Премиерът на Камбоджа Хун Сен и председателят на Националното събрание Хенг Самрин отправиха днес поздравления във Фейсбук по случай 30-ата годишнина от включването на археологическия парк Ангкор в списъка на ЮНЕСКО на световното наследство, предаде АКП.
Това ни даде повод да поговорим за една загадка.
“Изумително е, че най-големите храмови комплекси на Земята са разположени на един и същи паралел. Това са градът на боговете Ангкор в Камбоджа, градежите на рицарите – тамплиери в Етиопия и свещените индиански градове в Южна Америка”.
Необяснимо е, но е факт”, казва Матей Константинов, който заедно със съдружниците си в „Мирамар филм”е продуцент на българските филмови хитове „Дзифт” , Lovе.net и „Вездесъщият“. Той продуцира и доста документални ленти, обиколил е няколко пъти тези мистични места, но още не може да си обясни случайността ли е наредила така най-мащабните религиозни центрове или някаква невидима ръка.
Разпитахме Матей първо за
Ангкор – най-големият храмов комплекс в света
Преди повече от 10 века тайнственият народ на кхмерите го построил като свой престолен свещен град, както и за дом на висшите сили. Анкор Ват е издигнат от цар Суряварман II (защитникът на слънцето) в началото на XII век. в прослава на Вишну – съхранителя, съзидателния аспект на хиндуистката божествена триада.
В джунглата били издигнати стотици дворци за боговете, в които до днес се молят и палят благовонни свещи едновременно индуисти и будисти. Руините на комплекса са на площ от около 200 кв.км. От началото на века до днес в Ангкор са открити повече от 900 религиозни сгради – храмове, молитвени домове, библиотеки, палати и параклиси. В строения три века религиозен център са съхранени както индуистките дворци на Шива, Брахма и Вишну, така и храмове на Буда. Запазени са над 100 величествени сгради,стотици други са в руини.
Извисил се насред екваториалната джунгла Ангкор бил най-големия град в света през Средновековието.
Всъщност на това място са строени поредица столици на Кхмерската империя в периода IX-XV век сл. Хр.. Техните руини днес са разпръснати сред тропически гори и обработваеми площи в северната част на Тонле Сап (Голямото езеро), близо до град Сием Реап. От някои храмове са останали само отломките, пръснати сред оризовите полета, но други като величествения Ангкор Ват, за който се твърди, че е най-големият религиозен монумент в света, се извисяват в цялото си величие, както и преди векове.
През 1431 година, след като войските на съседната държава Сиам, днешен Тайланд, нахлули в него, а жителите му избягали. Джунглата го глътнала за дълги векове, но не успяла да го унищожи напълно. Европейците го открили през XIX век и хлъцнали пред величието му. Едва през 1990 година обаче започват да се полагат системни грижи за него, а от 1992 година е под егидата на ЮНЕСКО. .
„Анкгор е свещено място за тази мистична народност кхмерите, от която днес няма исторически и културни следи – нито човешки останки в руините на древния град, нито утвар, нито съдове, нито писменост…. Единствено религиозни рисунки и стенописите в храмовете на Ангкор Ват.
Вярванията на съвременните камбоджанци не се отличават особено от традиционните вярвания и ритуали на кхмерите от древността. Те са изповядвали последователно, а нерядко и едновременно индуизъм и будизъм, което се доказва от запазените до днес храмове в Ангкор Ват, посветени и на Вишну и на Буда”, разказва Матей Константинов. Самият храм представлява сложна конструкция на три нива с множество стълби и проходи. Над Ангкор-Ват се извисяват пет могъщи кули – една в центъра и четири по края на покрива. Височината на централната кула е 42 м., а над земната повърхност тя се издига цели 65 м. Храмът символизира митичната планина Меру, наричана също Шумеру, която е свещена за индуистите и джайнистите, но е и важна част от будистката космология като център на всички физически, метафизически и духовни светове.
Очаквайте: Реката от кръв, която заля свещения град