05 / 8 / 2024
Новини България Честита Баба Марта!

Честита Баба Марта!

от infomax
0 коментари
мартеница

Честита Баба Марта! За сте бели и червени, весели, засмени.

Прочутата баба носи здраве и плодородие в началото на новия цикъл, когато природата се възражда.  Твърди се,  се предполага, че е  роден от древната обредност, свързана с езическите земеделски култове към природата, характерни за Балканския полуостров – тези на тракийските (и въобще – палеобалканските) и елинските обичаи.

мартеницаЧервената нишка  на мартениците ни символизира здраве и сила, а бялата  – чистота и свежест.

Според традицията ни мартениците се носят до първия път, когато човек види лястовица, щъркел или цъфнало дърво.  Пролеттта окончателно е победила, природата празнува.

Тогава мартениците се закачат на клончета и се оставят да се вплетат в  цветовете като жертва на пролетта и новия живот. Този обичай е дълбоко вкоренен в българската култура.

Баба Марта е митична фигура в българския фолклор. В народните вярвания, представени в пословици и приказки, името ѝ е свързано с това на месец март. Една от трите персонификации на календарни месеци в българските митични представи, наред с

Голям Сечко и Малък Сечко

– януари и февруари, представяни като братя с лют характер. Баба Марта се смята за тяхна сестра – ту усмихната и добра, ту непредвидимо люта.

С Баба Марта и месец март се свързват много обичаи и празници, посветени на идващата пролет. През целия месец се извършват обреди за гонене на змии и гущери, както и гадания, свързани с някои прелетни птици.

Най-известният обичай, свързан с нея, е закичването на хора и млади животни с мартеница (в изначалния вариант – усукани бяла и червена нишка) на 1 март – денят на пристигането на Баба Марта.

Легенда, възникнала през 30-те години на 20 век, свързва появата на мартеницата с древните българи.

Приказки за Баба Марта

Във фолклора Баба Марта е представена като сестра или като жена на Голям Сечко (януари) и Малък Сечко (февруари). Тя винаги е недоволна от тях – или са ѝ изпили виното (ако са ѝ братя), или че са свършили някоя голяма пакост. Старицата (невестата) им се гневи, вследствие на което времето се разваля.

Според една разпространена приказка, една старица козарка извела стадото си в планината през последните мартенски дни, мислейки че Баба Марта ще я дари с хубаво време, понеже и тя е стара като нея. Баба Марта се разсърдила, поискала няколко дни назаем от брат си Февруари, и ги получила. Тези дни се наричат в народната традиция „заемни дни“, „заемници“, „броени дни“. Марта пуснала силни снегове и виелици, които замразили козарката и стадото ѝ в планината. Замразените се превърнали в купчина камъни, от които потекла лековита вода.

 

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising