05 / 2 / 2024
Новини Свят Киев може да се сдобие с ракети, които летят до 2 хиляди километра

Киев може да се сдобие с ракети, които летят до 2 хиляди километра

от infomax
0 коментари
ракети ATACMS

Най-масираните атаки на украинските войски срещу цели в Крим и кораби на Черноморския флот на Русия станаха възможни благодарение, наред с други неща, на появата на западни и украински собствени ракети с голям обсег. Засега този радиус е стотици километри, но може би Киев скоро ще разполага с ракети, способни да летят до 2 хиляди километра.

Нови ракети като британската Storm Shadow и френската SCALP, както и версия земя-земя на нейната собствена ракета Neptune, заедно с нови разузнавателни данни, доведоха до „големи промени“, каза източник от Генералния щаб на въоръжените сили пред ​​The Guardian.

„Веднага щом има цел, която можем да ударим, ние го правим“, каза той.

Но украинските въоръжени сили може да придобият и други крилати ракети, пише The Economist, цитиран от Moscowtimes.

„Искаме да получим

аналози на руските „Калибър“ и Х-101“,

каза източникът, като посочи, че поради тяхната скорост, маневреност и стелт такива ракети ще бъдат трудни за прехващане.

Крилатите ракети „Калибър“ имат обсег на стрелба до 2000 км. Това са ракети с морско базиране и могат да се използват срещу кораби и наземни цели. През 2022 г. Русия започна активно да ги използва за унищожаване на граждански обекти в Украйна. Подобни удари са нецеленасочени и несистематични, тъй като „Калибрите“ са предназначени да поразяват голямо парче метал, при което цивилното население страда много, отбелязват експерти от Кралския обединен институт за отбранителни изследвания. Те нарекоха това използване на тези ракети неефективно от военна гледна точка, но много ефективно за поразяване на енергийна инфраструктура.

Х-101 – стратегически крилати ракети въздух-земя с максимален обсег на стрелба 5500 км. В Украйна те често се използват за

обстрел на градове

и се изстрелват от бомбардировачи от руска територия.

Украйна скоро може да получи от САЩ малък брой ракети ATACMS (обсег на стрелба до 300 км). Но те ще бъдат използвани само за защита на Украйна, обеща секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана (СНБО) Алексей Данилов.

В същото време задачата на украинските войски, според него, е „да нанасят удари със собствено оръжие по военни обекти на Руската федерация“, за да пренесат военните действия на територията на противника.

След атаката на летище Псков Крести в нощта на 30 август, когато бяха унищожени най-малко четири военнотранспортни самолета Ил-76, Владимир Зеленски обяви, че успешно е поразена цел на разстояние 700 км с далекобойно оръжие. А Съветът за национална сигурност и отбрана показа кадри от украински ракетен тест.

Украинската промишленост се специализираше в разработването на ракети още по съветско време и до 2014 г. страната имаше „луди проекти от световна класа“, каза базираният в Одеса експерт по сигурността Анна Шелест пред The ​​Economist.

Според нея те са били затворени поради липса на финансиране или саботаж, „в много случаи документите са изчезнали или не са били подписани“. По време на войната обаче някои от тези проекти бяха възобновени, казва Шелест, тъй като разработването на нова ракета обикновено отнема около 10 години, а прототипите на стари могат да бъдат доведени до етапа на производство много по-бързо.

Тестовете на украинската ракета „Нептун“

трябваше да бъдат завършени точно в началото на войната, каза наскоро пред The ​​Wall Street Journal вицеадмирал Алексей Нейжпапа, командир на ВМС на Украйна. „Вместо това ги тествахме върху реални цели“, каза той. Първоначално, според Нейжпапа, украинските въоръжени сили са се опитали да ударят фрегатата на Черноморския флот „Адмирал Есен“, но тя е успяла да потисне ракетите с помощта на уреди за радиоелектронна борба и е получила леки щети, няколко моряци са ранени. „Въпреки това руснаците не вярваха сериозно, че разполагаме с истински ракетни оръжия и продължиха да се опитват да установят контрол в нашите води“, довеждайки флагмана „Москва“ на достатъчно разстояние за атака. Ракетата „Нептун“ го потопи през април 2022 г.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising