Средиземноморската диета (също наричана средиземноморски начин на хранене) е традиционен хранителен режим, характерен за региона на Средиземно море, който включва държави като Гърция, Испания, Италия и южна Франция. Тази диета е известна със своите много положителни ефекти върху здравето и е свързана със значително по-ниски нива на хронични заболявания, като например сърдечно-съдови заболявания и диабет тип 2.
Основните характеристики на средиземноморската диета включват:
Предимство на растителни храни: Голяма част от диетата са зеленчуци, плодове, ядки, семена, пълнозърнести храни и маслиново масло. Тези храни са богати на фибри, антиоксиданти и витамини.
Умерено консумиране на риба и птици: Риба и птици се приемат по-често от червено месо, което помага за доставянето на важни протеини и ненаситени мазнини.
Малък брой червени меса: Говеждо и свинско месо се консумират рядко и в малки количества.
Млечни продукти: Ягърт, сирене и мляко са част от диетата, но в умерени количества.
Умерено консумиране на алкохол: Чаша вино по време на хранене е често срещана практика, но се консумира с мярка.
Маслиново масло: Това масло е основен източник на мазнини в средиземноморската диета и е богато на мононенаситени мастни киселини, които са благоприятни за сърдечното здраве.
Спазване на традиционния ред на хранене: Храненето е социална активност, където се дава значение на споделянето на храната със семейство и приятели.
Предимствата на средиземноморската диета се свързват с намаляване на риска от различни хронични заболявания, включително коронарна болест, високо кръвно налягане, инсулт и определени видове рак. Също така, тя е свързана с подобряване на когнитивните функции и контролиране на теглото.
За да се съобразите със средиземноморската диета, трябва да отдавате предпочитание на натурални, необработени храни, да ограничите консумацията на преработени продукти и да спазвате умереност в храненето.