Новини Dolce vita Как да се запасим с хормона на щастието ?

Как да се запасим с хормона на щастието ?

от infomax
0 коментари
Неделя Щонова

Наричат го хормона на щастието… И има защо…

Серотонинът е невротрансмитер, който не се съдържа директно в храните. Вместо това, някои храни съдържат вещества, които подпомагат синтеза на серотонин в организма.

Ето някои храни, които могат да помогнат за увеличаване на нивата на серотонин:

Храни, богати на триптофан:

Пуйка
Пилешко месо
Риба (сьомга, риба тон)
Яйца
Мляко и млечни продукти (сирене, кисело мляко)
Тофу и други соеви продукти

Комплексни въглехидрати:

Овесени ядки
Кафяв ориз
Цели зърна (пълнозърнест хляб, киноа)

Банани:
Съдържат витамин B6, който е важен за производството на серотонин.

Ядки и семена:
Орехи
Ленено семе
Чиа семена
Слънчогледови семки

Морски дарове:

Омега-3 мастни киселини в рибата и морските дарове подпомагат функцията на мозъка и синтеза на серотонин.

Шоколад:
Особено черният шоколад, съдържа вещества, които повишават нивата на серотонин.

 

Ферментирали храни:

Кисело зеле
Кимчи
Кефир

 

 

 

 Какво казва науката?

Серотонин или 5-хидрокситриптамин (5НТ) е моноаминен невротрансмитер, който се синтезира в серотонергичните неврони на централната нервна система, общо около 10%, а също така и в ентерохромафинните клетки на стомашно-чревния тракт за останалите 90 %. Прекурсора му е триптофан наличен под формата 5HTP като спортна добавка. Серотонинът също се среща в редица гъби и растения, в това число плодове и зеленчуци. Серотонин се произвежда още и от един вид карцином у човека, наречен карциноид.
Роля

Серотонинът играе важна роля при регулирането на агресивността, телесната температура, настроението, съня, повръщането, кръвосъсирването, сексуалността и апетита. Освен това той има отношение към остаряването, ученето и паметта. Ниските нива на серотонин биха могли да бъдат причина за агресивно поведение, клинична депресия, мигрена, раздразнителен стомах, фибромиалгия и различни нервни разстройства. От друга страна високите дози на серотонин в кръвта могат да са симптом на остеопороза.

 

Серотонинът е изолиран през 1948 г.

от Морис Рапорт, Арда Грийн и Ъруин Пейдж. По-късно с идентифицирането на химическата му структура в клиничната сфера се налага името 5-хидрокситриптамин (5НТ).
Биосинтеза и метаболизъм

Синтез на серотонин от триптофан

В организма серотонинът (5-НТ) се синтезира пряко от триптофан – незаменима аминокиселина, съдържаща се в белтъците на храната. В серотонинсинтезиращите клетки триптофанът първо се превръща в 5-хидрокситриптофан от ензима триптофан хидроксилаза. Активността на последния определя скоростта на синтеза на 5-НТ. Следващата стъпка е декарбоксилиране на 5-хидрокситриптофана до 5-хидрокситриптамин (5-НТ, серотонин). Това се извършва от неспецифична ароматна L-аминокиселинна декарбоксилаза, която участва в синтеза на всички катехоламини.

В цитоплазмата серотонинът се поема от секреторни везикули (гранули). В тях той се депонира под формата на недифундиращ комплекс с АТФ или с други вещества до получаване на сигнал за секретирането му. Серотонинергичните нервни окончания, както и тромбоцитите, притежават високоафинитетен механизъм за поемане на серотонин, което им позволява да приемат обратно освободения медиатор. Той е подобен на механизмите за обратно поемане при адренергичните и допаминергичните нервни окончания.

Основна роля в метаболизирането на серотонина

играе ензимът моноаминоксидаза (МАО), Чрез оксидативно дезаминиране той превръща 5-НТ в 5-хидроксииндол оцетен алдехид. Този алдехид бързо се метаболизира в 5-хидроксииндолоцетна киселина чрез окисляване от алдехиддехидрогеназа. В по-малка степен той се подлага на редукция от алдехидредуктаза до 5-хидрокситриптофан.

Подобно на норадреналина, серотонинът пренася нервните импулси от клетка на клетка. Когато един неврон (нервна клетка) е във възбудено състояние той произвежда в синапсите си (нервните окончания) серотонин, който се отделя от клетката и достига до съседната. Тук разположените по мембраната рецептори го поемат, вкарват го в самата клетка, където серотонинът води до образуването на електричен потенциал. Колкото повече рецептори по клетъчната мембрана се активират, толкова по-силен е импулсът.

Клинични изследвания показват, че мъже в депресивни настроения произвеждат недостатъчни количества серотонин или притежават твърде малко клетки, които използват хормона като посредник за предаване на импулси. Различни вещества могат да активират отделянето на серотонин – естрогените например допълнително блокират и неговото разграждане, така че концентрацията му в междуклетъчното пространство и в клетката се увеличава.

Редица съвременни медикаменти се базират върху антидепресивните качества на серотонина. Най-новите лекарства за терапия на депресията се наричат селективни блокатори на обратното приемане на хормона. Те повишават концентрацията му (и концентрацията на норадреналина) в междуклетъчното пространство – такива са например флуксетинът и серопрамът.

Едно изследване на 70 пациенти от психиатрична клиника в Берлин, направили опит за самоубийство, показва ниски серотонинови нива в организма им. Приемането на лекарства, повишаващи концентрацията на хормона, значително подобрило самочувствието на пациентите. „Навярно в скоро време ще можем да провеждаме профилактика на самоубийствата чрез медикаменти“ – обобщава Бернд Аренс, ръководител на проучването.

По-рано при лечението на депресиите се е прилагал Л-триптофан – прекурсор на серотонина. Той се съдържа и в шоколада – едно обяснение защо стресирани хора нерядко посягат към него. Доказано е, че

шоколадът увеличава серотониновите нива в кръвта

От друга страна, слънчевата светлина през лятото блокира разграждането на серотонина, докато през зимата, по време на кратките дни и дългите нощи, той бързо се разгражда. С всичките си отрицателни страни, тъй като съдържа въглехидрати и мазнини, шоколадът блокира разграждането на хормона в организма.

Последно проучване от Юта (САЩ) твърди, че серотонинът е в състояние да стимулира сомнамбулизма. Освен това твърде високите нива на хормона в кръвта водят до намаляване на концентрацията и отслабване на паметта.

Предстои да бъдат разгадани и други качества и странични ефекти на серотонина. Ясно е обаче, че участието му в регулацията на редица психични процеси при мъжете е значително.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising