05 / 9 / 2024
Новини България Преславското съкровище – бляскаво свидетелства за Златния век на България

Преславското съкровище – бляскаво свидетелства за Златния век на България

0 коментари
Мария-Ирина

Светослав Пинтев

През 1978 година Преславското съкровище е намерено съвсем случайно в една нива. Тя е на около 3 километра от днешния град. Тракторист закача златото с плуга по време на дълбока оран и го разпилява по чернозема. Експертите, извършили реставрацията тогава  са категоричини, че бижутата от Преславското съкровище  превъзхождат образците не само на българските художествени и занаятчийски работилници от онази епоха, те може да са създадени само в новия Рим-Константинопол  .

Златните диадеми,

пръстени, огърлици, плочки и останалите накити са били изработени от много изкусни златари. А и такива количества безценни накити по онова време  са можели да бъдат притежание единствено на императорския дворец в Константинопол. Към това заключени води и изключително високата стойност на накитите.

Какво се крие зад тях? Какво от историята разкриват?

Те са доказателство за могъществото на България по онова време и крият тайната на една

висша дипломация

През 927 година българският цар Петър I , син на Симеон Велики, получава ръката на  бляскава византийска принцеса. Тя била „обезщетена“ от дядо си, император Роман Лакапин, с този щедър дар, смятат идториците.

Мария-ИринаВ Източната римска империя- Византния предметите на ювелирното и друго изкуството са били много съществена част от дипломацията. По качеството и щедростта, с която са давани  даровете,  получавани от високопоставен приятел на империята е можело да съди за това колко високо е ценен от двореца. Или колко е важенза него.

Предположението за сватбата се вписва много кокнкретно в историческия контекст на онова време.

През 927 година цар Симеон  Велики умира, докато подготвя страшния  за империята военен поход срещу  столицата на светка. В мирното предложение към възцарилия се негов син Петър Константинопол вижда реален шанс да се спаси от надвисналата опасност, та това е великата армия на Симеон, с неговите пълководци ,  с неговата дързост.  Така ще  си осигури и спокойствие на този фронт.  Император Роман Лакапин е окрилен, много бърза да снабди внучката си Мария  с всичко необходимо за женитбата ѝ с новия българския господар. От това зависи короната му и съществуването на империята.

На българския цар Петър I  е предложена ръката на принцесата, внучка на василевса,   което показва, че в Константинопол на него са гледали като на управник от ранга на самия император. Този факт ясно  се потвърждава и от още един често игнориран  исторически момент от огромно значения.

През 927 император Роман признава не само лелеяната от Симеон Велики

царската титла на българските владетели,

но и независимостта на Българската патриаршия.

Българският владетел става Цезар, това означава съкратената дума цар.

Всичко това обаче не е било пълна гаранция за  мир, трябвало да се създадат роднински връзки.

При управлението на Петър I вътрешни междуособици силно отслабват държавата и външните ѝ врагове активизират действията си. По-късно Преслав пада, а съкровището на Мария-Ирина изчезва за цели 10 века.

Преди време дори „Ди Велт“ публикува обширна статия за Преславското съкровище:

През 927 година византийската принцеса Мария-Ирина Лакапина трябва  да напусне Константинопол, за да се отправи към Велики Преслав и да се омъжи за цар Петър I, припомни изданието.

За да се съгласи на сватбата с българския владетел, тя получава от дядо си – император Роман Лакапин – цяло  съкровище: 640 грама злато, сребро, перли и скъпоценни камъни, на обща стойност колкото е струвал цял дворец.
„Оцеляло през вековете, днес Преславското златно съкровище е част от българското национално богатство и е свидетелство за „Златния век“, който България изживява по време на Първото българско царство“, пишеше в публикация на германския „Ди Велт“.

По случай първото българско европредседателство съкровището беше изложено

в парижкия Лувър

Преди това експонатите, които са над 180 на брой, са били предадени на Римско-германския централен музей в германския град Майнц, където са били изследвани по проект на фондация „Герда Хенкел“ посредством най-модерните научни методи. „Това е единственото съкровище от византийски произход под формата на накити, за което можем да определим категорично откога датира“, каза тогава Антие Боселман-Руикби, която бе част от проекта на фондацията.

Как византийските скъпоценности стигат до Преслав?

Два пъти по-смайваща от самото съкровище е неговата история, четем в „Ди Велт“. Когато през 971 година Преслав е нападнат и опожарен от византийската армия, съкровището е скрито някъде пред портите на столицата на Първото българско царство. За това говорят красноречиво 15-те сребърни монети, които са част от Преславското съкровище, за които със сигурност е установено, че са отсечени в средата на 10-и век.
Но как съкровището стига до Преслав? Според Антие Боселман-Руикби, единственият ориентир са историческите сведения.

Известно е, че през 893 година българският цар Симеон I решава да премести столицата на царството си в Преслав. Оттам той почти непрекъснато напада Византия и успява да укрепи много държавата си – превръща я в истинска регионална сила, с която се съобразяват всички. След смъртта му през 927 година неговият син и престолонаследник Петър сключва мир, който бива скрепен с женитбата му с византийската принцеса Мария, която по-късно приема много подходящото име Ирина (на гръцки „мир“). За Византия това е важно събитие, особено след толкова много пролята кръв във войните с българите, което обяснява и щедрия дар на византийския император.
След като бива скрито от настъпващите към Преслав византийски войски през 971 година, съкровището престоява под земята цели десет века.

 

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 5 / 5. Брой гласове: 1

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising