05 / 4 / 2024
Новини Dolce vitaЗвезден прах Тейлър Суифт и носталгията като трик на подсъзнанието

Тейлър Суифт и носталгията като трик на подсъзнанието

0 коментари
Тейлър Суифт

Voya Marcheza, Фейсбук

Тейлър Суифт вчера пусна новия си албум “Отделът на изтерзаните поети”, в който песента “Мразя тук” има следните редове:

“С приятели играехме такава игра: избирахме десетилетие, в което искахме да живеем вместо в нашето. За мен е 1830, но без расисти и бракове за жени с който плаща най-много.” Всъщност американците обичат да играят на тривия и да, има такава игра с карти също, както и образователни игри за декади.

В САЩ можеш да черпиш с пълни шепи всякакви идеи

– пазарът на идеи е богат. За няколко години чекмеджетата в съзнанието ти се затрупват, чак боли, особено като осъзнаеш колко девствен е българският наратив на идеи. Балонът се надува в главата ти и преподреждаш непрекъснато всички добре застопорени, деактивирани идейни протеини. Причината за тази вакханалия е огромното пространство и множество, и свободата всеки човек да постигне своя потенциал. Идеите, както казват американците, са евтини. Важно е да направиш с тях нещо, което да има смисъл.

Да се върнеш в някое десетилетие не е нова идея. Когато четем историческа литература, правим абсолютно същото. Когато четем за пирати, за древна Гърция, се поставяме на тяхно място… затова четенето е хубаво нещо – формира емпатия, съчувстване – да се поставиш в обувките на други хора…

Днес живеем в бъдещето на Филип Дик

Американците нямат търпение да сбъднат бъдещето в книгите на научната фантастика.

Десетина години преди първите камери за видеовръзка и аз си мечтаех за видеотелефон в далечното бъдеще, което се оказа не толкова далечно. Тогава още не знаех, че мога и да преследвам мечтите си.
Песента на Тейлър Суифт е за носталгията, но и за тайните градини в мисълта, за “лунните долини на мисълта” в които намираш спасение от разочарованията, тъй присъщи на младия, чувствителен човек, напипващ пътя си. Обичам да пиша за носталгията, защото преди видео връзките и евтините соц мрежи носталгията беше истински бич.

Тейлър пее: “носталгията е трик на подсъзнанието. Ако живеех тогава, бих го мразила това време. В двореца можеш да измръзнеш от студ.

” Носталгията не ни спасява, за съжаление.

Носталгията е болест на пунктира

Когато живееш не линейно, а пунктирно, но не, нямаш Алцхаймер – и обществата нямат Алцхаймер. Изпитваш носталгия когато нямаш хората, миризмите, тротоарите, небето, смеха, езика, къщите, които си интериоризирал и помниш! И не просто ги нямаш за десетина дни, месец, шест. Нямаш ги години. Носталгията е доказателство, че помним доброто, че доброто побеждава, носталгията е въженцето към по-добрите ни холограми, и ако някой ви внушава нещо друго, не му вярвайте. Никой не живее в комфорт достатъчно дълго. Да си вечно търсещ дух е част от човешкото ДНК. И докато си млад на каквато и да е възраст, и имаш време, чувстваш носталгия … останеш ли без мозък, клинично, тъканно, си просто половин човек, четвърт човек, осмина човек, просто си болен, имаш липси несъвместими с живота, късче си от синусоидна безкрайност.
За някои хора емиграцията е спасение, за други е невъзможност – реална или въображаема, материална или психическа.
Тейлър продължава:
“Това място ме кара да се чувствам като

нищожество

Халюцинации като електричество, ток, който лети през мен и в моите фантазии се издигам над него и там горе, високо високо всъщност го обичам.”
“Бързо, бързо, кажи ми нещо ужасно. Все едно си поет затворен в тялото на банкер.”
Прекрасна поезия твори Тейлър Суифт. И има късмет, че е продукт на свободни хора и място богато на идеи, които са като птички около теб – важното е да хванеш идеята, която те прави по-щастлив и уверен, която те обяснява динамично. Динамично като динамит, взривявайки стените ти.

#Тейлър Суифт #албум

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 5 / 5. Брой гласове: 1

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising