05 / 6 / 2024
Новини България Какво каза на Запада Валерий Залужни ?

Какво каза на Запада Валерий Залужни ?

от infomax
0 коментари
Какво каза на Запада Валерий Залужни ?

ДнепърГлавнокомандващият на въоръжените сили на Украйна Валерий Залужни в интервю за The Economist каза, че според него войната в Украйна в момента преминава в позиционен етап. И това е изгодно за руската страна.

Какво предлага Залужни, за да постигнете победа възможно най-бързо?

Какво се случва днес в най-горещите зони на фронта?

«Новая-Европа»  обсъди тези въпроси с експерти и източници.

Конфликтът се проточва

Според Валерий Залужни, въпреки няколкото успешни украински контранастъпателни операции през 2022 г., в момента конфликтът преминава в нова фаза, превръщайки се в позиционна война на изтощение.

И това играе в ръцете на Русия, позволявайки й да възстанови военния си потенциал. Продължителната война крие огромни рискове за украинската армия и цялата държава, смята главнокомандващият.

Валерий Залужни Залужни подчерта, че настоящият позиционен характер на войната до голяма степен е резултат от военния паритет между украинските и руските сили, отбелязвайки, че мащабен и рязък пробив на въоръжените сили на Украйна дълбоко в контролираната от Русия територия най-вероятно няма да се случи през близкото бъдеще.

 

В интервю Залужни призна, че

технологичният и тактически баланс,

който се е развил днес между противоборстващите сили, е довел до „безизходица“, подобна на събитията от Първата световна война.

Какво каза на Запада Валерий Залужни ?„Преминаването на военните действия в позиционна фаза вече е обективна реалност, Залужни само констатира този факт“, обяснява пред Новая-Европа военният наблюдател на руската служба на BBC Иля Абишев. „Очевидно е, че обемите на западната военна помощ, която украинските въоръжени сили получават, не дават предимство на Украйна пред Русия; те само осигуряват стратегия за сдържане и в най-добрия случай позволяват отделни успешни операции, които имат малко влияние върху общия курс на военните действия. „Украинският настъпателен потенциал е слаб: въпреки качественото превъзходство по отношение на наземна техника и боеприпаси, украинските въоръжени сили отстъпват на руската армия по отношение на количествени показатели и не е ясно как да се преодолее тази разлика.

За да възвърнат настъпателната инициатива и да преминат към маневрени бойни действия, въоръжените сили на Украйна, според Валерий Залужни, трябва да вземат редица конкретни тактически решения.

Говорим за придобиване на

превъзходство във въздуха,

Какво каза на Запада Валерий Залужни ?радикално подобряване на функционирането на системите за електронна борба, провеждане на ефективна контрабатарейна работа за унищожаване на артилерията на противника, пресичане на минни полета и обучение на нови човешки ресурси.

Валерий Залужни е убеден, че въпреки необходимостта от конвенционални оръжия като ракети и снаряди, за победата на украинските въоръжени сили са необходими съвременни военни способности и технологии. На първо място, говорим за авиацията.

Залужни ни напомня, че господството във въздуха е необходимо за провеждане на широкомащабни сухопътни операции. А Украйна към момента на началото на пълномащабната руска инвазия разполагаше само със

120 бойни самолета,

от които само една трета бяха изправни. Залужни е убеден, че безпилотните самолети трябва да бъдат отговорът на руското превъзходство в авиацията и противовъздушната отбрана.

Валерий Залужни,Въоръжените сили на Украйна ще бъдат въоръжени с разсейващи и атакуващи дронове, способни да претоварят руската система за противовъздушна отбрана, като същевременно не позволяват на вражеските дронове да водят разузнаване и да нанасят удари.

„Флотът на украинските въоръжени сили първоначално беше малък и безнадеждно остарял, а Киев не получи нищо по-модерно от Запада“, казва Иля Абишев.

Съветските изтребители МиГ-29 на въоръжение в Украйна са по-нискък клас от руските „су“ почти във всички отношения, те са „скроени“ за стари съветски оръжия и не могат да използват модерни западни. Подобна е ситуацията и с други видове самолети и хеликоптери.

„Атака на земята, без превъзхождащи военновъздушни сили, днес ще струва на армията

огромни загуби“,

казва Роман Свитан, полковник от запаса от въоръжените сили на Украйна, пред Novaya-Europe. — Единственото, с което днес Украйна може да замени самолетите, са ракетите и безпилотните самолети.

Докато бойното поле не бъде напълно подготвено с помощта на артилерия и ракети, войските няма да могат да постигнат сериозен напредък.

През пролетта, след като Украйна получи F-16, авиацията с помощта на модерни оръжия първо ще завоюва господство в небето, а след това ще потисне противовъздушната отбрана и ще може да действа ефективно срещу наземни цели.

Електронна война

ВСУВ същото време Валерий Залужни отбелязва, че в сблъсък между дронове ще спечели страната, която обръща повече внимание на системите за електронна война. Докато Русия модернизира възможностите си за електронна война през последното десетилетие, Украйна също направи много, за да разработи свои собствени технологии за електронна война и да защити своите безпилотни самолети от вражеска електронна война. В същото време, според главнокомандващия, Украйна днес се нуждае от достъп до модерни западни технологии, както и от създаване на собствено производство на средства за радиоелектронна борба.

„Наистина няма достатъчно системи за електронна война на фронта“, казва Роман Свитан. — Докато врагът разполагаше с малко дронове, имаше достатъчно станции за радиоелектронна борба. Но сега Русия започна масирани доставки на дронове за войските. В отговор Украйна е задължена да започне масово производство на системи за електронна война, които биха могли да избият тези дронове от курса и да ги оставят без контрол. За целта е необходимо да се възроди

мощната производствена база

за радиоелектроника, която остава в страната.

Освен това, според Роман Свитан, поради използването от страна на руснаците на системи за радиоелектронна борба, точността на ударите от боеприпасите на украинските въоръжени сили е намалена. Въпреки това, ракетите Storm Shadow/SCALP не се влияят от системата за електронна война.

Друг приоритет на украинските въоръжени сили Залужни нарича

контрабатарейната война,

която дава възможност за ефективна атака на вражеската артилерия.

Какво каза на Запада Валерий Залужни ?Главнокомандващият споменава, че победата в битка понякога зависи на 80% от успешната работа на артилерията и ракетите. В началото, когато Украйна току-що беше започнала да използва ракетни и артилерийски съоръжения, предоставени от западните й съюзници, украинските въоръжени сили успяха много успешно да идентифицират и потискат руските оръдия. С течение на времето ефективността на руската електронна война се увеличи, намалявайки точността на сателитно насочваните ракети и снаряди на Украйна, докато Русия все повече използва разузнавателни дронове и ракети със системи за насочване.

Какво каза на Запада Валерий Залужни ?Валери Залужни е убеден в необходимостта от повишаване на точността на използването на боеприпасите на APU, както и на дроновете-камикадзе. Освен това главнокомандващият казва, че за успешно разпознаване на вражеската артилерия съюзниците изискват доставка на модерно разузнавателно оборудване.

„В контрабатарейната война специалните устройства са много важни – радари, които определят местоположението на вражеските оръдия по траекторията на снаряда“, обяснява Роман Свитан. „Също така важни са „очите“ – дронове, които ви позволяват точно да се насочите към идентифицирана цел. Тук отново влиза в действие електронната борба на врага, която възпрепятства въздушното разузнаване. В същото време украинската радиоелектронна борба трябва да избие от курса безпилотни самолети-камикадзе, атакуващи артилерия и самоходни оръдия на украинските въоръжени сили. Във войната всичко е тясно свързано.
Преодоляване на мини

Валерий Залужнr посочва като друг приоритет

преодоляването на минни полета,

поставени от руската страна.

Според главнокомандващия разминираyrje машини и танковете с противоминни машини, предоставени от Запада, не са достатъчни за преодоляване на руските минни полета, които понякога се намират на дълбочина до 20 километра. Освен това, след обезвреждането на мините, руските войски имат възможност отново бързо да минират тези райони от въздуха.

В тази ситуация, смята Валерий Залужный, много полезни биха били новите технологии за разминиране и най-новите устройства, като радари, разпознаващи мини с помощта на светлинни импулси, водни оръдия, касетъчни боеприпаси за детониране на мини и нови видове багери.

„Минните полета са един от основните проблеми по пътя на настъплението на украинската армия“, казва Роман Свитан. „За ефективна борба с тях се нуждаем от модерни системи, които имат способността да „виждат“ мина на дълбочина от няколко десетки сантиметра. Такова оборудване се предоставя от западни партньори, но в недостатъчни количества.

Друга важна задача според Залужни е създаването на

човешки резерви за армията

Валерий Залужни,Залужни твърди, че украинските възможности за подготовка на подкрепления за въоръжените сили на Украйна на нейна територия са много ограничени поради редица причини. Сред тях е невъзможността за отзоваване на инструктори от воюващите части от фронта, както и рискът Русия да удари учебни центрове. В украинското законодателство също има пропуски, които позволяват на гражданите да избягват военната служба. Вярно е, че според Залужни се работи по този въпрос. Главнокомандващият казва, че поради недостатъчния брой наборници все още не е възможно да се осигури отпуск на войниците на предната линия.

Валерий ЗалужниКакво каза на Запада Валерий Залужни ? предложи въвеждането на единен държавен регистър на наборниците, резервистите и военнообвързаните в Украйна с цел подготовка на необходимия резерв за въоръжените сили. Главнокомандващият също призова украинските официални лица да насърчат гражданите да се присъединят към военния резерв и да увеличат броя на хората, които украинските въоръжени сили имат право да обучават.

Роман Свитан смята, че в момента мобилизационният потенциал на руската армия е в пъти по-голям от този на украинските въоръжени сили. „Днес Украйна се нуждае от актуализирани механизми за мобилизация“, казва Роман Свитан.

Необходимо е също така да се позволи на командирите на бригади самостоятелно да набират новобранци за своето подразделение. Тогава командирът ще види кого ще вземе за свои подчинени и ще отговаря лично за всеки войник.

„Що се отнася до необходимостта от въвеждане на

нови военни технологии,

иновативни подходи и възможност за мобилизиране на повече хора, решението на тези въпроси зависи не толкова от главнокомандващия на въоръжените сили на Украйна, колкото от политическото ръководство на Украйна“, подчертава Иля Абишев. — Изглежда, че тези въпроси на Залужни са отправени специално към него. В противен случай ще има стратегическа задънена улица, предупреждава главнокомандващият.
Замразяване на конфликта

Според Валери Залужни

Русия не може да бъде подценявана

Валерий Залужни,Въпреки че руската армия претърпя големи загуби и изразходва огромно количество боеприпаси, тя ще запази превъзходство в оръжия, оборудване, ракети и боеприпаси за дълго време. Отбранителната промишленост на Москва увеличава производството дори под безпрецедентни санкции. Членовете на НАТО днес също вървят по този път, но решаването на този проблем ще им отнеме време – поне година, а може и две.

„Залужни директно казва на своите коалиционни партньори, че ако днес не предоставим на Украйна по-модерни оръжия и технологии, войната ще прерасне в позиционна война и е изпълнена с подготовката на руснаците за по-нататъшни настъпателни действия“, казва Роман Свитан .

Валерий Залужни,— Замразяването на конфликта дава на Москва допълнителни възможности за превъоръжаване на армията и набиране на нови войници. Това са предложенията, които все по-често се чуват от различни политици и общественици. На руснаците не може да им се даде почивка. За да се предотврати подобно развитие, е необходимо да се прехвърлят повече оръжия в Украйна. През пролетта ще има дългоочаквана авиация. А през есенно-зимния период става дума предимно за високоточни ракети и боеприпаси за артилерия и РСЗО. Например, неуправляемите ракети са много необходими за инсталациите HIMARS и MLRS M270. Освен това има недостиг на 155 mm боеприпаси за конвенционалните артилерийски установки.

Залужни споменава, че Украйна трябва да се съсредоточи върху съвременните методи на управление и командване. Украинците трябва да имат по-добра представа за ситуацията на бойното поле от руснаците и да вземат решения по-бързо. Също така е важно да подобрим собственото си снабдяване, като същевременно нарушим снабдяването на руските войски с ракети с голям обсег. Тези методи ще направят възможно трансформирането на позиционната война в маневрена война.

Нови нападения

Американският институт за изследване на войната (ISW) съобщава в своя доклад, че руските войски вероятно се готвят за нова вълна от сухопътни атаки на пехотата срещу украински позиции в района на Авдиевка. „Руските сили може да се готвят да преминат към фронтални пехотни атаки след тежка артилерийска подготовка, за да компенсират загубите на тежка техника в Авдиевка през октомври“, пишат анализатори на ISW.

— Проектът за геолокация Geoconfirmed установи от наличните търговски сателитни изображения, че руските сили са повредили или унищожили поне 197 превозни средства от 9 октомври. Geoсonfirmed описва руските атаки край Авдиевка като най-скъпоструващите по отношение на загубите на оборудване по време на цялата война в Украйна.“

Роман Свитан нарича настъплението на руската армия към Авдеевка неуспешно и затънало. „Цялата руска групировка от над 400 хиляди души не може да разкрие своя настъпателен потенциал в зона с ширина няколко километра“, отбелязва Роман Свитан. — Руската армия вече претърпя огромни щети в техниката. Тъй като няма какво да компенсира, за в бъдеще очаквам атаки с жива сила с подкрепата на артилерия и авиация. Позициите на украинските въоръжени сили отново ще бъдат обсипани с тела на войници.

Това ще продължи, очевидно, до началото на проливните дъждове.

Авдеевка е „лебедовата песен“ на руската офанзива тази година

Сегашната ситуация край Авдиевка, според анализаторите на ISW, е проява на общата неспособност на руския Генерален щаб да научи уроците, извлечени от руската армия по време на предишни неуспешни настъпателни операции в Украйна. Според Института за изучаване на войната руски формирования са участвали в подобни катастрофални фронтални атаки с превозни средства и пехота срещу укрепени украински позиции по няколко различни оси през 2022 и 2023 г. Американските експерти обвиняват руския Генерален щаб за тези поражения.

 

 

 

 

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 5 / 5. Брой гласове: 1

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising