05 / 8 / 2024
Новини България Учени: Хората обичат кучетата си повече от котките

Учени: Хората обичат кучетата си повече от котките

от infomax
0 коментари
Учени: Хората обичат кучетата си повече от котките

Вековната битка между котки и кучета за вниманието на стопанина им и кое от тях е по-обичано от хората, изглежда приключи.

Учени от университета в Копенхаген заключиха, че собствениците на домашни любимци обичат кучетата си повече от котките. Именно за тях те са готови да отделят повече лично време и пари в сравнение с „господарите на нощта“. Тези резултати от проучването са публикувани в списанието Frontiers in Veterinary Science.

„Ние и други изследователи установихме, че хората са готови да харчат много по-малко за своите котки, отколкото за своите кучета“, каза ръководителят на проекта професор Питър Сандоу.

Учените проведоха проучване сред жителите на Дания, Австрия и Обединеното кралство: извадката включваше отговори от 844 собственици на кучета, 872 собственици на котки и 401 собственици както на котки, така и на кучета.

Като цяло участниците в проучването показват по-голяма привързаност към кучетата, отколкото към котките: животът и здравето им са по-често застраховани, хората са готови да харчат повече пари за тях, ако е необходимо лечение, и са по-придирчиви към възможностите за медицински грижи и операции за кучета.

Въпреки тъжната „присъда“ за котките, учените подчертават, че предпочитанията на хората все още зависят от това къде точно живеят.

И така, жителите на Обединеното кралство бяха по-благосклонни към кучетата. Но тяхната печалба спрямо котките не беше съществена разлика. Въпреки че респондентите от Дания и Австралия също предпочитат кучета, все още има ясна разлика в предпочитанията между жителите на различните страни.

Не може да се каже, че голямата любов на човек към кучето е универсален феномен. „Разликата вероятно зависи от културни фактори, особено дали животните прекарват много време със собствениците си у дома“, каза професорът.

Той смята, че изборът на човек: котка или куче се влияе от културни фактори – различия в отношението към домашните любимци, които са се развили в резултат на исторически предпоставки, характерни за страните. По време на еволюцията различните етнически групи са оформяли отношенията си със селскостопанските животни по различни начини. Тези фактори може да са повлияли на начина, по който обществото гледа на домашните любимци в съвременните времена.

По-голямата емоционална привързаност към кучетата е най-висока в Дания. Датчаните също са по-малко склонни да купуват застраховка за своите котки, отколкото за своите кучета. Но ако сравним любовта към кучетата между Великобритания и Дания, можем да кажем, че британците не напразно се наричат ​​„любители на котки“.

„Британците често са представяни като нация от любители на котки, което нашето изследване със сигурност потвърждава. Датчаните все още имат да извървят дълъг път, но в крайна сметка може да стигнат дотам.“

Той също така твърди, че изборът на човек може да бъде повлиян от разликата между емоционалността на кучетата и котките: много от нас искат приятел, който открито да демонстрира привързаността си. Котките може да изглеждат по-независими в това отношение. Очевидно това не работи в тяхна полза.

В същото време учените казват, че заключението, че хората обичат кучетата повече от котките, е предварителна присъда, която се отнася само за три европейски държави. Това е интригуващо и изправя изследователската общност пред ново предизвикателство: да проведе подобни анализи в други страни и да сравни новите резултати.

„Може би има страни, където нивото на грижа и привързаност към котките наистина е по-високо, отколкото към кучетата?“, казват учените.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising