05 / 9 / 2024
Новини България Калин Янакиев: Волгин, жена му и другите

Калин Янакиев: Волгин, жена му и другите

Путинистката окупация на националния ни ефир

0 коментари
Волгин

Калин Янакиев, kultura.bg

Калин ЯнакиевСлед като в края на миналата календарна година ръководството на Българското национално радио (БНР) не допусна в предаването на Петър Волгин да се излъчи предварително записаното от него интервю с посланичката на Русия у нас (разбира се, посветено на закани във връзка с демонтирането на паметника на съветската армия), „изтъкнати общественици“ и „анализатори“ гръмогласно заповтаряха, че в България и в частност в БНР вече се налагала цензура, че се посягало на журналистическата независимост.

Естествено, за пострадал – първи и най-вече – от „скандалния прецедент“ се обяви и самият Волгин. Намирам въпросната шумотевица около (и от) него за

наглост, нямаща равна на себе си

Защото онова, което от много месеци се върши в ефира на програма „Хоризонт“ на БНР и преди всичко в предаванията, в които е ангажиран въпросният Волгин, е по същество не нещо друго, а именно… цензура. Много по-перфидна и подла от обичайната. Защото една цензура може да се извършва далеч не само пряко – посредством спиране, недопускане, сваляне от ефир на определени предавания, но и чрез… монополно налагане на една определена „гледна точка“ по най-горещите актуални проблеми на глобалната геополитика, обществени трендове и т.н. Чрез тотална доминация, казвам, на определен идеологически поглед към вътрешнополитическите конфликти, историята и стопанските проблеми на страната. Или другояче: чрез перманентно не-даване на думата на противоположните гледни точки по всички тези теми. Накратко – чрез окупиране (при това на националния ефир) от една – в случая проруската, пропутинската визия за всичко най-важно и актуално в международен и вътрешен план.

И ще кажа направо, че именно тази

перфидна, подла форма на цензура

от месеци е наложена в ефира на БНР именно чрез Волгин и компанията му. И ето, понеже тя естествено започна да се самозабравя, стигна се до това прецедентно, еднократно (без по-нататъшни последици обаче) санкциониране.

Всъщност нека най-сетне си дадем сметка как стоят нещата в ефира на програма „Хоризонт“ на БНР. Водещи на основното обществено-политическо предаване там – „12+3“ (тричасово), излъчващо се всяка седмица от понеделник до четвъртък включително, са Петър Волгин, Даниела Големинова и Снежана Иванова.

Изключително старателно непризнавано обстоятелство тук е, че всъщност в две трети от ефирното време на това (повтарям, основно обществено-политическо предаване) цари… семейственост. Защото водещата Даниела Големинова е не някаква „друга журналистка“, а…

жената на Петър Волгин

(специално уговарям, че не знам и не ме интересува имат ли те официално сключен брак, или не, но е публично известно, че от 2015 г. те са заедно и имат деца)[1]. Спомням си, че когато преди около половин година дадох кратко интервю на третата от водещите на „12+3“ и в него отбелязах този факт, последната буквално изпадна в транс, започна да вика през мен, за да не би случайно пазената в тайна „семейственост“ да бъде чута от слушателите. Впрочем почти по същия начин реагира и самата Даниела Големинова в случаите, когато непредпазлив слушател на „отворените телефонни линии“ (и всъщност доброжелателно) направи грешката да я нарече „съпруга на г-н Волгин“.

Та така: две трети от ефирното време на предаването „12+3“ е

окупирано всъщност от „семейство“ Волгини,

прокарващи в него своята единодушна проруска (анти-ЕС, анти-НАТО, анти-Украйна) позиция. В добавка към това в петъчното – политематично, но несвободно и от политика предаване „Хоризонт за вас“ същата г-жа Големинова се редува като водеща със своя колежка. В съботните пък дни, както е известно, се излъчва най-ключовото, собствено на Петър Волгин предаване „Политически некоректно“. С две думи: в шест от седемте дни на всяка седмица в ефир са било Петър Волгин, било жена му, като единствено в неделя (очевидно за да се „замаже“ фактическото монополизиране на ефира) и пак под заглавие „Политически некоректно“ вместо „семейство Волгини“ слушаме журналистката Силвия Великова. „Семейството“ го няма един-единствен ден от седмицата.

Много по-важно обаче е какво звучи – с какво и за какво се „разговаря“ в предаванията на Петър Волгин и жена му през всички останали дни. Защото именно от погледа върху това става абсолютно очевидно определеното по-горе като монопол на руската (про-путинска) визия по всички обсъждани международни и вътрешни теми и следователно като перфидна цензурираност на всички алтернативни визии по тях. Всеки, който е слушал водените от Волгин и Големинова издания на „12+3“ и особено съботните издания на „Политически некоректно“, не може да не го е установявал. Доколкото обаче не всички са го правили редовно и са го пазили в паметта си, ще приведа тук темите и участниците в предаванията (само) от последните месеци на 2023 г.

Първо в съботните „Политически некоректно“ на Петър Волгин:

– На 09.12. темата е била „Трябва ли България да изпраща още оръжия за Украйна“ като гост-събеседник на Волгин по нея е бил… шефът на агенция ПИК Недялко Недялков. Нали се сещате какъв отговор е дал на този въпрос „гостът“?

– Предишната събота, на 02.12., Петър Волгин е разговарял с… Ваня Григорова (както е казано в анонса – „на която не достигна малко, за да стане кмет на София“). Тук дори няма нужда да коментираме в каква посока е протекъл „разговорът“ и с какви визии за София, България и света сме били облъчени.

– Предишната събота – 25.11., е гостувала (както е представена) „журналистката“

Велислава Дърева

Предполагам си давате сметка, че по-страстна путинистка – спомнете си реакциите ѝ по повод демонтирането на МОЧА – едва ли би могла да се намери. И значи – духът и на този „разговор“ също би трябвало да ни е ясен.

– Още по-предишната събота: за някакво привидно разнообразие на 18.11. гост е бил (видите ли) „анализаторът“ Кристиан Шкварек. Бил е значи експлоатиран руският топос (той е руски, макар усвоен и от родните ни „консерватори“) за „либералната развала“ на Европа и „християнските ѝ ценности“, от която няма път назад.

– На 11.11. е гостувал Валентин Вацев, с когото наред с „вътрешнополитически сюжети“ са обсъждани „най-актуалните геополитически тенденции“. За незапознатите с фигурата на този (впрочем доста често гостуващ на Волгин и в „12+3“) геополитически „експерт“ ще кажа, че в недалечното минало той бе съветник и близък политически сътрудник на министър-председателя… Жан Виденов. После залезе заедно с този последния, за да бъде изваден отново от нафталина именно от Волгин и – това особено ме забавлява – характерен с това, че особено старателно (и нелепо) се мъчи да имитира по „тъмно“ и претенциозно говорене д-р Николай Михайлов. Не му се получава – личи само напънът да прилича на него, но в русофилията двамата са в определено единодушие.

По-нататък и по-назад във времето – през септември 2023 г. събеседници на Волгин в „Политически некоректно“ са: Андрей Райчев (на 23.09.), Мартин Карбовски – онзи с подкаста, който

на дървен руски ни поднесе интервю с г-жа Митрофанова,

а по-късно и със самата Мария Захарова (разговорът с Волгин е на 09.09.). И накрай седмица преди него – на 02.09. – своите виждания за жалките „либерали“, пропадащия Запад и „несравнимия“ Владимир Путин е разгръщал пред П. Волгин Явор Дачков[2].

Виждате ли, уважаеми читатели, дори бегло присъствие на някаква друга „гледна точка“ по обсъжданото в съботните предавания на „Политически некоректно“ освен – обобщено казано – путинистката? Аз не виждам. Лошото е, че и медийните регулатори май не го виждат.

Нека добавя сега, че във въпросното Волгиново предаване като постоянни гост-коментатори са „кооптирани“ следните „специалисти“: Калина Андролова (изгряла преди време като „нова лява“ анализаторка в сп. A-specto), а в „Политически некоректно“, отговаряща за (анти-)ЕС коментарите и по съвместителство за тези, „разнищващи“ действията на ПП, ДБ и други нашенски „либерали“; Александър Сивилов – отговарящ за историческите „екскурси“ – винаги антизападни и проруски, и някой си Владислав Апостолов, водещ рубриката „Културни войни“ (за пример на 09.12.2023 г. говорил ни за това „Какво очаква глобалният либерален човек през 2024 г. – досещате се нали: чака го все по-дълбоко „разчовечаване“).

Нека сега накратко да хвърлим поглед с кои са разговаряли (само през последните две седмици) Петър Волгин и Даниела Големинова в предаванията на „12+3“, в които те, както казах, се редуват като водещи.

И тъй: на 18.12. – Костадин Костадинов (разговаря П. Волгин), пак на 18.12. – Виза Недялкова, за сведение, жената на Андрей Райчев (разговаря П. Волгин), на 20.12. – Иво Христов, евродепутат от левицата и бивш сътрудник на президента Румен Радев (разговаря Даниела Големинова), на 28.12. –

Боян Чуков, майор от бившето Първо Главно управление на ДС,

понастоящем „експерт“ по Близкия изток, осветляващ конфликтите там от подчертано руска позиция (разговаря П. Волгин), пак на 28.12. – Воин Божинов, „спец“ по конспиративни теории и други дивотии (разговаря П. Волгин), 02.01. т.г. – проф. Иво Христов, изтъкнат русофил и „консерватор“ (разговаря П. Волгин), 04.01. – Валентин Вацев (отново – разговаря П. Волгин).

На онези, които тук ще направят опит да ми възразят, че макар, както не може да се отрече, практически всички събеседници на Волгин и жена му да са с изявен проруски, антиевропейски, консервативно-антилиберален профил, това все още не говори нищо за начина, по който с тях разговаря „семейството“ – нали то би могло и да ги „притиска“, да ги поставя натясно във въпросните разговори – ще кажа, че всеки, който поне три-четири пъти е слушал „беседите“ им, е бил свидетел на онова, което мой приятел иронично, макар и малко скандално, определи като „взаимно облизване“ между интервюиращия и интервюираните, т.е. като размяна на ентусиазирани съгласия по „безспорно неотрицаемите“ русофилски топоси от всички сфери на живота. След успеха на евро-изолациониста Герт Вилдерс в студиото се радваха и предричаха окончателното ни „стопиране“ за Шенген от страна на Нидерландия. Няколко дни преди Нова година – не си спомням вече с кого, предричаха, че до края на 2024 г. САЩ задължително ще се разпаднат като държава и т.н.

А може би, ще възрази някой друг –

предаванията на Волгини

са всъщност представяне на (естественото в една демократична медийна среда) право и на „другата гледна точка“ по най-актуалните теми от нашето време. Самата конотация на израза „другата гледна точка“ обаче предполага, че тя е „друга“ по отношение на доминиращата, на общоприетата в обществото и медиите, т.е. че на нея ѝ се дава ефирно време, та в ефира да има изискуемият плурализъм на мненията. Аз обаче вече показах, че ефирното време на „семейство Волгини“ се разпростира в цели 6 от 7-те дни от седмицата, което означава, че направо отсъства времето за онази гледна точка, на която тази Волгиновата би следвало да е „друга“.

Истината следователно, която най-сетне трябва да се изрече, е, че ефирът на програма „Хоризонт“ на Националното ни радио е практически окупиран в обществено-политическите си предавания от путинизъм и антиевропеизъм, че той е в плен на перфидната цензура на недопуснатостта, на тоталната изтласканост на алтернативната на путинизма визия за ставащото в днешния свят. И значи най-истинското име на Волгиновия монопол в БНР е

хибридно облъчване на населението

ни с топосите, произведени от един режим, открито обявил ни за „неприятелска страна“ и хибридничещ във всички страни извън себе си, но май никъде другаде нерадващ се на такава липса на противодействие както от медийните регулатори, така и от службите ни за сигурност. Чак е чудо, че хибридното облъчване от семейство Волгини не успя да тури „черешката на тортата“, като даде възможност за официално изявление на самата посланичка на Путинова Русия у нас – да ѝ даде да увенчае целогодишната „артилерийска подготовка“, извършена по националния ни ефир от Валентин-Вацевци, Костадин-Костадиновци, Явор-Дачковци, Боян-Чуковци, Велислави-Дъреви, Недялко-Недялковци и т.н. и т.н. Само че и след това „чудо“ семействената окупация на националния радиоефир продължава. И ето в това е проблемът.

Проф. дфн Калин Янакиев е преподавател във Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, член на Международното общество за изследвания на средновековната философия (S.I.E.P.M.). Автор на книгите: „Древногръцката култура – проблеми на философията и митологията“ (1988); „Религиозно-философски размишления“ (1994); „Философски опити върху самотата и надеждата“ (1996); „Диптих за иконите. Опит за съзерцателно богословие“ (1998); „Богът на опита и Богът на философията. Рефлексии върху богопознанието“ (2002); „Три екзистенциално-философски студии. Злото. Страданието. Възкресението“ (2005); „Светът на Средновековието“ (2012); „Res Vitae. Res Publicae. Философски и философско-политически етюди от християнска перспектива“ (2012); „Европа. Паметта. Църквата. Политико-исторически и духовни записки“ (2015); „Христовата жертва, Евхаристията и Църквата“ (2017); „Историята и нейните „апокалипсиси“. Предизвикателството на вечния ад“ (2018); „Бог е с нас. Християнски слова и размисли“ (2018); „Политико-исторически полемики. Европа, Русия, България, Съвременността“ (2019); „Метафизика на личността. Християнски перспективи“ (2020). През 2015 г. е постриган за иподякон на БПЦ. През 2016 г. излезе юбилеен сборник с изследвания в чест на проф. Калин Янакиев „Christianitas, Historia, Metaphysica“.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 2.3 / 5. Брой гласове: 3

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising