05 / 8 / 2024
Новини България Евлоги и Христо Георгиеви държат рекорда за най-голяма завещана сума на Отечеството

Евлоги и Христо Георгиеви държат рекорда за най-голяма завещана сума на Отечеството

0 коментари
Евлоги и Христо Георгиеви

Светослав Пинтев

На двамата богати търговци от Карлово, преселили се в Румъния,  Евлоги и Христо Георгиеви принадлежи рекорда за най-голяма завещана сума в полза на Отечеството. Става дума за 6 милиона златни лева, които докато текат делата за осполване, които  са заведени от роднините им, с лихвите стават над 13 милиона.

Евлоги и Христо Георгиеви вероятно ще държат този рекорд за вечни времена, защото днес, а и в бъдеше няма кой да се опита да ги надскочи в това отношение. Нищо, че сега сигурно има и по-богати от тях българи, но

няма такива с по-големи сърца от техните

Прекалено материални и загледани в собствения си пъп станахме, дори преди смъртта.
Евлоги и Христо Георгиеви държат рекорда за най-голяма завещана сума на ОтечествотоИ по няколко пъти на ден да минаваме покрай достолепните метални фигури на братя Георгиеви, разположени от двете страни на централния вход на Ректората на СУ „Св.Климент Охридски” , но пак ги възприемаме като част от пейзажа, забравяме да се замислим, че и те са били хора, можели са да се наслаждават на личното си могъщество, вместо да се грижат за образованието на неродените още българи. Трудно е да си представим дори колко много са направили те за родината си, с цената на какви усилия.

Още през 50-те години на ХІХ в. двамата братя, живеещи в Румъния, правят наистина огромни дарения, като на практика слагат

началото на българското благотворително дело

Те плащат с чисто злато европейското образование на много младежи, които не след дълго стават мотор на българското Възраждане, а после и елит на обновената ни държава.

Братята основат и т .нар Добродетелна дружина, като придумват и други наши тежки търговци и фабриканти да финансират работата по образоването, а после и по освобождаването на България.

Една от първите им големи дейности в международен мащаб е организацията за набиране на български доброволци за руската армия по време на Кримската война срещу Турция (1853 – 1856 г.)
Христо Георгиев умира едва 48-годишен, като той всъщност няма пряка връзка с дарението за бъдещия Университет. В завещанието си Евлоги Георгиев, който след това става един от най-богатите хора в Европа,  подчертава изрично, че брат му има много голяма заслуга за делото, затова изпълнява и неговата воля.

След Освобождението Евлоги се прибира в България

и купува десетки парцели в центъра на София, която току-що е започнала да се преоблича в европейска премяна. През 1896 г. дарява тези терени заедно с 800 000 златни лева за построяване на сградата на Университета.

След една година Евлоги Георгиев предава Богу дух , а в завещанието си оставя сравнително скромни суми на роднините си. Затова пък цели 6 милиона златни лева са завещани за строителството и поддържането на Университета. Други 200 000 разпределя между българското училище „Кирил и Методий“ и Букурещкия университет, „за да се издържат бедните, но прилежни студенти.“ Стотици хиляди отпуска на болницата в „Галац“ , на българско девическо училище в Солун и българска болница в Цариград.

Вуйчо му Иван Пулиев, а след неговата смърт през 1899 г. и неговите трима синове Богдан, Христо и Драган,

оспорват завещанието

по съдебен път, като политическите страсти бързо вземат връх в спора, каква изненада.

Министърът на правосъдието в правителството на Димитър Петков – Константин Панайодов внася първата искова молба за фалшифициране на завещанието на Евлоги Георгиев от изпълнителя му Иван Евстратиев Гешов, който водач на Народната партия, а през 1911 години ще стане министър-председател.

Борбата е той да бъде очернен на всяка цена, още повече, че получава и добра сума пари в завещанието на Евлоги Георгиев, като по-късно на свой ред дарява по-голяма част от нея. Той е и човекът, който дълги години се бори завещанието на братя Георгиеви да бъде изпълнено, а после  се заема и със същинската работа за

издигането на Алма матер

По времето, когато Иван Евстратиев Гешов  е министър-председател Народното събрание гласува и Закон за Българската академия на науките.

Консултанти на Иван Евстратиев Гешов по делото за фалшификация са двама видни професори по гражданско право от Парижкия университет Марсел Планиол и Андре Байс, които са буквално потресени от обвиненията, идващи от българското правителство. След много дълги години на дела и експертизи е категорично доказано, че касата на Евлоги Георгиев е отворена с 4 ключа, намиращи се у 4 различни негови родственици, просто няма как да е направена фалшификация на завещанието. Делото е окончателно решено чак през 1911 г., а лихвите вече са направили сумата огромна, тя вече е повече от 13 милиона златни лева.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising