09 / 8 / 2024
Новини България Шифрована телеграма за Левски оневинява поп Кръстьо

Шифрована телеграма за Левски оневинява поп Кръстьо

от infomax
0 коментари
Шифрована телеграма за Левски оневинява поп Кръстьо

Светослав Пинтев

Днес честваме 186-та годишнина от рождението на Васил Левски. 

Васил Иванов Кунчев е роден на 18 юли (6 юли ст. ст.) 1837 г. в Карлово в семейството на Иван Кунчев Иванов и Гина Василева Караиванова.

Решихме на тази светла дата да припомним как стана откриването на един наистина безценен документ за Апостола.

Доцент Мария Михайлова – Мръвкарова е човекът разшифровал един изключително важен за българската история документ от времето на Османската империя, хвърлящ светлина върху залавянето и процеса срещу Апостола на свободата Васил Левски. Помолихме я да разкаже как става това.Шифрована телеграма за Левски оневинява поп Кръстьо

През 1973 г. тя открива един препис на шифрованата телеграма от османските архиви в неорганизирания фонд от документи на Ориенталския отдел на Народната библиотека. Той е цитиран още от Васил Шанов през 1937 г., но османистката открива шифъра и го превежда цялостно. Тя се натъква на ценната находка докато класифицира архивите от султанско време.

Документите са огромен брой

ЛевскиНаслагани са в кашони, в касетки. Тепърва трябва да бъдат проучвани и подредени.
По това време тя е ръководител на Ориенталския отдел на Народната библиотека „Св.св. Кирил и Методий”. Поставена й е задача да събере сведения в османските документи за национално-революционното движение на българския народ срещу империята.

И ето, че попада на тефтер с интересен препис. Шифрованата телеграма е изпратена от търновския мютесариф до софийския по повод установяване на революционна дейност в българските земи и започналото разследване.

Шифрована телеграма за Левски оневинява поп Кръстьо„Там е цитиран поп Христо, а не поп Кръстьо, но всички са сметнали, че това се отнася за поп Кръстьо, за някакви срещи в на комитетските хора в лозята и са го обявили за доносник. Това е единственият документ, на който се базира твърдението за предателството му, а той там дори не е споменат”, разказва доц. Мръвкарова Михайлова.
„Намерих телеграмата в неорганизирания фонд от архивни документи. Успоредно с нашата научна работа, имахме задължението да класирахме книжата там. Така открих едно парченце с някакъв шифър, който силно ме заинтересува.

Реших да го сравня с други подобни

Оказа се, че това е част от шифър на документ. Тази система е въведена за вътрешно ползване в османската администрация през втората половина на деветнадесети век. Власти са използвали предимно цифрови шифри. Телеграмата е кодирана с един от тях. Върху цифрата при разшифроването нанасяли буквичката.”
И кълбото започва да се разпита. Османистката обясни пред наш репортер  в детайли работата си тогава:

„Това е двуцифров шифър, но имаше и по четири цифри. Очевидно ставаше въпрос за думи, които се срещат и в други шифри. На базата на всички тези предпоставки, аз можах да дам шифрования текст,отделно оригинала с разшифровката, която намерих. Успях да разшифровам и да го преведа на съвременен турски и на османица, за да могат да се сравнят цифра с буква. Целта ми беше да сложа край на всички тези пререкания около поп Кръстьо, за да могат специалистите да си кажат тежката дума – предател ли е той, не е ли предател, защото това е основният документ, на който се базират всякакви съмнения около него. Не се получи, и до днес продължават споровете на тази тема.” Тя с усмивка казва, че

С тезата, че поп Кръстьо е предател имало хора, които станали професори и академици

А изскачат много силни аргументи, че не той е виновникът за залавянето на Апостола, че е набеден напразно. Поне няма никакъв документ, който да го уличава. Така смята и доц. Михайлова-Мръвкарова. И се аргументира: „ В Ловеч по онова време действително е имало и друг свещеник, който се казвал поп Христо.”
В документа като доносник е споменат единствено той,

никакъв поп Кръстьо

Според специалистката е абсолютно изключено турците да се объркали имената поради фонетичната им близост. След Освобождението се очаквало Светия Синод да защити служителя си, но това не се случва. Незнайно защо.
Потвърждава се и тезата, че заптиета та не са знаели каква голяма плячка е паднала в ръцете им.
„До Търново водят Левски без да знаят точно кого са хванали. Установяват това в старопрестолния град, защото мютисарифа има снимка на Апостола. Ако Ловешкия каймакамин беше разбрал кого е уловил, той щеше да вземе наградата, която е била твърде голяма за онова време, но не я е получил”, убедена е доцент Мария Михайлова – Мръвкарова.

 

ТЕЛЕГРАМАТА

Шифрованата телеграма 1117 от София до Търново по превода на Мария Михайлова Мръвкарова направен през 1973г.

“До Мютесарифлъка на Търново

N 1117 24 ноември 1872 година

Според обясненията на Димитри, един от главните членове на комитета и обирач на хазната, идващи от Влахия с цел да бъдат внесени в богохранимата ни държава книжа и оръжия първоначално са идвали в Ловеч до Димитри, фабрикант на пашкули, терзи Ване и кахведжията Марин и поп Христо и дори той самият първоначално е бил изпратен от Влахия до тях и чрез тях, за да бунтува българите, са били закупени три коня за две хиляди и петстотин гроша за него и търсения Дякон Левски и че събираните от българите пари са постъпвали у споменатия, за да бъдат изпращани на комитета във Влашко.
Тъй като задържаните лица от останалите членове на комитета са съобщили и потвърдили, че парите са били изпращани на тях, бе съобщено на високото подножие на вилаета да се предпише официално гореспоменатите да бъдат задържани и привлечени към следствие, а къщите им да бъдат обискирани. По повод на това от Ловчанския каймакамлък ни изпратиха Димитри, фабрикант на пашкули, Марин и един друг поп, като ни съобщиха, че терзи Ване заминал за Влашко да учи. Пред вид на това, че този изпратен поп се оказа, че не е лицето, за което ни бе съобщено, че е член на революционния комитет, ние писахме в отговор да бъде изпратен поп Христо. Понеже сега споменатите Димитри и Марин съобразно получените от другарите им инструкции отричат да са вземали участие в споменатото долно дело, на поп Христо трябва да му се заповяда и обясни да каже пред Вас и полученият отговор за това, какво бунтовно събрание са устроили в лозята на доносчика, а още и кои други са участвали от Ловеч, да бъде представен на тукашната комисия и за да могат да бъдат изпратени на височайшите лица назначени с височайше ираде на императорския министерски съвет, които очакваме да пристигнат, моля най-учтиво да ми бъдат изпратени на мене скромния книжата, включващи словесните му сведения за комитета, всичко това, което досега е давал в качеството си на доносчик, което представлява похвална заслуга спрямо вяра и държава. Издаването на заповед зависи от Вашето височайше милостиво мнение”

 

 

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 5 / 5. Брой гласове: 2

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising