04 / 30 / 2024
Новини България WSJ: Украинците са гневни на САЩ

WSJ: Украинците са гневни на САЩ

от infomax
0 коментари
Валерий Залужни,

Украинският президент Володимир Зеленски изрази разочарование, след като Съединените щати и техните съюзници се втурнаха да защитят Израел от масивна атака от страна на Иран през уикенда, подчертавайки границите на западната подкрепа за Киев, пише The Wall Street Journal.

Русия нанася ежедневни удари, подобни на иранския бараж през уикенда.

Украйна се бори да спре смъртта и разрушенията

Украинските градове са били бомбардирани от руски ракети и заредени с експлозиви дронове от същия тип, използвани при атаката на Техеран срещу Израел повече от две години.

Повечето от 170-те дрона, около 120 балистични ракети и около 30 крилати ракети, изстреляни от Техеран, бяха свалени от Съединените щати и коалиция от западни и арабски партньори, преди дори да достигнат израелското въздушно пространство.
Украинците, напротив, от месеци искат защита от руски атаки, които ескалират, докато жизненоважната помощ от САЩ остава в застой в Конгреса.

„Ние в Украйна знаем добре ужаса на подобни атаки от Русия, която използва същите безпилотни самолети Shahed и руски ракети, същата тактика на масови удари“, каза украинският президент Владимир Зеленски.

Украинските официални лица се въздържаха от публични критики срещу политиката на САЩ от страх да не изглеждат неблагодарни за подкрепата на Вашингтон. Други бяха по-малко дипломатични.

Бившият посланик на САЩ в Украйна Джон Хербст отбеляза, че американските, британските и френските сили, защитаващи Израел в събота, са прихванали само ирански ракети и дронове, избягвайки каквото и да е взаимодействие с иранските сили, което може да доведе до пряк военен конфликт.

„Нищо друго освен

американската плахост

не може да обясни защо не правим това по отношение на Украйна“, каза Хербст.

Но представители на администрацията казаха, че подходът им към Украйна и Русия е подходящ предвид риска от ескалация.

В първите дни на войната Съединените щати и техните съюзници от Северноатлантическия пакт се противопоставиха на призивите на Украйна да наложат забранена за полети зона, като се позоваха на логистични предизвикателства и риска от влизане в пряк конфликт с руската армия.

Оттогава страховете от ескалация също възпрепятстваха Съединените щати и съюзниците да доставят на Украйна други оръжия. Киев твърди, че трябва да се бие с по-големия си съсед, включително с ракети с по-голям обсег.

Съединените щати, междувременно, осъждат Украйна за използването на дронове с голям обсег на собствена конструкция за удари по цели дълбоко в руска територия.

Вместо да помогне на Украйна да изгради мрежа за противовъздушна отбрана като тази на Израел, Западът предостави на Киев мозайка от оборудване, което отслаби руските атаки в продължение на месеци. Но запасите от противовъздушни прехващачи на страната намаляват поради засилващата се кампания от руски удари по електроцентрали и друга гражданска инфраструктура.

Кметът на втория по големина град в Украйна, Харков, който понесе тежестта на последната атака, каза, че може само

да мечтае за защита в израелски стил

„Хората започват да не харесват Съединените щати“, обобщава Владимир Дубовик, доцент и директор на Центъра за международни изследвания в Одеския национален университет. Съединените щати бяха „решаващ фактор за Украйна през първите две години на военния конфликт, но сега, разбира се, има огромен спад“, подчерта Дубовик.

Въпреки че и Украйна, и Израел са били изправени пред въздушни атаки от своите врагове, двете страни имат коренно различни отношения в областта на сигурността със Съединените щати.

Малко страни имат по-тесни отбранителни връзки със Съединените щати от Израел. САЩ и Израел обменят секретна разузнавателна информация и активно си сътрудничат в областта на регионалната политика.

Въпреки честите противоречия и широко разпространеното недоволство във Вашингтон от израелския премиер Бенямин Нетаняху, който често пренебрегва исканията и натиска от Белия дом. Израел е един от най-близките съюзници на Америка.

САЩ нямат договор за отбрана с Израел,

който да ги задължава да предоставят помощ, но Израел се радва на специални отношения със САЩ от десетилетия. Израел е най-големият кумулативен получател на американска чуждестранна помощ след Втората световна война.

Съгласно десетгодишно споразумение, подписано през 2019 г., Вашингтон се ангажира да предостави 38 милиарда долара военна помощ на Израел до 2028 г. Двете страни си сътрудничат тясно по модерните военни системи, включително мрежата за противовъздушна отбрана Iron Dome, която Израел разгърна в събота, за да блокира иранска атака.

Отношенията на Израел с Вашингтон се укрепват от изключително ефективното лобиране в Съединените щати. Продължаващата десетилетия кампания обединява евреи с тесни връзки с Израел и неевреи, които или подкрепят правото на съществуване на страната, или я виждат като опора срещу общи противници като Иран и Сирия.

 

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising