Страните от НАТО активно разработват нови оръжия, които ще им позволят да получат технологично предимство пред Руската федерация. Така The Times пише за наземен робот във военна база в Латвия, който се контролира от испански оператор чрез 5G мрежа от Мадрид.
Според министъра на отбраната на Латвия Андрис Спрудс, устройството все още се използва в „ограничен мащаб“, но НАТО вече иска то да работи гладко на „по-дълбоко ниво“.
Въпросът е, че много роботизирани системи могат да бъдат координирани и те работят заедно –
роботи на земята,
дронове в небето под контрола на военните далеч от фронтовата линия.
„Бъдещето на съвременната война се оформя в Украйна. За да се преодолее руската заплаха, поддържането на технологично предимство е изключително важно. Искам да подчертая колко е важно да не изоставаме“, каза естонският премиер Кристен Михал.
Той каза, че предишните отбранителни ангажименти на НАТО са „недостатъчни“ и могат „да ни изоставят“. Министър-председателят смята, че страните от Алианса винаги трябва да си поставят нови цели.
Както посочва изданието, е разработен и „летящ Javelin“ – системата за прецизно оръжие Beak. Той изстрелва боеприпасите и се връща в базата, което е по-практично от скъпите дронове камикадзе.
Той също така е създал безпилотно наземно превозно средство, което транспортира ранен войник на безопасно място, и надводен кораб, който може да патрулира в район без екипаж.
На фона на технологичните усилия на НАТО има и други предизвикателства за страните-членки. По-специално,
евентуалната победа на Доналд Тръмп
на президентските избори в САЩ,
Михал каза, че той, подобно на Тръмп, иска съюзниците от НАТО да допринесат повече за отбраната. Естония скоро ще харчи 3,5% от националния си доход за отбрана, докато Великобритания харчи 2,3% от БВП за това.
В същото време политикът подкрепя плана за победа на президента Владимир Зеленски, който той определи като „надежден“. Това би поставило Украйна в по-силна позиция и би принудило Русия да преговаря.
„И не обратното, защото, честно казано, ние познаваме Русия – учтивостта е слабост за тях“, подчерта Михал.
Той също така се противопостави на ограниченията върху използването на далекобойни оръжия от Украйна.
Премиерът на Латвия Евика Силина добави, че чакането на резултатите от изборите в САЩ вече е довело до „непредсказуемо бъдеще“ по време на конфликта в Украйна и Близкия изток. Както тя обясни, съюзниците се нуждаят от силно лидерство от страна на Съединените щати.
Войната в Украйна – ролята на роботите
Наскоро Министерството на отбраната показа нова усъвършенствана разработка за Въоръжените сили на Украйна – роботът Хлебарка. Наземният робот може да транспортира до две стотинки товар. В зависимост от нуждите, той може да транспортира боеприпаси, храна и оборудване.
В допълнение, Министерството на отбраната на Украйна кодифицира и одобри за доставка произвеждания в страната дрон „Sorcerer“. Способен е да коригира артилерийския огън.
Както писаха медиите, Украйна успя да намали загубите сред военните от своите въоръжени сили с 30% благодарение на използването на роботизирани системи в частите.