04 / 28 / 2024
Новини Свят „Ню Йорк таймс“: Как може да бъде гарантирана сигурността на най-голямата АЕЦ в Европа – Запорожката

„Ню Йорк таймс“: Как може да бъде гарантирана сигурността на най-голямата АЕЦ в Европа – Запорожката

0 коментари
"Ню Йорк таймс": Как може да бъде гарантирана сигурността на най-голямата АЕЦ в Европа - Запорожката

Вестник „Ню Йорк таймс“ информира за струпването на войски и на Русия, и на Украйна в района около Запорожката АЕЦ, за което алармира генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси. Това може да говори за предстояща офанзива и контраофанзива и буди голямо безпокойство как може да бъде гарантирана сигурността на най-голямата АЕЦ в Европа.

Руският президент Владимир Путин за първи път публично призна, че санкциите, наложени от Запада, могат да имат „негативни“ последици за страната му, съобщи германският в. „Билд“.

„Санкциите, наложени на руската икономика, могат да имат наистина негативно въздействие върху нея в средносрочен план“, предупреди вчера Путин на предавано по телевизията заседание на правителството.

Западните страни наложиха безпрецедентни санкции на Москва, специално насочени към износа на петрол и газ, откакто Русия нахлу в Украйна преди повече от година.

В миналото Путин многократно е заявявал, че Русия е в състояние да издържи на мащабните наказателни мерки. С вчерашното си изявление той на практика потвърди това, което е очевидно за всички: че руската икономика страда много от санкциите, посочва „Билд“.

Американският всекидневник „Уолстрийт джърнъл“ също обръща внимание на състоянието на руската икономика и негативното влияние върху нея от войната и западните санкции. „Първите месеци на руската инвазия в Украйна миналата година доведоха до ръст на цените на петрола и природния газ, което донесе неочаквани приходи на Москва. Тези дни отминаха. Сега, когато войната навлезе във втора година, а западните санкции са все по-тежки, приходите на руското правителство намаляват, а икономиката на страната върви по траектория на по-нисък растеж, вероятно в дългосрочен план“.

„Билд“ се спира и на друг аспект от войната в Украйна – бързото нарастване на количеството западни оръжейни системи за армията на Киев. Според информация на вестника, през уикенда в Украйна са пристигнали десетки германски бойни танкове и бойни машини на пехотата, включително до 21 ултрамодерни танка „Леопард 2A6“ и до 40 машини „Мардер“. Всекидневникът посочва, че украинските екипажи за тази военна техника преди това са тренирали в продължение на шест седмици в Германия. Великобритания също достави обещаните от нея 14 основни бойни танка „Чалънджър 2“. ︎ Вече са пристигнали първите от 90-е обещани американски бойни машини „Страйкър“ и множество други тежки оръжия.

Лондонският в. “Гардиън” информира за казаното от испанската министърка на отбраната Маргарита Роблес, че Мадрид ще изпрати шест танка „Леопард 2A4“ в Украйна след Великден. Вестникът също така обръща внимание на решението на германското правителство да похарчи допълнителни 12 млрд. евро за военна подкрепа за Украйна. Вчера бюджетната комисия на Бундестага даде зелена светлина за изразходването на около 8 млрд. евро директно за закупуване на оръжия и оборудване за Киев. Останалите 4 млрд. евро ще бъдат предоставени на германската армия за попълване на запасите на Бундесвера.

Въпреки ускоряването на доставките и нарастващия обем на пристигащи западни оръжия, Киев не престава да настоява за още и още. Президентът Володимир Зеленски заяви, че армията му се нуждае от 20 ракетни батареи „Пейтриът“, но дори и толкова „няма да бъдат достатъчни“. Той допълни, че „никоя страна в света не е атакувана с толкова много балистични ракети“.

В западните медии място намира изявлението на шефа на руската наемническа група „Вагнер“ Евгений Пригожин, който посочи, че битката за град Бахмут „на практика е унищожила“ украинската армия. Той обаче също така призна, че неговите сили са понесли „сериозни щети“.

Британският вестник “Индипендънт” се спира на поредния етап на обтягане на отношенията между САЩ и Русия, свързан с напрежението между Вашингтон и Москва заради войната на Русия срещу Украйна. След като Путин заплаши да разположи в Беларус ядрени оръжия, вчера Русия спря да информира САЩ за ядрените си дейности, включително за изстрелването на тестови ракети, след като миналия месец Москва прекрати участието си в договора за контрол на въоръженията „Нов СТАРТ“. Във вторник Белият дом заяви, че САЩ са уведомили Русия, че ще прекратят обмена на някои данни за ядрените им сили след отказа на Москва да прави това.

Междувременно Русия започна учения с междуконтиненталната ракетна система „Ярс“ и около 3000 военнослужещи, съобщи вчера министерството на отбраната в Москва. Владимир Путин си е поставил за цел да замени с ракетите „Ярс“ системата „Топол“. Кремъл гледа на новата система като на част от „непобедимите оръжия“ на Русия и като основен компонент от наземния й ядрен арсенал, пише “Индипендънт” .

 

#Украйна

 

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising