Западните страни трябва активно да се подготвят да противодействат на съюза на Русия, Северна Корея, Иран и Китай. Въпреки че не е тясно координиран съюз, три страни в него имат ядрени оръжия.
Никълъс Еберщат, ръководител на катедрата по политическа икономия в American Enterprise Institute, пише в колонката си за The Washington Post, че „кошмарната“ хипотеза на Бехтол е сценарий, който може никога да не се сбъдне, но точно това е стратегическата изненада от новото партньорство между Русия и Северна Корея, за което западните правителства трябва да се подготвят.
Както и да се разиграе войната в Украйна, разполагането на севернокорейски сили в подкрепа на атака срещу западната демокрация толкова далече от Пхенян трябва да накара Вашингтон да осъзнае нова политика след Студената война.
Четири агресивни диктатури –
Русия, Китай, Иран и Северна Корея
– си сътрудничат стратегически, като сътрудничеството им се задълбочава и става все по-координирано. Три от тях имат ядрени оръжия и Иран се стреми да се присъедини към клуба.
Историкът Хал Брандс отбеляза, че тези страни, въпреки че не образуват тясно координиран съюз като НАТО, вече са по-дълбоко интегрирани, както икономически, така и военно, отколкото силите на Оста от Втората световна война.
Китай и Русия субсидират Северна Корея. Русия разчита на Китай за пазари, Иран за дронове и Северна Корея за военно оборудване и войници. Иран получава военни технологии от Северна Корея и икономическо сътрудничество с Русия и Китай. И действат като застъпници един на друг в международни и дипломатически форуми.
„Трябва да разберем, че войната в Газа и Ливан срещу Израел, която се води от ирански проксита, е руска война срещу Украйна, точно като войната в Тайван, която Китай може да отприщи в удобно за Пекин време театърът на военните действия ще доведе до още по-големи провали“, заключи Еберщат
Войната в Украйна – какво заплашва победата на Путин
Бившият министър на отбраната на Великобритания Грант Шапс отбеляза, че мнозина не разбират важността на предстоящата война в Индо-тихоокеанския регион. Избягването на физически конфликт между Китай и Тайван не само защитава принципите на свободата и демокрацията, но също така има глобални икономически последици.
Според него китайската блокада на Тайван ще доведе до световен недостиг на полупроводници, които са необходими за смартфони, лаптопи, перални, автомобили и друга техника. Инфлацията ще скочи до небето и работните места ще бъдат загубени. Светът може да изпадне в дълбока рецесия, която ще струва трилиони и ще наруши индустриите от технологиите до отбраната, което вероятно ще намали финансовите щети от пандемията Covid-19 и войната в Украйна.