04 / 26 / 2024
Новини България Световнитете медии: Нахлуването на Русия задълбочи политическата криза, обхванала бедната България

Световнитете медии: Нахлуването на Русия задълбочи политическата криза, обхванала бедната България

Проруски настроеният Радев, който назначи временни кабинети между неубедителните избори, осъди Петков и неговите съюзници като "подстрекатели към война"

от infomax
0 коментари
Световнитете медии: Нахлуването на Русия задълбочи политическата криза, обхванала бедната България

Българите гласуват за пети път за последните две години на фона на нарастващо недоволство, като изгледите за излизане от политическата криза не са големи. Това се казва в репортажите на водещите световни медии за предсрочния вот у нас, предаде БГНЕС.

Агенция Франс прес:

„Българите гласуват на петите си парламентарни избори за последните две години на фона на видимо разочарование и дълбоко разделение заради войната в Украйна.

Нахлуването на Русия в съседната страна задълбочи политическата криза, обхванала бедната балканска страна от 2020 г. насам – сътресение, невиждано от падането на комунизма насам.

Масовите протести преди три години доведоха до това, че дългогодишният министър-председател Бойко Борисов загуби властта през 2021 г. Това обаче постави началото на рекордна поредица от избори в страната с население от 6,5 милиона души, която е член на Европейския съюз и НАТО, но е исторически и културно близка до Русия.

От 2021 г. насам политическите партии в страната се борят да сформират стабилни коалиции, което доведе до силно фрагментиран парламент и поредица от временни правителства.

Избирателната активност, която по време на последните парламентарни избори през октомври падна до рекордно ниските под 40 процента, се очаква отново да бъде ниска.

Кирил Петков засега изключва възможността да работи с ГЕРБ – мишена на корупционните протести, в които самият той е участвал. Този път неговата ПП обедини сили с малката дясна коалиция „Демократична България“.

Социалистическата БСП, наследник на Българската комунистическа партия, също застана на страната на Москва и се противопоставя на изпращането на оръжия на украинските сили.

Много хора в България все още почитат Русия като страната, която през 1878 г. сложи край на петвековното османско робство.

Проруски настроеният Радев, който назначи временни кабинети между неубедителните избори, осъди Петков и неговите съюзници като „подстрекатели към война“. Той също така се противопоставя на изпращането на оръжия в Украйна. В същото време заводите за боеприпаси в България работят на пълни обороти, произвеждайки боеприпаси, които да бъдат изнасяни за Киев чрез трети страни“.

„Евронюз“:

„В България се провеждат петите парламентарни избори за последните две години, като политическите лидери се надяват, че те ще сложат край на нестабилността и ще дадат път за преодоляване на икономическите проблеми, подхранвани от войната в Украйна.

Очаква се избирателната активност да бъде ниска поради апатията на избирателите и разочарованието от политиците, които неведнъж не са успявали да сформират жизнеспособна управляваща коалиция.

Партията „Продължаваме Промяната“ заяви, че ще отхвърли и коалиционно споразумение с ГЕРБ, ако Борисов остане начело. ПП, която смята Борисов за разединяваща фигура, предложи да състави правителство на малцинството с подкрепата на ГЕРБ, които отхвърлиха идеята.

Все пак партийните лидери се опитват да смекчат агресивната си реторика, за да намерят алтернатива на поредните служебни правителства, назначени от президента Румен Радев през последните няколко години, които тихомълком насочиха страната към Русия.

По традиция много българи споделят проруски настроения, което осигурява плодородна почва за агресивната кремълска пропаганда в най-бедната страна членка на Европейския съюз“.

–-

Радио „Свободна Европа“:

„Днес избирателите в България гласуват на петите парламентарни избори за последните две години, като проучванията на общественото мнение сочат, че и този път няма да се стигне до резултат, който да преодолее политическата безизходица, обхванала най-бедната страна в ЕС.

Очаква се избирателната активност да бъде ниска поради апатията на избирателите и разочарованието им от политиците, както и поради поредицата от бомбени заплахи тази седмица, които наложиха затварянето на стотици училища, предвидени да функционират като избирателни секции за вота в неделя.

Изглежда, че гласуването протича в спокойна обстановка. Длъжностни лица съобщиха, че сред оплакванията на избирателите в началото на кампанията са се откроявали проблеми с използването на машините за гласуване.

Гласуването се наблюдава от наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, които ще дадат пресконференция на 3 април, за да представят предварителните си заключения“.

Ройтерс:

„Българите гласуват на петите си парламентарни избори за последните две години на фона на нарастващото недоволство срещу политическия елит, който според мнозина не желае да се справи с подкупите и икономическите реформи.

Проучванията на общественото мнение сочат, че на вота България вероятно отново няма да има работещо парламентарно мнозинство, което поставя под въпрос амбициите ѝ да се присъедини към еврозоната в близко бъдеще и да използва ефективно помощта за възстановяване от Ковид-19.
В надпреварата участва коалиция от дясноцентристката партия ГЕРБ на бившия дългогодишен премиер Бойко Борисов, 63 г., и нейния малък партньор Съюза на демократичните сили (СДС), както и новосъздадената коалиция от прозападната партия „Продължаваме промяната“ (ПП) и реформаторската „Демократична България“ (ДБ).
Усложняването на изграждането на коалицията се дължи на обвиненията на много от политическите му съперници, че Бойко Борисов не е направил достатъчно, за да спре корупцията в страната по време на десетгодишното си управление, което приключи през 2021 г. – нещо, което Борисов отрича.
На карта може да бъде поставена и позицията на България по отношение на войната на Русия в Украйна. Някога съюзник на президента Владимир Путин, София подкрепя Киев, откакто Москва започна войната си в Украйна.
Двете коалиции, които ще участват в изборите, искат България да запази проукраинската си позиция, но президентът Румен Радев, който има голяма власт по време на политическата нестабилност, настоява за по-нюансиран подход“. /БГНЕС

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising