05 / 17 / 2024
Новини ГАФ Reuters уличи руски чиновник, депортиращ украински деца, във връзки с неонацизма

Reuters уличи руски чиновник, депортиращ украински деца, във връзки с неонацизма

от infomax
0 коментари
Reuters уличи руски чиновник, депортиращ украински деца, във връзки с неонацизма

Руският висш чиновник Алексей Петров, замесен в незаконното депортиране на украински деца в Русия, е свързан с белите расистки и неонацистки движения.

Материалите, публикувани от него в интернет между 2011 и 2014 г., останаха в профила му в социалната мрежа до края на юли тази година. След като зададе въпроси, той изтри няколко видеоклипа, престана да следва две крайнодесни онлайн групи и затвори публичния достъп до един от акаунтите си. За това пише Reuters, цитирана от УНИАН.

27-годишният Петров е съветник в кабинета на президентския комисар по правата на детето Мария Лвова-Белова.

Ройтерс установи, че когато Петров е бил на възраст между 16 и 19 години, той е публикувал най-малко три публикации в социалните медии, съдържащи видеоклипове, изображения или съобщения от крайнодясна организация за превъзходство на бялата раса, основана в Русия, както и три изображения и лозунги, свързани с неонацизма.

Skype името на Петров включва името на расистката организация Wotanjugend, докато потребителското му име в Instagram съдържа кодирана препратка към Адолф Хитлер, широко използвана в крайнодесните среди.

Към 31 юли тази година той не е сменял потребителското си име в Skype.

Неговият акаунт в Instagram беше деактивиран,

но Ройтерс успя да разпознае дескриптора, тъй като Петров го свърза с акаунта си в руската социална мрежа VKontakte. Той премахна връзката в същия ден, когато Ройтерс изпрати въпроси за онлайн дейността му до неговия работодател, съобщи агенцията.

Базирана в Лондон частна разузнавателна служба, наречена Molfar, разкри публично в доклад от 3 януари 2023 г. относно извеждането на деца от Украйна от Русия, че потребителското име на Петров в Skype е wotan_jugend8989.

Самият руски служител отрича всякаква връзка с неонацизма. В изявление, в отговор на въпроси на Ройтерс, Петров каза: „Определено никога не съм имал и нямам никакви връзки с неонацистки организации. Никога не съм бил член и нямам акаунти в социалните мрежи, свързани с нацистки организации. “

Той каза съшои, че не може да си спомни за повторно публикуване преди години в групите в социалните медии .

Ройтерс успя да свърже акаунта в Skype wotan_jugend8989 с Петров, защото той използва свързания с него имейл адрес, за да го създаде. Ройтерс също разкри около дузина интернет форуми, вариращи от сайтове за футболни фенове до сайтове за запалени по автомобили, към които Петров се присъедини, използвайки варианти на „wotan_jugend8989“ като псевдоним. Освен това през 2013 и 2014 г. Петров публикува видеоклипове на Wotanjugend в социалната мрежа VKontakte, а също така сподели съобщението за фестивала Wotanjugend.

Профилът на Петров в Instagram беше с потребителско име fanat1k8814.

Числото 88

обикновено се използва от неонацистите, защото „H“ – за „Heil“ и „Hitler“ – е осмата буква в азбуката. Числото 14 се свързва в крайнодесните кръгове с „Четиринадесетте думи“, лозунг, измислен от Дейвид Лейн, член на американската бяла расистка група The Order. Лозунгът се отнася до защита на чистотата на бялата раса.

Руският служител публикува следния коментар в своя акаунт във VKontakte през 2013 г.: „Римски поздрав, от сърце към слънцето“. Тази фраза е използвана сред неонацистите, за да опише поздрав в нацистки стил.

Петров също публикува снимка в профила си във ВКонтакте на 16 септември 2012 г., показваща тениска с вариация на келтския кръст. Според Fare Network, група на гражданското общество, която наблюдава екстремизма във футбола, символът се свързва с неонацистите. Същата снимка показва бейзболна шапка с цифрите „88“ отпред.

Петров е прекратил следенето на повече от 150 групи във ВКонтакте, след като Ройтерс изпрати въпроси относно списъка с групите, които той следва. Една от тях, наречена „Останете бели“, се позиционира като група славяни, които искат да възродят „Велика Русия“.

В решението на Европейския съюз от 16 декември 2022 г. за налагане на санкции на Петров се посочва, че той е „замесен в незаконното транспортиране на украински деца в Русия и осиновяването им от руски семейства“.

Петров не отговори на въпроси на Ройтерс за санкциите. В изявленията си той каза, че уж помага на деца в нужда. Когато на 5 април тази година Русия представи доклад пред Съвета за сигурност на ООН, за да опровергае обвиненията за отношението й към украинските деца, Петров беше сред ораторите.

Снимка: Алексей Петров, ВКонтакте

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising