05 / 2 / 2024
Новини По пътищата на света Фидел Кастро: Капитализмът е отвратителен

Фидел Кастро: Капитализмът е отвратителен

от infomax
0 коментари
Куба

Людмила Младенова, Куба

Фидел КастроДнес е Денят на Куба…
„Капитализмът е отвратителен. Той носи само война, лицемерие и съперничество“
Фидел Кастро

От 1829 г. Куба е първата страна в Иберо-Америка (включително Испания и Португалия), която започва да използва кораби в морския транспорт.
1837 г. е шестата страна в света (след Англия, САЩ, Германия, Франция и Белгия), в която е построена железницата.
1847 е първата страна в Америка, която използва етър в анестезия за хирургични операции.
1877 е първата страна в света, която демонстрира използването на електроенергия в индустрията.
1881-Куба победи най-страшното тропическо заболяване на времето – жълтата треска – и изобрети медикаменти, използвани до сега. Кубинският лекар Карлос Финлай беше откривател.
1889-първата в Иберо-Америка (включително Испания и Португалия), и втора в Америка, след САЩ, където е инсталирано уличното осветление.
Между 1825 г. и до независимостта през 1898 г. Куба е източник на 60-75 % от доходите на испанската хазна.

1900-първи автомобили в Латинска Америка се появяват в Куба

Първата жена шофьор в Америка и Испания е кубинката на Рене Мендес Капоти.
1906-Хавана е първият град в света, който инсталира директен телефон (не през оператора, а с диск).
1907- в Хавана се открива първото в Латинска Америка рентгеново отделение.
На 19 май 1913 година в Куба се осъществява първият полет със самолет в Латинска Америка. Първите пилоти са кубинците Агустин Парла и Доминго Росил. Полетът е продължил 2 часа 40 минути, между Хавана и Кайо Хюесо във Флорида, САЩ.
От 1915 до 1959 г. – Кубинският песос (песо кубано) е единствената валута в света, която се е обезценила спрямо щатския долар само за 1 цент за 44 години.
1918 г. е първата страна в Америка, включително Испания и Португалия, която позволява развод.
1922-втората страна в света, открила радиостанция и първата в света предава концерт и редовни новини по радиото.
През 1928 г. в Куба вече е имало 68 радиостанции, 43 от които са в Хавана. По този показател Куба е на 4 място в света след САЩ, Канада и СССР и

първо място в света по брой радиостанции

на население и толкова малка територия.
Куба е първата страна в света, пусна радио предаване (радио изпълнение) и стана основател на радио сериали, в бъдеще – телевизионни сериали. Така Куба се счита за родина на телевизионните сериали. Автор на първата продукция е Cuban Felix Caignet (F élix Caignet)
1929-основана авиокомпания Cubana de Aviaci ón, една от първите търговски авиокомпании в света.
1935-Куба става най-голямата испанска държава по отношение на радиосериали и износа на радиосериали.

1937-Куба е първата в Латинска Америка, приела закон за 8-часов работен ден

и за минимална заплата.
1940 г. е първият президент в света – мулат (от чернокожа майка и мулат баща), избран от абсолютното мнозинство кубинци. Докато в Куба тогава, както и сега, мнозинството от населението е бяло. Колкото и да е невероятно, той стана бъдещият диктатор – Фуленцио Батиста (Fulgencio batista y Zald ívar).
1940 г. – Куба приема най-напредналата Конституция в Иберо-Америка (включително Испания и Португалия), сред постиженията ѝ: за първи път в Латинска Америка, равни права между мъжете и жените, между расите и т.н. В Испания жена е получила равни права със съпруга си едва през 1976 г.
1950 е втората страна в света, която отваря телевизионна станция и студио. Куба става латиноамерикански телевизионен център, Хавана става латиноамерикански шоубизнес център (сега този център е Маями).
1952-първата в света бетонна жилищна сграда, построена в Хавана (сграда El Focsa).
1954-Куба е страна с най-голям брой крави и бикове на глава от населението в света. В същото време Куба

е третата страна в света по консумация на месо

на глава от населението (следвана от Аржентина и Уругвай).
1955-втора страна в Латинска Америка (включително Испания) след Уругвай с най-ниска детска смъртност (33,4 на хиляда новородени).
1956 г. – ООН призна Куба за латиноамериканска страна с най-ниско неграмотно население (23 %). Хаити имаше 90 % неграмотни, Испания, Салвадор, Гватемала, Боливия, Венецуела, Бразилия, Перу, Доминиканска република малко над 50 %.
1957-ООН признава Куба за страна с един от най-добрите медицински показатели в света и най-добрата в Латинска Америка и Испания. В Куба е имало 1 квалифициран лекар специалист на 957 жители.
1957 е най-електрифицираната страна в Латинска Америка с най-голям брой жилищни сгради (електрификация 83 %) и жител с тоалетна и с всички удобства (80 %). Тези цифри са били едни от най-високите в света.
1957-в броя на калориите, консумирани ежедневно от всеки кубинец (2870 ) Куба е била втора след Уругвай.
1957 – Хавана е вторият град в света, в който се открива стереокино. Хавана беше градът с най-голям брой кина в света-358-

изпреварващ Ню Йорк, Париж, Лондон

и всички други градове в света.
1958 е втората страна в света, която излъчва цветна телевизия и масова продажба на цветни телевизори (много къщи все още имат тези телевизори).
1958 е третата страна в Латинска Америка по броя на превозните средства (160 хиляди, т.е. една кола на 38 кубинци). Първата държава в Латинска Америка по броя на електроуреди в къщите на кубинците. Първото място в света по дължина на железниците на квадрат. км и по броя на радиата в света (1 на 2 души).
От 1950 до 1958 Куба се класира на второ място, изпреварвайки Италия и над 2 пъти Испания. Въпреки малка площ и общо 6,5 милиона души, през 1958 г. Куба се класира на 29-то място сред световните икономики, далеч по-напред от всички латиноамериканци, Испания, Италия, Португалия.
1958 година – според Международната организация на труда,

средна заплата на работещите в Куба

– на осмо място в света (след САЩ, Канада, Швеция, Швейцария, Нова Зеландия, Дания и Норвегия), и по доходите на селяните – на седмо място в света.. Безработицата е една от най-ниските в света-7,07 %. Общо трудоспособно население в Куба през 1958-2 000 204 души.
Освен всичко това, до 1958 г. Куба беше страната с най-добро пътно покритие в Латинска Америка, с най-големия супермаркет в Латинска Америка, с най-модерното летище (Хавана), с най-голямата чуждестранна инвестиция и с най-големия бюджет на Америка за запазване исторически и архитектурни забележителности…

А след това дойдоха комунистите…”

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 3.7 / 5. Брой гласове: 3

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising