10 / 18 / 2024
Новини Свят Анализ на Ройтерс: Защо Ким се зарече „да се хване за ръка“ с Путин

Анализ на Ройтерс: Защо Ким се зарече „да се хване за ръка“ с Путин

от infomax
0 коментари
Анализ на Ройтерс: Защо Ким се зарече "да се хване за ръка" с Путин

Джош Смит от Ройтерс, чрез БТА

#Украйна

Севернокорейският лидер Ким Чен-ун може скоро да се срещне с президента Владимир Путин, за да обсъдят потенциални оръжейни сделки, съобщи официален представител на САЩ по националната сигурност, сигнализирайки за задълбочаване на връзките между двете държави, които се изправят срещу Вашингтон.

С нарастването на изолацията на Русия заради водената от нея война в Украйна, наблюдатели казват, че Русия започва да цени повече Северна Корея.

За Северна Корея отношенията с Русия не винаги са били така топли, както по време на разцвета на бившия Съветски съюз, но сега страната определено се възползва от нуждата на Москва от приятели.

Ето как започнаха отношенията между Северна Корея и Русия и как те стават все по-близки:

КОЛКО ДЪЛБОКИ СА ПОЛИТИЧЕСКИТЕ ВРЪЗКИ?

Комунистическа Северна Корея бе създадена в началото на Студената война с подкрепата на бившия Съветски съюз. По-късно Северна Корея се сражаваше с Юга и неговите съюзници от САЩ и ООН в Корейската война през 1950-1953 г. със съществена помощ от Китай и Съветския съюз.

В продължение на десетилетия Северна Корея бе силно зависима от съветската помощ, а разпадането на бившия Съветски съюз през 90-те години на 20-и век допринесе за смъртоносен глад в Севера.

Лидерите в Пхенян често се опитваха да използват Пекин и Москва, за да се балансират взаимно. Първоначално Ким се държеше сравнително хладно в отношенията си с Русия и Китай, които се присъединиха към САЩ в налагането на строги санкции на Северна Корея заради нейните ядрени опити.

След последния ядрен опит на страната му през 2017 г. Ким предприе стъпки за възстановяване на връзките. Той се срещна с Путин през 2019 г. за първи път в руския град Владивосток.

В послание за националния празник на Русия през юни Ким се зарече „да се хване за ръка“ с Путин и да засили стратегическото сътрудничество.

Русия се присъедини към Китай в противопоставянето си на новите санкции срещу Северна Корея, блокирайки водените от САЩ усилия и публично разединявайки Съвета за сигурност на ООН за първи път, откакто през 2006 г. той започна да наказва Пхенян.

Най-поразителният признак за задълбочаване на връзките дойде през юли, когато руският министър на отбраната Сергей Шойгу посети Пхенян и разгледа изложение на оръжия, което включваше забранените балистични ракети на Севера. По-късно той стоеше до Ким по време на военен парад, докато същите тези ракети преминаваха покрай него.

КАК ВОЙНАТА В УКРАЙНА СЕ ОТРАЗИ НА ОТНОШЕНИЯТА?

Северна Корея отвърна на удара с публична подкрепа за Москва, след като Русия нахлу в Украйна. Тя бе сред малкото страни, признала независимостта на придобитите от Русия украински региони и изрази подкрепа за анексирането от Русия на части от Украйна.

САЩ обвиниха Северна Корея, че предоставя оръжия на Русия, но не е ясно дали са извършени някакви доставки. Както Русия, така и Северна Корея отричат тези твърдения, но обещаха да задълбочат сътрудничеството в областта на отбраната.

„Специалната военна операция“ на Москва в Украйна постави началото на нова геополитическа реалност, в която Кремъл и (Северна Корея) могат да станат все по-близки, може би дори до такава степен, че да се възродят квази съюзническите отношения, които съществуваха по време на Студената война“, писа в доклад в интернет портала „38 норт“ Артьом Лукин, преподавател в далекоизточния федерален университет във Владивосток.

Забележително е, че Пхенян е започнал да използва новата фраза „тактическо и стратегическо сътрудничество“, за да опише отношенията си с Русия, добави той.

Шойгу заяви вчера пред руски медии, че Москва обсъжда

съвместни военни учения със Северна Корея

„Защо не, това са наши съседи. Има една стара руска поговорка: не си избираш съседите и е по-добре да живееш със съседите си в мир и хармония“, каза той, цитиран от агенция Интерфакс.

КАКВИ СА ИКОНОМИЧЕСКИТЕ ВРЪЗКИ?

Миналата година Русия и Северна Корея възобновиха влаковите връзки за първи път, откакто железопътните пътувания бяха преустановени по време на пандемията от КОВИД-19. Първият влак между двете страни превози необичайно скъп товар – 30 коня от чистокръвна порода.

Малко след това Русия възобнови износа на петрол за Северна Корея, по данни на ООН, като това са първите подобни доставки от 2020 г. насам.

По-голямата част от търговията на Северна Корея минава през Китай, но Русия също е потенциално важен партньор, особено по отношение на петрола, твърдят експерти. Москва отрича да е нарушила санкциите на ООН, но руски танкери са набеждавани, че помагат за заобикаляне на ограниченията за износ на петрол за Северна Корея и наблюдатели по спазване на санкциите съобщават, че въпреки забраната в Русия има все още севернокорейски работници.

Руски официални представители открито са казвали, че „работят по политически договорености“ за наемане на 20 000 до 50 000 севернокорейски работници въпреки резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, които забраняват такива договорености.

Официални руски представители и ръководители в окупираните региони на Украйна също са обсъждали възможността севернокорейски работници да помогнат за възстановяване на разрушените от войната райони.

(БТА)

(Превод от английски език: Светослав Танчев)

 

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 5 / 5. Брой гласове: 1

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising