в историята като провален завоевател.

Самите Z- патриоти, на които доскоро беше идол , го ругаят, начело с Гиркин-Стрелков,  някои даже напират да го свалят. Пригожин, който разполага с частна армия, глухо ръмжи, притиснат от висшите генерали, които грозно ругаеше….

Байдън и Си Дзинпин опитват да експлоатират войната в своя полза, но всеки от тях може жестоко да се опари. Особено Байдън.
Всеки един от лидерите на Русия и САЩ се обръщаше хем към целия свят, хем към администрацията си, към своя малък, но могъщ властови град –Кремъл или Белия дом.

В условния „Пурпурен забранен град“, където някога са символично са властвали императорите, а сега с твърда ръка управлява другарят Си, запазиха мълчание. Там по стара традиция чакат за видят

труповете на враговете да плуват по реката,

без значение в каква последователност.

На 21 февруари руският президент Владимир Путин говори пред Федералното събрание за първи път от началото на войната.
Речта му продължи 1 час и 51 минути.

Говори много за коварния Запад, за социалните грижи за осакатените военни, за строежа на пътища, които не направи 30 години, за „успехите“ на икономиката, която е оцеляла напук на санкциите, в неговите представи, за неонацисти и традиционни ценности, за пари за майчинство в анексираните територии, за отпуска на всеки шест месеца за ветераните от войната, увеличение на минималната работна заплата и едно от най-важните: спиране на участието на Русия в договора за съкращаване на стратегическите настъпателни оръжия.  Нито една минута не посвети на войната. Сякаш война няма.
Посланието към кръга му в Кремъл е просто:  „Нищо не се е променило,

аз карам бронирания влак“

Нали и с такъв се сдоби напоследък. Ала именно ястребите, а не либералите, които са по затворите, са негов  основен проблем. Последното поражение при град Угледар е за него много тревожен сигнал.
„Година след началото на войната Владимир Путин не може да намери отговори на ключовите въпроси, пред които е изправена руската държава“, коментира Кирил Мартинов, главен редактор на „Новая газета- Европа“ , а те са простички.
Каква е крайната цел на неговата „специална военна операция“? Как може да се обясни безкрайната ескалация на войната и увеличаването на броя на жертвите при липса на видими успехи на фронта?

Кога ще свърши войната и дали Путин изобщо може да я прекрати? И накрая, ако всичко върви по план и предстои безкрайна война, тогава по какви правила трябва да живее руското общество?

Тези отговори се изискват от Путин не толкова от политическата опозиция, която гние в затворите или бедейства в изгнанието, колкото от „партията на войната“, от ултранационалистите, чиито представители смятат, че обществото има нужда от мобилизация, от разстрели по сталински тертип, като се имат предвид „историческите задачи за противопоставяне на колективния Запад.“ И които започват да гледат на Путин като на предател.

Сивият кардинал в Кремъл Николай Патрушев , шеф на руския Съвет за сигурност, обясни от Москва на Китай, че двете страни трябва да се обединят срещу Запада, при посещението на Ван И, ръководител на канцеларията на комисията по външни работи на Централния комитет на Китайската комунистическа партия, като, разбира се, обави , че Москва е зад Пекин по въпросите с Тайван, Тибет, Синцзян, и Хонконг. Да де, ама Китай заради тия свои проблеми застана категорично зад териториалната цялост на Украйна. Сега дава знаци, че ще помага на Кремъл, но пък не иска санкции. От едни американски микрочипове зависи цялата икономика на Китай. Остава ролята на миротворец.
Си Цзинпин се кани да посети Москва, след като с месеци отлагаше, поне според американски издания и ще предложи план за мир.

Байдън пътува до Киев като един пенсиониран Джеймс Бонд

А после държа реч в Кралския дворец на Варшава, силна реч, изпъстрена обаче с твърде много клишета и общи приказки, реч написана за историята, не за днешния ден. А проблемите са тук и сега, случват се днес.

Идеята е тази реч да влезе в учебниците наред с речите на президентите Кенеди и Рейгън в Западен Берлин, това е и идеята, която прави Байдън толкова енергичен. Вече се надигат гласове, че пътуването му до Киев е даже по важно от техните изказвания. Демокрацията, свободата и правата на човека били сърцевината на неговите стремежи.  Лех Валенса беше сред хората, които слушаха тази реч, между другото.

И Байдън отиде в украинската столица с влак, жп транспортът става все по-популярен по световните върхове.

В Белия дом има две фракции и две позиции за войната-тази на държавния секретар Антъни Блинкън, и тази на съветника Съливан. Първата, която е за победа на Украйна и доставяне на повече модерни оръжия, втвърдява позициите си и непрекъснато разширява кръга си на влияние, но….
Посланието на Бойдън към своите е кристално ясно – „не съм стар за нов мандат,  просто съм мъдър, историческата ми мисия ми дава нови сили, без мен демократите ще се провалят. Тръмп ли искате да дойде, той ще довърши Америка, каквато я познаваме?“
Именно това е надеждата на Путин, между нас казано.

Наш Тръмпушка,

както му викаше Жириновски и много от руснаците, вече успя да каже, че в деня, в който стане президент ще се обади на Путин и Зеленски и в миг войната ще приключи. За един ден няма да стане, но….
Байдън много добре си дава сметка, че това като нищо може да стане, а Украйна, оставена без оръжие и средства за съществуване, да прежали анексираните територии, а това, след „бягството“ на американските войски от Афганистан, ще изхвърли во веки веков САЩ от позицията на световен хегемон.
Изолационистът Тръмп даже може да представи това като голям успех, но тогава Тайван сам ще поднесе ключовете на Пекин, защото няма да има друг избор. Просто никой няма да вярва на САЩ и на техните ангажименти.

Другарят Си ще е дочакал трупа на чичо Сам

Поне като глобален играч №1.

Посланието на Байдън към света-беше още по-ясно: „Америка е тук, тук и ще остане“. Но дали е така? САЩ рискуват обрат, предизвикан от вътрешнополитическите водовъртежи и външните изненади, които да им измъкнат под носа световното лидерство, което изглеждаше нерушимо.
Байдън заяви във Варшава: „Нека няма съмнение, че ангажираността на САЩ към НАТО и член 5-ти е твърда като камък, имаше предвид онзи знаменит член от Северноатлантическия договор, според който нападението срещу една страна членка на Алианса е нападение срещу всички членки. „Всеки член на НАТО знае това. И Русия също го знае: атаката срещу един е атака срещу всички“, заяви на 21-ви февруари Байдън.

Но Путин дали го знае? И дали ще го вярва, ако се окопити и започне да има успехи в Украйна, след като е мобилизирал стотици хиляди и икономиката е минала на военни релси?

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising