05 / 3 / 2024
Новини Свят Кралица Мария, родена Сакс-Кобург Гота, е една от най-могъщите жени в историята на Румъния

Кралица Мария, родена Сакс-Кобург Гота, е една от най-могъщите жени в историята на Румъния

от infomax
0 коментари
Кралица Мария, родена Сакс-Кобург Гота, е една от най-могъщите жени в историята на Румъния

Кралица Мария, една от най-могъщите жени в историята на Румъния, се смята за „дар от небето“, изпратен на румънците, тъй като тя обичаше румънския народ безусловно и го защитаваше с цената на огромни жертви, предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес.

Мария Александра Виктория, първата кралица на Велика Румъния, е родена на 29 октомври 1875 г. в Истуел Парк, Ашфорд, Кент, Англия, като

второто дете на херцог Алфред де Сакс – Кобург – Гота,

вторият син на британската кралица Виктория и на великата княгиня Мария Александровна Романова, единствената дъщеря на руския цар Александър II.

„Политико-дипломатическата игра на Европа в края на XIX век ще я улови в мрежите си и подмамена от миража на брака с престолонаследника на Румъния, млад мъж от немски произход с добри очи и ерудиран език, тя ще приеме да напусне Британската империя, за да дойде в Румъния, малка страна, разположена някъде пред портите на Ориента“, каза за Аджерпрес д-р Костин-Михай Думитру от Националния музей Пелеш.Кралица Мария, родена Сакс-Кобург Гота, е една от най-могъщите жени в историята на Румъния

„Когато двойката Фердинанд и Мария пристигат, те са посрещнати от местните власти с „Добре дошла, невесто, избрана от Бога за почтената родина!“ От този момент нататък

Мария изиграва може би най-важната роля

както в кралското семейство, тъй като е тази, която успява да превърне мечтата на румънците в реалност, като им ражда наследник, и особено в обществения живот, където се бори за приемане на жените в обществото и за обединението на страната, с което, както казва всеки път, „Бог я благословил“. От първия миг на нейното „пътешествие“, продължило 45 години в Румъния, Мария е възприета като Божи дар, който я превръща в истинска легенда“, казва д-р Костин-Михай Думитру.

Мария става кралица на Румъния с възкачването на трона на принц Фердинанд на 28 септември/11 октомври 1914 г., след смъртта на крал Карол I, в решаващ момент, когато както кралското семейство, така и политическата класа са дълбоко разделени на лагери, като едните подкрепят неутралитета на страната, а другите – участието й във войната чрез присъединяване към един от двата воюващи съюза.

От самото начало кралица Мария се включва в политическия живот на страната, проявявайки такт, смелост и дипломатичност. Тя обсъжда събитията със съпруга си, има инициативи, приема министри и дипломати, участва в празненства и упорито държи на своите гледни точки.

Кралица Мария се противопоставя на участието на Румъния във войната на страната на Централните сили и подкрепя съюза със страните от Антантата, тъй като желае освобождаването на румънските провинции под контрола на Австро-Унгарската империя и създаването на голяма румънска национална държава.

„От ден на ден тя се превръща в истинска румънка, обича румънците, а румънците започват да я обичат все повече и повече и да я възприемат като своя. След това настъпват мрачните времена на Първата световна война – пожарът, който погълна целия свят; в тези бурни времена Мария се възкачва на трона на страната със своя съпруг за следващите 13 години. От момента на избухването на първия световен пожар Мария разбира, че в дълбините на душата на всеки румънец има една единствена и истинска симпатия – Франция, и само един идеал – Трансилвания. Затова тя успява да повлияе на крал Фердинанд и да отклони симпатиите към Централните сили, блок, в който участва родината на краля, обявявайки война на Австро-Унгария и непряко на Германия. В резултат на това решение крал Фердинанд ще бъде заличен от Почетната книга на фамилията Хохенцолерн и нещо повече – дори ще бъде отлъчен от църквата от католическата църква.

Кралицата разчита на „неофициалните“ отношения, които има с братовчедите си, краля на Англия и императора на Русия, но преди всичко на непоклатимото си доверие в Англия и изпълнението на националния идеал за обединение на всички румънци“, каза д-р Костин-Михай Думитру.

Показвайки много смелост и сила по време на Първата световна война, царица Мария работи директно на фронта, в полеви болници и координира дейността на благотворителна фондация, така че е популярно наричана „майката на ранените“ и „кралицата-войник“.

„Малко кралици са виждали такива гледки

и са ходили на такива места, изпълнени с толкова отвратителна и невъобразима мизерия; макар и да не се плаши лесно, по-късно Мария ще заключи, че това е било време на фантастична мизерия, време, когато всички са гледали на нея като на тяхната последна надежда и силата, която я предпазва да изпадне в отчаяние, е фактът, че всички войници я търсят, през цялото време, наричайки я „Майко наша“. Дори най-болните или тези, които са в делириум, сякаш я разпознаха, когато тя се бореше да премине сред труповете към онези, които с последни сили вдигаха ръце към нея“, каза д-р Костин-Михай Думитру.

През октомври-ноември 1926 г. кралица Мария прави поредица от официални посещения в Западна Европа, но също така и триумфална обиколка в САЩ. В Ню Йорк тя се среща с кмета на града; във Вашингтон разговаря с президента Кулидж, който дава вечеря в нейна чест. Обиколката е прекъсната от влошеното здраве на цар Фердинанд.

Мария е отстранена от политическия живот на страната от сина си Карол, който поема трона, като детронира крал Михай. Освен това Карол II установява резиденцията на кралица Мария в град Балчик, където тя е построила вила, градина, аранжирана в английски стил, и малка църква – „Стела Марис“.

Здравето на кралица Мария се влошава през 1938 г. и тя е хоспитализирана в клиника в Дрезден. Лечението не дава резултат и научавайки, че краят й е близо, тя решава да се върне в Румъния, като пристига в Синая на 17 юли 1938 г.

Ден по-късно тя умира в замъка Пелисор на 62-годишна възраст след ужасни страдания.

„Мария, ангелът, изпратен на румънците, трябва да се разглежда като жената, която обича безусловно и защитава с цената на огромни жертви съдбите на хората, които Бог й е дал като дар. В своето морално завещание „Писмо до моята страна и моя народ“ Мария предава много трогателно на хората, с които се идентифицира: „Отсега нататък няма да мога да ви изпращам повече знаци, но преди всичко помнете, мои хора, че ви обичах и че ви благославям с последния си дъх!“, каза Костин-Михай Думитру.

Последното желание на царица Мария е сърцето й да почива в специално предназначения за целта параклис в Балчик, но геополитическите реалности правят така, че от 1940 г., само две години след смъртта на суверена, това вече не е възможно. Временно решение е то да остане в Бран, но параклисът там е осквернен по време на комунизма. След това сърцето е прехвърлено в Националния исторически музей.

„В дадената ситуация, в която

Балчик е извън националната територия,

Негово Величество Кралят реши за неопределен период от време мястото на сърцето на баба му да бъде в Златната зала [на замъка Пелишор – бел.авт.], където суверенът умря“, предадоха от Кралския дом през 2015 г.

Така на 3 ноември 2015 г. сърцето на кралица Мария е поставено в Златната зала на замъка Пелишор, където почива и до днес.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 5 / 5. Брой гласове: 1

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising