09 / 8 / 2024
Новини България Древен саркофаг от Перперикон бил отнесен с хеликоптер от ДС?

Древен саркофаг от Перперикон бил отнесен с хеликоптер от ДС?

0 коментари
Перперек

Светослав Пинтев

 

  • От години се търси уникалният древноримски саркофаг, който органите на Държавна сигурност вдигат с хеликоптер при загадъчни обстоятелства през 1981 г. от древния скален град Перперикон. Това e споделял пред автора на тези редове археологът проф. Николай Овчаров. Той и тази година работи с екипа си в скалния град. Професорът има доказателства за съществуването му-архивен фотос на саркофага.
  • Проф. Николай Овчаров, който още от 2001 г. разследва историята за тайнственото задигане на древния саркофаг от специалните служби, не се е отказал да го издири. Той е разпитвал неколкократно очевидци на събитието. Те му разказвали, че през 1981 г. служители на Държавна сигурност внезапно отцепват района на Перперикон

 

Тази година вече започнаха най-мащабните разкопки на Перперикон.  От държавния бюджет е заделен половин милион за проучването на знаковия за региона древен град . Ще работят около 60 души, като разкопките за първи път ще продължат цели 4 месеца.

Това е добър повод да припомним една тайнствена история от близкото минало.

От години се търси уникалният древноримски саркофаг, който органите на Държавна сигурност вдигат с хеликоптер при загадъчни обстоятелства през 1981 г. от древния скален град Перперикон. Това e споделял пред автора на тези редове археологът проф. Николай Овчаров. Той и тази година работи с екипа си в скалния град и отново ще се опита да разбере нещо за саркофага. Професорът има доказателства за съществуването му-архивен фотос на саркофага.

„Открихме снимката му случайно,

докато преглеждахме старите архиви на музея в Кърджали. От нея става ясно, че е изработен през II-III век. В саркофага очевидно e положена много високопоставена личност или е дарохранителница. Той трябва да бъде открит“, обяснява ученият. Археологът твърди, че е намерил и нишата в скалата, където е лежал ковчегът.

Проф. Николай Овчаров, който още от 2001 г. разследва историята за тайнственото задигане на древния саркофаг от специалните служби, не се е отказал да го издири. Той е разпитвал неколкократно очевидци на събитието. Те му разказвали, че през 1981 г. служители на Държавна сигурност внезапно отцепват района на Перперикон. Пристига специален хеликоптер, който е зелен с червени ленти на корпуса. Единият от пилотите му говори на руски. Огромният каменен саркофаг, дълъг около 3 метра и тежащ към

3 тона,

е внимателно овързан с въжета и издигнат от машината във въздуха. Хеликоптерът отлита с древната реликва в неизвестна посока. Малцина са тези, които вярват на историята, но археологът е решен да разплете тази странна история.
Още преди много години Николай Овчаров чул разкази на местни хора, че хеликоптер е отнесъл сандък от Перперикон. „Първоначално не повярвах“, казва историкът. Разказали му как руски пилот направил опит да говори с местен жител, но вторият пилот – българин, не позволил. Пс-късно археологът открива снимките и се уверява, че саркофагът е съществувал. Той няма идея с какво антиката би могла да провокира интереса на ДС, но смята, че през 80-те истинска мания за намиране на съкровища е разтресла службата.
Настоящи и бивши полицаи в Кърджали обаче отсичат, че твърденията на археолога са направо несериозни. „Не един, два саркофага по 3 тона изнесохме с хеликоптери и си разделихме съкровищата“, се пошегува бивш служител в ДС.

Високопоставен шеф на службата в региона казва:

„Не е възможно Министерството на отбраната да провежда подобна операция, без да я съгласува с нас“. Той твърди, че през 80-те години селскостопанска авиация с руски пилоти пръска срещу болести тютюневите насаждения в района. „Затова изобщо не е чудно, че местните жители са чули руска реч“, заключава той и уточнява, че местността на върха е гориста, дори не е възможно на самия връх да кацне хеликоптер. Каква ли е истината.
Изследователите са на мнение, че Перперикон е на девет хиляди години. Датировката – VII век преди Христа, е била установена по запазените и до днес отводнителни съоръжения, в които са открити съдове от новокаменната епоха. Още Тогава скалният връх е превърнат в светилище. Според Овчаров керамични елементи доказват, че животът в Перперикон е продължил и през медно-каменната епоха, и през бронзовата епоха, когато са се появили първите каменни изсичания.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 3 / 5. Брой гласове: 2

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising