05 / 3 / 2024
Новини TV САЩ конфискуват $5,4 милиона на олигарха Константин Малофеев, шеф на Решетников

САЩ конфискуват $5,4 милиона на олигарха Константин Малофеев, шеф на Решетников

0 коментари
САЩ конфискуват $5,4 милиона на олигарха Константин Малофеев, шеф на Решетников

Съдът в САЩ разреши прокуратурата да конфискува $5,4 милиона, които принадлежат на намиращия се под санкциите на  Вашингтон бизнесмен  Константин Малофеев, основател на телеканала «Царград»  съобщава Reuters.  Става дума за парите, които прокуратурата намери по сметката на Малофеев в Sunflower Bank или  банка Слънчоглед, казано на български.

Прокуратурата в Ню Йорк заяви, че Малофеев се е опитал да прехвърли средства на свой бизнес партньор в нарушение на санкциите.САЩ конфискуват $5,4 милиона на олигарха Константин Малофеев, шеф на Решетников

Константин Малофеев е под санкциите на САЩ от 2014 г. Както пише Ройтерс, той не оспорва изискването на прокуратурата.

Решението на съдията от окръжния съд Пол Гардеф във федералния съд в Манхатън дава възможност конфискуваните от Малофеев средства да се използват за възстановяване на Украйна след руската инвазия.

Олигархът е един вид началник на генерал Леонид Решетников, който е спряган за отговорник на руските служби за България и манипулатор на изборите ни.

Константин Малофеев има забрана за влизане в България от октомври 2019 г.  Тя е наложена  период от 10 години, както съобщи  тогава главният прокурор Сотир Цацаров.

Същата санкция бе наложена ден по- рано  на пенсионирания руски генерал от КГБ Леонид Решетников. Вътрешният министър, главният прокурор и шефът на ДАНС бяха тогава  в парламента, за да информират депутатите по случая с обвиненията в шпионаж срещу председателя на национално сдружение „Русофили“ Николай Малинов.

Димитър Георгиев – председател на ДАНС заяви тогава:

Чрез изградената схема се финансират мероприятия, които пряко засягат националната сигурност на страната. Чуждите граждани, ръководители на двете засечени организации, публично са декларирали, че водят хибридна война срещу Запада.

Става дума за Константин Малофеев и Леонид Решетников, с които е установено, че Николай Малинов поддържа дългогодишен контакт, получавал е от тях задачи и финансови средства. Шефът на ДАНС цитира докладната записка на руски език, изготвена от Николай Малинов за необходимостта от геополитическата преориентация на България. От БСП и Атака бяха недоволни от предоставената информация.

САЩ конфискуват $5,4 милиона на олигарха Константин Малофеев, шеф на Решетников

В края на миналата година  президентът на САЩ Джо Байдън подписа закон, който дава право на Министерството на правосъдието на САЩ да прехвърля активи, конфискувани от руснаци под санкции, за да помогне на Украйна.

Да припомним какво писа :“Свободна Европа“ за олигарха Константин Малофеев :

Според българските прокурори бившият депутат от БСП Николай Малинов е шпионирал за организации, представлявани от Малофеев, за да преобърне ориентацията на България от прозападна към проруска. Малинов е смятал, че тази цел ще бъде постижима, ако Русия придобие „доходоносни отрасли от икономиката на България“. Конкретно Малофеев се споменава във връзка с придобиването на активи на Цветан Василев и във връзка с „овладяване на български медии“.
Кой е Константин Малофеев
Константин Малофеев е роден през 1974 г. в малък град до Москва, в семейството на астрофизик и програмистка. Градът е Пушчино – там се намира обсерваторията, в която работи бащата, там е и училището, което младият Константин завършва с непълно отличие.
По-неясната част от живота му е свързана с 90-те години, за които се открива малко информация. През 1991 започва да учи право в Москва, като с някои от състудентите си завързва приятелства, преминали в бизнеса и останали до ден днешен. Сред тях е приятелството с Дмитрий Скуратов, син на бившия генерален прокурор. А също и това с Александър Провоторов, бивш генерален директор на „Ростелеком“, днес президент на компанията Tele2 Россия – дъщерната компания на шведския холдинг, купена от ВТБ.

Първата месторабота на Малофеев е в „Ренесанс капитал“ на милиардера Прохоров, където той постъпва с посредничеството на свой преподавател още преди да се е дипломирал, втурвайки се в сделките по приватизацията от епохата на Елцин.

Пред „Ведомости“ той казва, че е участвал в продажбата на 25 % от „Связинвест“ и на 10 % от нефтената компания „Сиданко“ на „Бритиш Петролеум“. Провоторов споменава и общото им участие в изкупуването на акциите на металургичния комбинат в Новолипецк.

Към края на 90-те се отнася и желанието на Малофеев да започне собствен бизнес, включително и в Украйна, закратко, но това желание не дава резултат и той редува неуспешни опити за собствена дейност с работа на все по-високо ниво в чуждите бизнеси.

Нещата започват да се променят след 2003 г., когато Малофеев започва работа в МДМ Банк.

Някои от фирмите, на които банката тогава отказва финансиране, сключват с него следната сделка: той тегли на свое име кредитите ги предоставя на собственика, а в замяна получава акции от предприятието, пише republic.ru. Такъв е случаят с „Нутритек“, производител на мляко и детски храни, тогава третата по големина компания в нишата, смята изданието.
Наред с това през ключовата 2003 Малофеев и двама от колегите му, с които продължават нататък в бизнеса, влизат в управлението на общо 11 енергийни компании, пише „Ведомости“. Във всичките МДМ банк е придобил миноритарни пакети.

През 2005 г. Малофеев вече е натрупал състоянието, което да му позволи да създаде инвестиционната си компания Marshall Capital Partners. Оттук нататък той започва да гради онзи облик, с който е известен днес.
Във финансовата част от биографията му се редят имената на различни компании, сред които две основни: „Связинвест“ и „Ростелеком“, които през 2009 са част от грандиозната реформа на руския телеком. Малофеев участва в управлението и на двете.
Що се отнася до „Нутритек“, тя фалира, затънала в дългове, насред няколко шумни дела, разследващи кредитна измама.
Малофеев и православието

От самото начало на самостоятелния си бизнес Малофеев започва да финансира начинания, свързани с православието. В интервютата си твърди, че е открил Бог, докато е учил право в четвърти курс.

През 2006 г. той създава православно училище, а година по-късно – и фондацията „Св. Василий Велики“, чиято водеща онлайн илюстрация е усмихнатото лице на президента Путин.

На сайта на фондацията могат да се намерят много от познатите тези на най-консервативното християнство – срещу абортите, ваксините, гей браковете, правата на децата, западния свят и либерализма като цяло. Тези позиции Малофеев комбинира с монархизъм и национализъм. Често го наричат „православен олигарх“. Украинският печат пише за украинския му „църковен бизнес“ като за нещо очевидно.

ЕС го държи отговорен за финансирането на проруски сепаратисти в Източна Украйна чрез фондацията „Св. Василий Велики“. Той отрича. Но един факт остава безспорен: Александър Бородай, „премиерът“ на самопровъзгласилата се Донецка народна република е негов консултант от Marshall Capital Partners.

Там работи и Игор Стрелков, бивш доброволец във войната в Босна на страната на сърбите, който сам се определя като човекът, „дръпнал спусъка“ в Донбас, пише Радио Свобода.

Срещу Малофеев е образувано наказателно производство в Украйна. Той е в черния списък на лицата, срещу които ЕС и САЩ наложиха санкции.

На вълната на анексията Малофеев създава и православно-патриотичен телевизионен канал „Цариград“, от който се оттегля със създаването на движението „Двуглав орел“. Общото между двете инициативи е заявеният и на двете места стремеж към реабилитация на „православната монархия“, съчетан с безусловна подкрепа за президента Путин.

В началото на 2019 Малофеев се озовава и във „Всемирния руски народен събор“ – международна организация под егидата на Руската православна църква. Той е заместник на председателя – самият патриарх Кирил.

В последните няколко години името на Малофеев почти не се свързва с някакъв бизнес. За него се говори като за говорител и спонсор на православието, видяно като политическа идеология.

 

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising