12 / 12 / 2024
Новини Свят „Ди Велт“ и „Политико“: София е осигурявала 30% от боеприпасите и 40% от горивото, необходимо на украинската армия в ранния етап на войната

„Ди Велт“ и „Политико“: София е осигурявала 30% от боеприпасите и 40% от горивото, необходимо на украинската армия в ранния етап на войната

Кирил Петков е в основата на наложените на Русия икономически санкции.

0 коментари
Зеленски

София е доставяла на Украйна гориво и оръжия от съветската епоха още в началото на войната, но е пазила това в тайна, пишат авторитетните издания „Ди Велт“ и „Политико“, като твърдят още, че бившият премиер

Кирил Петков е в основата на наложените на Русия икономически санкции. Според изданията София е осигурявала 30% от боеприпасите и 40% от горивото, необходимо на украинската армия в ранния етап на войната. „Ди Велт“ и „Политико“ се позовават на интервюта с Кирил Петков и Асен Василев, които тогава са премиер и вицепремиер. Думите им са потвърдени от украинския външен министър Дмитро Кулеба, според когото

„Петков е избрал да застане на правилната страна на историята“.

Той подчерта, че не става въпрос за предоставяне на военна помощ от страна на българското правителство директно на Украйна, а за „предоставяне на възможност на украински компании и компании от страни от НАТО да закупят необходимото от български доставчици”.
Според Ди Велт“ САЩ и Великобритания са платили за доставките. Нещо повече – изданията твърдят, че

именно Кирил Петков е бил в основата на предложенията за санкции на Русия

Това е станало ден след началото на инвазията на извънредна среща на Европейския съвет в Брюксел. В крайна сметка Европейската комисия подкрепи тези стъпки, а според европейски източници неформално те са били известни като
„българското предложение“

Ето какво пише изданието:
Това е историята на една тайна стратегия, с която България помага на Украйна въпреки съпротивата на някои кръгове. Най-бедната страна в ЕС, за която дълго се смяташе, че е вярна на Москва, показа в точния момент смелост, която може да бъде взета за пример от останалите. Въпреки зависимостта си от Русия и притесненията от руска агресия, България намери креативен начин да застане до Украйна. Зад тази стратегия стоят тогавашният премиер Кирил Петков и финансовият министър Асен Василев“, пише вестникът. И добавя: и при налагането на санкции и откъсването от руския газ България пое водеща роля в ЕС.“

 

Външният министър на Украйна Дмитро Кулеба пред „Велт“:
„Кирил Петков показа интегритет и аз завинаги ще съм му благодарен, че успя да вложи цялото си политическо умение, за да намери решение на проблема с оръжията, заяви. – Историята е проста. Докато някои от членовете на управляващата коалиция в България застанаха на страната на Русия, Петков избра правилната страна на историята и да ни помогне да се защитим от един много по-силен враг.“

Кирил Петков се задейства още на 25 февруари 2022 г, пише „Ди Велт“.
Ден след нападението на Русия в Брюксел има Европейски съвет и тъй като всеки премиер прави обръщение, срещата се проточва до късна нощ.

Кирил Петков обикаля всеки един от лидерите и търси разговор

Обяснява, че Зеленски няма да оцелее и 24 часа без помощ. Предлага Русия да бъде изключена от системата суифт и да се замразят банковите заеми на Европейската банка за Руската централна банка. Говори с Макрон, с Шолц – повечето лидери са скептични. В крайна сметка обаче Европейската комисия приема предложението му и то се осъществява по-късно.

Паралелно с това Асен Василев участва в срещата на финансовите министри на ЕС в Париж

И там министрите са доста колебливи, повечето още не могат да осъзнаят новината за нападението. Василев излиза и държи реч. Но не за икономика и финанси, а обяснява на колегите си какво означава за Путин „денацифирането на Украйна.“
Дава за пример България след края на Втората световна война и посочва броят на убитите инакомислещи, опозиция, интелигенция, свещеници.
Пред „Ди Велт“ участници в тази среща са потвърдили, че речта на Василев обръща мнението на министрите. Два дена по-късно Брюксел започва с икономическите санкции. В европейските кръгове те са наричани „българското предложение“.
Вестникът разкрива и какво точно се е случило по време на визитата на Дмитро Кулеба в София на 10 април миналата година. По това време войната не върви добре за Украйна – тя е успяла да спре руснаците в Киевския регион, но оръжията и мунициите й са изчерпани, а Западът още не е успял да й достави нови. Украйна има нужда от оръжия съветско производство и знае, че складовете на България са пълни.
Зеленски праща министъра си в София. Пред обществеността у нас Кулеба благодари на България за приема на бежанци, но не споменава нищо за оръжия. На закрти врата обаче протичат съвсем различни разговори, пише вестникът. Кулеба обяснява на домакините си, че всичко е на живот и смърт.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising