10 / 31 / 2024
Новини България Слави Ангелов: Кой всъщност е истинският Индиана Джоунс?

Слави Ангелов: Кой всъщност е истинският Индиана Джоунс?

от infomax
0 коментари
Слави Ангелов: Кой всъщност е истинският Индиана Джоунс?
  • Защо вдъхновителят да не е немският археолог Ото Ран, или пък словенецът Иван Шпраиц?
  • Главният герой ще бъде Индиана Джоунс, но от България.

 

Слави Ангелов, журналист. Гл. редактор на сп. „Космос“ и в. 168 часа

 

Кой всъщност е истинският Индиана Джоунс?
Един от най-ожесточените спорове зад кулисите на голямото кино е кой всъщност е истинският Индиана Джоунс. Изигран от Харисън Форд, той е смятан за най-великият измислен герой на всички времена, изпреварен само от Шерлок Холмс. Така носи на създателите си – Джордж Лукас и Стивън Спилбърг, общо 6 статуетки Оскар и почти 1,5 млрд. долара от продадени билети, без да броим приходите от последната част.
Създаван измежду 25 издания на Джеймс Бонд, Индиана Джоунс не е супер герой, няма свръхсили и летяща кола, допуска грешки, понася удари и изпитва болка. С широкопола кожена шапка на главата и камшик в ръка, той е като всеки един от нас, но с безкрайни познания за древния свят, за да ни потопи в скритата история на най-великите, изчезнали от лицето на земята цивилизации.
Но кой е неговият прототип, наистина?
За тази чест се бори

Пърси Фосет, геодезист и офицер от британската армия,

работил и за тайните служби, който търси изгубения град дълбоко в джунглите на Амазонка. И през 1925 г. изчезва завинаги там. А може би Харисън Форд играе във филма истинския живот на Хирам Бингам III – американски авантюрист, летец от Първата световна война и приключенец, който според някои теории пръв достига древния град на инките Мачу Пикчу през 1911 г. Дали пък на филмовия герой не пасва повече образът на Лангдън Уорнър? И той е професор и уредник, макар и в Харвардския музей, правил е тайни доклади за САЩ през Първата световна война от Сибир и Япония и участвал в 18 успешни експедиции в Азия.

Или може би Лукас черпи вдъхновение от

Рой Андрюс – стрелец, ездач и писател,

директор на природонаучния музей в Ню Йорк, който събира фосили в Монголия и Китай. Често за прототип на Индиана Джоунс е сочен и Уилям Макгавърн. Офицер с тайни мисии по време на Втората световна война, но и антрополог на музей в Чикаго.
Но стига американци 🙂 Защо вдъхновителят да не е немският археолог Ото Ран, или пък словенецът Иван Шпраиц? Странно, но изследователите не казват и дума за Едгар Банкс… Американски консул в Багдад през 1989 г., в последните дни на Османската империя той изкупува стотици клинописни плочки в Централна Месопотамия и измежду тях вавилонската “Плимптън 322”, която доказва, че учените в Древен Вавилон са познавали Питагоровата теорема цяло хилядолетие преди Питагор въобще да се роди. Колко интересни истории, нали?

Затова в новия “Космос”

главният герой ще бъде Индиана Джоунс, но от България

Мисля, че по този въпрос няма никакъв спор и противоречиви теории – това е д-р Георги Китов (1943-2008). Същият, който откри масивната златна маска на одриския цар Терес, изработена от цели 672,5 грама чисто 23,5-каратово злато. Нали помните, че най-известната подобна маска в света, която прочутият археолог Шлиман погрешно кръщава на Агамемнон, е направена от тънко златно фолио. Но ние ще оставим встрани примамливото злато и ще ви върнем в есента на 2004 г., когато експедицията на Георги Китов в Голямата Косматка открива бронзовата глава на Севт III – последният голям владетел на Одриското царство от IV век преди Христа. Как веднага след откритието край тракийската могила идват неизвестни мутри, а след тях и цялата полиция от района и спецчасти от София ще прочетете в специален репортаж с неизвестни подробности за събитието.
В този брой ще Ви запознаем и с един беден индиец, когато целият научен свят признава за Бетовен в математиката. Ще Ви разкажем и историята на голямата измама във физиката. В тропическите джунгли на Индия ще Ви отведем към един трогателен ритуал – как слонове погребват децата си като хората. А в гъстите гори на Коста Рика ще отидем на лов за редки птици с фотографа Станислав Димитров.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 3.7 / 5. Брой гласове: 3

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising