Новини България Американският посланик: Българите избират лидерите си, не САЩ

Американският посланик: Българите избират лидерите си, не САЩ

от infomax
0 коментари
Американският посланик: Българите избират лидерите си, не САЩ

Не осъществяваме контрол върху избора на когото и да било. Не се занимаваме с такива неща. Твърдо вярваме, че това е избор – в конкретния случай – на българския народ

Приветстваме подкрепата на България за Украйна в последната година и половина. Оценяваме подхода на сегашното правителство, който можем да определим като по-решителен. Това каза в  предаването „Панорама“ по БНТ посланикът на САЩ в България Кенет Мертен в първото си телевизионно интервю. .

Според него

санкциите по закона „Магнитски“

са само начин за подпомагане на приятелите и съюзниците на САЩ при укрепването на върховенството на закона в страните им.

Лично аз не виждам връзка между санкциите и хората, които идват на власт. Санкциите засягат конкретни личности и отношенията им със САЩ, а не възможността им да действат в собствените им страни, отбеляза посланикът.

На въпрос

ще бъдат ли изпращани български войници в Украйна,

Мертен каза: „Според мен това е фалшива информация, разпространява се, за да плаши хората, не само тук. Просто не е вярно. Изпращането на войници в Украйна не е в дневния ред на когото и да било“.

Не осъществяваме контрол върху избора на когото и да било. Не се занимаваме с такива неща. Твърдо вярваме, че това е избор – в конкретния случай – на българския народ. Затова се провеждат избори, затова хората гласуват. Отговорност на българите е да избират кои да са техните лидери и кои да са в управлението. Ние сме готови да работим с тези, които българите изберат.

Посланикът определя подхода на кабинета „Денков-Габриел“ към Украйна като

по-решителен

За България по-конкретно, искаме да видим допълнителен обмен на хора, т.е. повече туристи, но и повече бизнес обмен. Бизнесмени от САЩ да идват тук, както и български бизнесмени да обмислят инвестиции в САЩ. Това ще е полезно и за двете страни. Ще подкрепяме колкото е възможно усилията на България за по-силна интеграция в европейските структури. Готови сме да работим съвместно за модернизация на въоръжените сили. И приветстваме подкрепата на България за Украйна. Това определи той като приоритет в мандата си.

Бихме искали да видим

по-малка зависимост от Русия

в определени сфери, като енергетиката например. Напълно разбираме историческата значимост и роля, която Русия е изиграла, например за независимостта на България. Не искаме да изтриваме или омаловажаваме това. Нашият проблем не е с Русия. Русия е допринесла много за света в областта на науките и изкуството. Има изключителен принос в културата изобщо. Но властта в Русия предприе стъпки, които остро осъждаме и считаме за опасни за всички ни, по цял свят. Нашата цел е да се гарантира, че властта ще си понесе последиците – и агресията няма да бъде допусната повече.

Искаме да видим задълбочена европейска интеграция. Което означава присъединяване към ЕС на Албания и Северна Македония, а и на други държави от региона. Осъзнаваме, че нямаме глас в този процес. Но се надяваме да се случи. Бихме искали и в двете държави да се направят стъпки за намаляване на тона на реториката. Така че да могат да се водят още разговори как различните виждания на България и Северна Македония да бъдат разрешени по разумен и организиран начин, каза още той.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising