06 / 23 / 2024
Новини Мнение Как да избегнем кавгите?

Как да избегнем кавгите?

от infomax
0 коментари
кавгите
  • Спрете веднага щом стане очевидно, че разговорът се превръща в разгорещен спор.
  • Опитайте се да разберете защо думите или действията на вашия партньор са предизвикали тази емоция.
  • Не се фокусирайте върху реакциите на партньора си.
  • Паметта и възприятието могат да ви подведат.
  • Осъзнайте, че вашият партньор може да възприеме ситуацията напълно различно от вас.
  • Съсредоточете се върху това как да направите ситуацията работеща и за двама ви.
  • Не забравяйте, че целта ви в разговор с партньора ви не е да докажете своята правота.

 

петлиКавгите са това, което често разрушава и най-топлите отношения. В повечето случаи предметът на тези кавги изобщо не си струва взаимните обиди, до които водят подобни конфликти. Защо ви е всичко това? Не ви е нужно, нали?

Лесли Доарес, терапевт, който се специализира в подпомагането на двойките да подобрят брака си, говори с Yourtango за важни психологически техники за намаляване на вредата по време на спор и искрено помирение след него. А най-добре е  да го избегнете. Ето нейните съвети:

 

Спрете веднага щом стане очевидно, че разговорът се превръща в спор.

Ако осъзнаете, че разговорът е тръгнал

„по грешен път“

и продължаването му ще ви отведе в лоша посока, няма смисъл да продължавате такъв разговор. Кавгата никога не е помогнала на никого в една връзка.
Справете се с чувствата си. След като спорът е спрян или дори предотвратен, преди да е започнал, се справете с чувствата, възникнали по време на разговора.

Ако се чувствате ядосани,

опитайте се да разберете защо думите или действията на вашия партньор са предизвикали тази емоция и как да предотвратите повторението на ситуацията в бъдеще.
мирНе се фокусирайте върху реакциите на партньора си. По правило взаимните оплаквания възникват не поради първопричината за кавгата, а поради взаимна прекалено емоционална реакция. Тоест, на думите на партньор, които биха могли да изглеждат обидни. Психологът отбелязва, че в този момент паметта и възприятието могат да ви подведат. Може да ви се стори, че по време на кавга вашият партньор е казал нещо твърде обидно и измамно. Истината е, че често това е

фалшив спомен,

формиран поради вашето емоционално състояние. Ето защо си струва да търсим решение на първоначалния проблем, вместо да се опитваме да разберем кой е жертвата и кой е сгрешил.
Осъзнайте, че вашият партньор може да възприеме ситуацията напълно различно от вас. Това отчасти се отнася до описаното в предишния параграф. Частично – видения за самата първопричина. Не забравяйте, че целта ви в разговор с партньора ви не е да докажете своята правота.

Пуснете „края на въжето“,

спрете да дърпате ситуацията върху себе си и вашият партньор веднага ще направи същото. Тогава ще бъде възможно да обсъдите самия проблем, а не вашите реакции към него.
Определете какво се случва. Винаги си струва да имате предвид това. Ако не сте съгласни с партньора си по нещо, не е нужно да обосновавате позицията си, защото тя винаги е субективна – базирана на вашия житейски опит и характер. Също така няма смисъл да отричате позицията на партньора си. Съсредоточете се върху това как да направите ситуацията работеща и за двама ви.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising