04 / 28 / 2024
Новини България Иманярската мафия е изнесла от България антики за 120 млрд. британски лири ?

Иманярската мафия е изнесла от България антики за 120 млрд. британски лири ?

от infomax
0 коментари
Римски монети

Светослав Пинтев

Римски статуиНад 4 милиарда британски лири годишно изкарва българската мафия от продажба на антики на богати колекционери по света, сочи проучване, направено от британските служби преди време.  Умножено по годините  на прехода получаваме приблизително колосалната сума, която са ни измъкнали- 120 млрд. паунда, може да са и повече. Да не говорим, че се изнасяше и през социализма, но не в такива размери.
А културно-историческата загуба е неизмерима, просто чудовищна , изтрита е голяма част от паметта ни.

За 30 години е изчезнало едно наистина незаменимо национално богатство.

От един полицай, който ръководеше издирването на антични произведения на изкуството и „бореше“ с няколко униформени 200-300 хилядна иманярска мафия, знам, че от предлаганите по световните аукциони антични монети, накити и други произведения на изкуството над

80% са от България

Сред дилърите не липсват и бивши служители на закона.

На много места иманярите действат под контрола на настоящи и бивши ченгета, особено в Северозапада, твърдят запознати.

Римски монетиОще Октавиан Август укрепва тази част от Дунава, а император Траян изпраща IX Клавдиев легион. Останалото от тези безименни бойци понякога е безценно.

„Един, който го уволниха после, ме изнуди да му продам монета, която струваше 2000 лева, за 1000. Каза, че или се споразумяваме, или ме прибира. Ако прочетеш, че са открили монети, да знаеш, че не са се разбрали с ченгетата“, обяснява Вальо Кита между две лекции.

Темата е именно как  Октавиан Август укрепва тази част на Дунава, а император Траян вкарва девети Клавдиев легион и го разквартирува заедно с робите и добитъка.

По тези места с трактор разравят масивен златен пръстен с монограм, тежащ 60 грама.

 

Други луди нации,

които да позволяват историята и богатството им да изтичат така просто няма, както е ставало дума.
Говорил съм много иманяри, които са ми се доверявали,  благодарение на общи познати и дори са ми показвали снимки на изваденото от тях.

Завинаги изчезнаха например главата от статуя на император Октавиан Август, подобна на тази в Рим, уникален лъв от розов мрамор, персийска изработка, статуи на Афродита и Атина, изумителни тракийски накити.

самолет, Васил БожковИманярите до един бяха категорични, че всичко по-ценно, което е излязло от българската земя в миналото е изкупувано от хора на Васил Божков, че той има монопол и тотален контрол над тази дейност, равняваща се с хазарта, проституцията и наркотиците по приходи. Ако не ги е задминала.
Та работеха иманярите с Божков со кротце , со благо, може би и со малко кютек

И никой не се съмняваше кой е босът.

А сега?  Това знае само власттта…

Като, държа да отбележа, двете твърдения – на Божков и на иманярите изобщо не си противоречат. Те казват, че са продавали на негови хора, той че купувал от хора, купували от иманярите. Всичко е точно. Дребна подробност е, че това са били негови пратеници. А някои от тези хора са с най-различни завидни позиции в държавата и публичното пространство. И тази мрежа продължава да съществува. Без Божков тя е още по голяма заплаха за историческото ни наследство.

Къде отива изкопаното сега?

Особено активни са били хората на Божков в Северозападна България, където е бил дунавския лимес на Римската империя и са били разположени легионите, които го охраняват.

„През 2005 г. е издаден каталог на „Колекция Васил Божков“, която е една от най-богатите и добре съхранени частни колекции на античното изкуство „, научаваме от сайта на фондация „Тракия“, ръководена от вече покойния Кирил Христосков, бивш шеф на сладкото звено в НСБОП, което „бранеше“ културно-исторически ценности.
Дали някой се сети да попита Христосков приживе защо в дунавското село Гиген, древния Ескус, където той е изключително влиятелен, най-меко казано, на селяните бе забранено да копаят по дълбоко от 10 см. Дори в градините си.

Кой ли командва там сега?

–––––

Проф. Ивайло Дичев писа преди години в „Дойче веле“:
„Прави впечатление, че много от хората, свързани с тази колекция, са от бившата ДС – и шефът на фондация „Тракия“ Христосков, и проф. Маразов, който е един от главните експерти по оценяването на тракийските артефакти, и покойният Божидар Димитров, който излагаше в НИМ тази сбирка въпреки съмненията за произхода ѝ, като по този начин я легитимираше. Според главния прокурор Иван Гешев, съмнително било това, че именно хората, които трябвало да контролират антиките от страна на държавата, били назначени в частната фондация.“
Не е никак съмнително, ясно е като бял ден.
Спомнете си за голямата картина на Георги Димитров в дома на най-богатия българин, показана от прокуратурата. Трогателно е , че капиталист №1 пази с такава любов лика на комунистическия вожд….. Та делото на Георги Димитров по изтриване на паметта ни продължава под най-разнообразни форми.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 3.8 / 5. Брой гласове: 6

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising