05 / 10 / 2024
Новини България Дядото на Дракула е воеводата Мирчо Стари, близък съратник на цар Иван Шишман

Дядото на Дракула е воеводата Мирчо Стари, близък съратник на цар Иван Шишман

от infomax
0 коментари
Дядото на Дракула е воеводата Мирчо Стари, близък съратник на цар Иван Шишман

Георги Кушеков, Фейсбук

Споделям един пост от миналата година, който написах при посещението си на замъка Бран в Румъния-известен и като замъкът на Дракула.
ГРАФ ДРАКУЛА-КЪДЕ СВЪРШВАТ МИТОВЕТЕ И ЛЕГЕНДИТЕ И ОТКЪДЕ ЗАПОЧВА РЕАЛНОСТТА
Дядото на Дракула е воеводата Мирчо Стари, близък съратник на цар Иван ШишманВсеки е чувал за романа на известния ирландски писател Брам Стокър „Граф Дракула“, издаден през 1897 г.. Първообраз на героя в романа е княз Влад Трети Цепеш, живял 1431-1476 г.. Замъкът Бран румънците го рекламират като негова резиденция с цел привличане на туристи(наистина са много), но каква е истината. Според архиви княз Влад Трети е пренощувал само една нощ в замъка и това е единственото, което го свързва с него.

Най-вероятно по време на поход, преминавайки наблизо е пренощувал само, а и ренесансовите фахверкови пристройки на замъка може би още не са съществували. Замъкът е подарен на 1.12.1920 г. на кралица Мария, която се е заела да го преустрои по неин вкус, а от нея е наследен от принцеса Илияна Румънска, където в замъка може да се види една нейна стая, снимки и др..

Замъкът е конфискуван от комунистическата власт

през 1948 г. след депортиране на кралското семейство в чужбина. Кралица Мария Единбургска(една от многото внучки на Кралица Виктория) ние я свързваме с построяването на двореца в Балчик, където е погребано сърцето ѝ, но след Крайовската спогодба от 7 септември 1940 г., когато Южна Добруджа е върната на България, сърцето ѝ е препогребано в замъка Бран.

Дядото на Дракула е воеводата Мирчо Стари, близък съратник на цар Иван ШишманОт доста време замъкът го водят като втория най-скъп недвижим имот в света, но просто не са виждали замъка на изп. дир. на Газпром Алексей Милър, който излезе по медиите наскоро😂😂😂.
Кой е Граф Дракула и българин ли е той? Не, това не е някаква евтина сензация по македонскому. Първо княз Влад Трети Цепеш, наричан и Влад Дракула няма нищо общо с вампирите, както е представен в романа(все пак, ако човек пие кръв ще се натрови с желязо, само прилепите-вампири го могат, тъй като имат специална жлеза). Името Дракул идва от дракон. Така се е наричал бащата на Влад Цепеш-Влад Втори Дракул, който е членувал в ордена на дракона, орден, създаден за отпор на отоманците в Европа. Неотдавна започна нещо като кампания да си върнем Дракула от румънците.

Според документи от това време

рожденото име на граф Дракула е Йоан Влад

Йоан е българско име, но това няма да го чуете от румънските историци и още по-малко от румънските екскурзоводи. Дядото пък на граф Дракула е воеводата Мирчо Стари, който пък е близък съратник на цар Иван Шишман, които са най-последователните борци срещу османското нашествие на Балканите. За разлика от други владетели, те никога не дават войници за Османската армия. Воеводата Мирчо Стари е от българо-куманската династия Басараб. Воеводите на Влашко и Молдова, които продължават борбата с Османците след падането на България са издънки именно на тази династия, така че Търновското царство и влашките воеводи са кръвно свързани.

Като малък Влад Трети(граф Дракула) е изпратен със своя по-малък брат Раду от баща си Влад Втори Дракул като

заложници в двора на султан Мехмед Втори Фатих

(Завоевателят) като гаранция за васалитета си. За Раду се говори, че е имал джиджи-биджи със султана и се е издигнал до командир на Еничерския корпус, като е приел исляма.

Влад Трети обаче не приема исляма, а като се връща в родината си и се възкачва на престола започва яростна борба срещу отоманците. През зимата на 1461/62, която е много студена и Дунавът замръзва, княз Влад Трети Цепеш започва голяма акция, при която са превзети 17 града и както той сам се хвали са избити 20884 турци, като повечето от тях са набити на кол, а в Свищов са убити 410 завоеватели. Дори прякорът му Цепеш има обяснение на български, идващо от цепеница и в случая набива на кол. Ненавиждал е просяците и е бил известен с жестокостта си. Имало е случай, когато при него пристигнали пратеници на султана, но те не пожелали в знак на уважение да си свалят чалмите и той

заповядал да им ги забият с пирони за главите им

Веднъж събрал всички просяци и бедни в замъка си, нахранил ги, напоил ги и им рекъл: „Искате ли никога повече да не сте бедни?“ Те му отговорили: „Да“. И тогава ги запалил. Е, разбира се дали е така или не не може да се каже, а и тези истории може би са разказвани от враговете му. Но истината е, че е имало сурови закони, които са се прилагали. И до ден днешен румънците, когато някой пристъпи закона казват: „Къде си, Влад, къде си?“, както ние в случая призоваваме Крум. За българския произход на княз Влад Трети Цепеш прилагам като доказателство и едно писмо, изпратено от него през 1476 г. до занаятчиите в град Брашов(последната снимка) без да е превеждано или редактирано.
До 1865 г. в днешна Румъния се е използвала кирилицата, а богослужението се е извършвало на църковнославянски език.

Говорило се е на старо и средно-български език

През 1861 г. с обединението на княжествата Влашко и Молдова се създава днешна Румъния. Тогава за княз се избира една издънка на рода Хохенцолерн Карол Първи. И тогава под опеката на император Наполеон Трети започва романизацията на страната. Над 30000 български думи в езика са заменени от френски и италиански. И така Румъния става сателит на Франция. Все още обаче има останали български думи в румънския език, които много често се дочуват по улицата. А и на много места в сградите четях: „etaj“. И след всичко това Румъния се превръща в сателит на Франция. Знаете на Букурещ му викат Малкият Париж, има си триумфална арка, архитектурата напомня на Париж, недалеч от нея е площад Шарл Дьо Гол с негов паметник и т. н.. Заради това и след ПСВ Румъния получава Южна Добруджа и историко-географската област Трансилвания след разпадането на Австро-Унгария и дори да са здраво напердашени от българите при Тутракан през 1916 г., то румънците без да печелят битка печелят войната, а при нас винаги е било обратното. Истината е, че Румъния е създадоха като буфер западните сили, като им промениха и националното самосъзнание, за да не може Руската империя да се свърже сухоземно с т. н. южни славяни на Балканите, което за тях би било шок и ужас.

Снимки: Авторът

 

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising