10 / 21 / 2024
Новини България Къде са най-ценните старобългарски книги?

Къде са най-ценните старобългарски книги?

от infomax
0 коментари
старобългарски книги

Къде са най-ценните старобългарски книги?Росен Петров, Фейсбук

Къде са най-ценните старобългарски книги? Често ми задават този въпрос. Отговорът е по-скоро тъжен. Огромната част от тях не се съхраняват или пазят в България, а в чужбина. Ето един кратичък списък.

„Ватикански палимпсест”– най-старият ръкопис на кирилица в света. Открит от доц. Трендафил Кръстанов през 1982 г. Намира се във Ватиканската апостолическа библиотека.
„Лондонско евангелие” – коректното име е „Четвероевангелие на цар Иван Александър”. Заради изключителната си художествена стойност го наричат „Светият граал” на българската книжнина. Намира се в Британската библиотека в Лондон.
„Видинско евангелие” – това също е прекрасен ръкопис, създаден във Видин по волята на митрополит Даниил, най-вероятно за ежедневните религиозни потребности на цар Иван Срацимир. Съхранява се в Британската библиотека в Лондон. През 2007 г. Видинското евангелие бе представено като написано на „македонски църковнославянски език”, което предизвика скандал, който вече никой не помни.

Ето и други

блестящи паметници и места, където се намират:

старобългарски книги„Хилендарски листове” – в Одеса. „Рилски глаголически листове”– в Санкт Петербург. „Клоцов сборник” – в музея в Тренто, Италия. „Супрасълски сборник” – той е разделен на три части и се съхранява в Любляна, Санкт Петербург и Варшава. „Петербургски октоих” – това е късно глаголически български паметник. Намира се в Санкт Петербург. „Псалтир на Димитър” – пази се в манастира „Света Екатерина” на Синайския полуостров (Египет). Там има още няколко старобългарски ръкописи. „Боянски палимпсест” – в Москва. „Асеманиево евангелие” – съхранява се във Ватикана. „Охридски глаголически листове” – в Одеса. „Мариинско евангелие” – в Москва и Виена. „Добромирово евангелие” – в Санкт Петербург. „Зографско евангелие” – в Санкт Петербург. „Болонски псалтир” – от времето на цар Иван Асен Втори, пази се в Болонския университет в Италия. „Погодински псалтир” – в Москва. „Томичов псалтир” в Москва. „Манасиева хроника” – от нея има пет преписа на старобългарски език във Ватикана, Букурещ, Москва, Санкт Петербург и Хилендарския манастир. „Софийски песнивец” – в Москва.

Защо ви посочвам тези факти?

старобългарски книгиЗащото заради историческите катаклизми, огромната част от великата старобългарска книжнина е унищожена, а малките книжни отломки от нея са съхранени, често като по чудо, основно и най-вече в чужбина. По този начин те все пак са достигнали до нас (за това трябва да сме благодарни), но са имали и участта да се пазят в страни, в които или няма голям интерес към тях или в страни, в които дълго са определяни не като старобългарски, а като „църковнославянски”.
На традиционния въпрос защо не си ги поискаме – има два отговора. Първият е, защото когато става дума за писмени паметници, това юридически е почти невъзможно. Вторият е, защото не сме гърци. От тях може само да се поучим що е то борба за културно-историческо наследство.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 5 / 5. Брой гласове: 1

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising